Всъщност заглавието не е съвсем точно. Но ви привлече вниманието, нали? Е, и с мен стана така, като почетох днес, че Гугъл са наели Codeweavers да подобрят работата на Wine с приложения като Photoshop CS/CS2. Не е точно Photoshop за GNU/Linux, а пригаждане на Wine да го изпълнява. Това било една от програмите, за която потребителите толкова много настоявали, важно било…
Използвам програми за графична обработка. И както използвам и програми за каталогизиране на снимки и зная, че макар и леко лъскавичка отгоре, Google Picasa става само за “между другото”, така смятам, че и този шум “ама искаме фотошоп, щото той нали знаете, че върхът на сладоледа” е напълно безмислен.
Под GNU/Linux или *BSD няма никаква нужда от Photoshop. Който го казва или не ползва такива операционни системи за работа със снимки и графика и говори от страната на опита си с WindBlows, или не обработва снимки и графика, а само казва, че “той шотошопът е най-якият, щото всички така казват”.
GIMP има всичко нужно за работа със снимки и растерна графика, даже включително и до някаква степен с анимация и векторна графика. За по-сериозна работа с вектори програмата е Inkscape, а за анимации — Blender. Три наистина мощни продукта, които при това ги има вече инсталирани в повечето машини, защото са включени във всички по-големи дистрибуции. GIMP с последната си версия направи голяма крачка точно към удобността и ползваемостта. И след продължилото доста версии пренаписване на кода, днешният “модулен” GIMP с всяка следваща версия ще вгражда нови възможности и ще подобрява интерфейса. Само във версия 2.4 подобренията са достатъчни за нормалната всекидневна обработка на любителите фотографи, например.
Много хора се оплакват от решението на интерфейса на GIMP, но това е само защото са свикнали с Photoshop, а не защото при сериозно решаване за работа с GIMP интерфейсът пречи — напротив, помага много и е много по-удобен. В послените версии бяха добавени някои малки неща, особено при работата с инструментите, които улесняват много работата. На мен пък ми е много некомфортно, когато видя отворен Photoshop и смятам интерфейса му за ужасно дървен и неудобен. Но както аз нямам намерение да работя с Фотошоп, така и критиците на Гимп всъщност не се интересуват от работа с него, а само от бърз поглед, смръщване на вежди и отминаване.
С подобрените инструменти, с добавянето на някои нови инструменти, например за избиране на цели обекти, за вземане на цвят отвсякъде, с работата по поддръжката на 16 бита на цветови канал и библиотеката GEGL днес GIMP няма конкуренция в настолните свободни операционни системи. Нещо повече, за втора и малка програма доста хора търсят по-леки и мънички алтернативи, като Krita от пакета KOffice или дори програми за преглед като GQview или EoG, когато става дума за малки промени.
Е, който иска да работи с Фотошоп винаги ще намери причина да го прави. Но не разбирам къде Google видяха тази огромна нужда у потребителите на GNU/Linux да работят с Фотошоп… Такава нужда просто липсва, който много си държи на “шопа” тъй или иначе си ползва уиндоус и една наблъскана в Wine Photoshop CS2-ка няма да се ползва от никого, освен от 2-та процента Windows/Google diehard-фенове, когато по някаква независеща от тях причина изведнъж се озоват пред машина с “линукс”. За кратко, преди да се върнат към своя си “шоп”.
Разбира се, Google ще направят тази нова версия на Wine и ще пуснат Фотошоп през нея. Както пуснаха и Picasa — доколкото зная, тя масово се използва от уиндоус-потребители и макар да има версия Picasa/Wine за други операционни системи, малко са гугъл-феновете, които я ползват така. Не се сещам за нещо настолно от Google, което да си заслужава ползването в свободните системи, което да е по-добро по някакъв начин от наличните свободни алтернативи. Наскоро се разбра, че даже няма да използват вече XMPP в Android, защото, видите ли, не било нужно да се използва в целия код, а само за дебъгване и не било нужно да е XML, а по-добре да си го напишат двоично и затворено, за да е по-бързо. Изобщо, тия хора имат голям проблем с настолните си програми за не-уиндоус.
Да, щом стигне до нас, потребителите, всичко е въпрос на лични принципи и лични вкусове (и евентуалния компромис между тях, ако е нужен). На мен странното ми е друго — двуличието на Гугъл, когато става дума за свободен софтуер. Използват постоянно такъв за уеб-услугите си, а така и не се стигна до освобождаване на достъпваните през мрежата приложения и вписването им в GPLv3. Днес за това се грижи AGPL (Affero GPL), но нека питаме Google какво мисли за него като лиценз. Като първо да изведем децата от стаята, за да не слушат неприлични думи. Ебен Моглен вече е казвал, че големи компании като Google и Yahoo имат не правното, но осезателното морално задължение към общността на свободния софтуер да връщат повече ресурс към нея и да освобождават кода на уеб-услугите си, в духа на AGPL. Че това няма да стане, особено в обозримо бъдеще, е ясно като бял ден. И без да говоря за предпочитания и симпатии, това не променя горчивия вкус от лицемерниченето на Google пред потребителите на свободен софтуер.
Не си точно прав. GIMP и Inkscape просто не стават и не вършат работа ако човек се занимава с предпечат. Това е най-големият недостатък и на двата продукта, буквално принуждавайки хората да се гърчат с Photoshop/Illustrator/подобно или да търсят начини за конвертиране към CMYK с трети програми (Krita, Scribus), което си е доста неприятно.
Лъчо, чакай сега — кой се занимава с предпечат под GNU/Linux или FreeBSD?!? И то не веднъж или два пъти да се подготви нещо за печатане, както сам казваш има много начини човек ако иска да си свърши работата с CMYK. Става дума за редовно занимание с предпечат — тоест говорим за професионална работа, нали така? Е кой специалист по предпечат използва нещо друго от Mac? (или се гърчи на PC с уиндос, но цяла нощ сънува Mac, което си е същото, тоест не ни интересува в случая;)
Нещо повече, сто на сто съм сигурен, че масово (масово! масово!) Photoshop изобщо не се ползва от потребителите за нещо наполовина толкова специализирано като предпечата. Да, има тук-там хора, които и любителски се занимават с по-сложни неща, но са единици.
16 бита на канал например е нещо много по-важно и очаквано от хората, които така или иначе използваме GIMP, отколкото правилното преобразуване на цветовете за печат.
И тая wine-версия на “шопа”, дето ще излезе, няма да се ползва никъде, точно защото е безмислена — който работи професионално дизайн и предпечат и т.н. ще си работи на купените от шефа на фирмата уиндоуси и мак-ове. Ако някъде има дизайн-студио, правещо и предпечат, което работи на свободни операционни системи — евалла. Ама това е толкова частен случай…
П.П.: Знам, че ти се занимаваш с дизайн и работиш точно със свободни операционни системи и с всички тия програми, така познаваш проблемите от професионална гледна точка. Съгласен съм в този смисъл — но аз имам предвид, че тази “емулирана” версия ще се ползва евентуално от малкото специалисти, които познават тези проблеми. И хич няма да е масова, тоест тъпо е да е такъв приоритет за Гугъл.
Гугъл имат проблем с декстоп-приложенията, си просто защото техният бизнес не е в тях. Те наблягат предимно на уеб-а. Изобщо не може да се каже че се занимават със софтуер. Те пишат софтуер, за да си продават УСЛУГИТЕ.
Иначе за Фотошоп-а не ми е много ясно за какво им е, ама сигурно са имали едни пари за даване. Имали са — дали са…
Ами и аз им се чудя, Георги — за фотошоп-а, де. Иначе си прав за това, че са в бизнеса с услуги. Само дето постоянно се пънат да измислят web3.0 и интеграцията уеб-десктоп, че да може да се намърдат като пионери там. Всичко е въпрос на престиж явно — и хич не се оглеждат, че всичко настолно им работи или само донякъде и на някои операционни системи (GTalk, Picasa и т.н.), или хич нищо не струва. С други думи, като са в бизнеса с услуги, да си стоят там. Не че им казвам какво да правят, тяхна си работа, но пък и аз да си кажа възмущението от тоя показен шум “ние ще правим фотошоп за линукс”.
Интересното е друго и е между другото. Покрай всички тия доработки на Wine печели точно проектът Wine. Част от всички тези подобрения отиват обратно в хранилището на Wine и това е едно от “връщанията на ресурс” от страна на Гугъл. Доколко е важно и изобщо ценно да се развива такъв проект е друга тема и то доста обширна.
Впрочем, като казваме, че бизнесът на Гугъл е в уеб-услугите и затова не са ок настолно, аз мога да кажа, че голяма част от уеб-услугите им са кофти. Гугъл е прекалено голяма компания, може би, за да обръща внимание на отделните неща, които не са търсачка и поща.
Фотошопа не е с най-добрия интерфейс, но има нещо много важно — хората са свикнали с него, има огромно количество уроци, четки, филтри и каквито се сетиш ресурси. Просто няма как да кажеш на един човек, който 10 години е гюрал на Фотошоп “от утре минаваш на ГИМП” и той да е щастлив.
Затова много често сигурно си чувал изказвания от типа на “Ако имаше Фотошоп в Линукс ще мигрирам веднага”. Това дава директен отговор на въпроса защо Ггл си правят труда за всичко това — за да привлекат онези потребители, които ги задържа само фотошопа — а те не са малко.
И нека си го кажем направо — свободния софтуер е оръжие в ръката на Ггл. Те го използват, за да притискат М$ и това е. Всичко е в името на хегемонията. Не бъди зъл. Хаха. Каква ирония.
Да, чувал съм много пъти това казване за фотошопа и миграцията, все от приятели дизайнери в лични разговори и все като един вид обяснение и оправдание на иначе “кофтия” уиндоус.
А иначе… world domination, казваш — чак сега загрявам, аз всъщност този израз винаги съм го възприемал леко на майтап, като шеговитото мото и цел на доста свободни проекти. Неща като “rule the world” и “world domination” са ми останали като приятни иронични майтапи на хора като Лари Уол и тайфата от Дебиан, примерно… Мда, явно си живея с други интереси, на чийто фон неща като гугъл са само маркетингова подробност ;)