Уикипедия му е майката

Често чувам някои да спорят за търсачки – кой коя използвал, какви били гугъл, какви били бинг, пък яху, пък не знам си кой… И виждам как хората използват въпросните, когато ги интересува значението на термин, подробностите за събитие или с какво се занимава дадена фирма или пък човек. А правилният начин е друг – няма по-добро място за справка за тези неща от Уикипедия.

Безброй са пътите, в които с очакване и бързащ съм отварял гугъл, за да разбера с какво всъщност се занимава някоя компания. Съвпаденията често са много, като на първо място са накачени страниците от официалния сайт. Логично, нали доскоро “оптимизацията за търсачки” беше модерният спам бизнес. И какво – влизам в сайта на компанията и затъвам до шия в безсмислени и ненужни глупости. Ние сме такива и онакива, много сме яки, правим алабала и тралала, ето вижте какво казват за нас нашите клиенти, имаме най-яките готини неща и сме най-известни, как не сте чували за нас…

Масово фирмените сайтове са неинформативни и объркани и си ги харесват само феновете и служителите. Такива са и много други сайтове, разбира се, но фирмените бият рибата с динамит, понеже е модерно да имаш напудрени текстове и плъзгащи се джаваскриптове, а най-важното е да си модерен, нали? Търсиш информация? Ха, ти пък…

Затварям сайта, отварям страницата за фирмата в Уикипедия и там си пише всичко – точно, кратко и подредено. Без маркетинг глупости, без пресяване на безкрайни безсмислици за достигане на някаква реално полезна информация. В еднакъв вид, с еднакъв дизайн и знаеш кое къде е, групирано по раздели.

Същото и за исторически събития. И за научни понятия. И за известни личности. И това е само за справките, даже не отварям дума за възможността за подобряване и редактиране…

А търсачките? Да, много са добри, когато не знам какво точно търся. Например копирам директно цялото съобщение за грешка от конзолата или пиша нещо, което знам какво е, но не знам как се прави, като “кола талон регистрация дубликат кат софия такса глоба”. Не винаги върши работа директно, но поне дава насоки.

Уикипедия му е майката!

One thought on “Уикипедия му е майката

  1. by-tor

    Имаш право и аз ползвам Уикито за бързи справки, обаче, често и в Уикипедия има полу-“рекламни” статии за този-онзи. Но пък това се следи и контролира от общността. Трябва да се уточни, че това е най-вече валидно за англоезичното уики и в по-малка степен за бг-статиите. Иначе там направо понякога изпреварват събитията :D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *