Тръгна някаква истерия по Firefox 3.0. Ама то щяло да има някакъв си рекорд за “Гинес”, то било страхотна програма. Да, страхотна е — и повечето я ползват под измислена операционна система, нали? Преди години това, което направиха Netscape с освобождаването на изходния код на Mozilla беше наистина страхотно. Беше ентусиазиращо да чета как малко по малко се гради Mozilla, как после се появява Firefox и се обособява отделен от големия пакет, как се развива и Thunderbird. В началото той пък се казваше Firebird, много “огнено” мислене на брандове явно имаха в Мозила тогава. Но заради конфликт с името на един друг освободен софтуер беше сменено на Thunderbird. Другият софтуер беше свободният наследник Firebird на старата система за бази от данни InterBase.
Няма да участвам в днешната надпревара за теглене на Firefox. Никога не съм теглил директно от сайта на Mozilla. Нито уеб-четец, нито пощенска програма. Ползвал съм, да. И днес ползвам. Но това с тегленето е пълна глупост.
Изтеглят Firefox тези, които се мъчат с Windows. Е, и няколко други хора сигурно има, но те ще изтеглят (дори повече от веднъж сигурно) програмата, само за да помогнат на Mozilla да направи рекорда. И съответно да се разчуе още повече колко готин свободен браузър правят — похвална цел, признавам.
Но средствата за тази цел са ми противни. За какво да тегля Firefox днес, като оставим настрана изкуственото вдигане на и без това лъжливата статистика? Аз си ползвам софтуер, базиран на кода на Mozilla и докато пиша това. Всъщност излъгах — пиша през Epiphany с включен WebKit, не Gecko. Но използвам редовно и Iceweasel, който е вариантът на Firefox в Debian GNU/Linux. Обновявам си го като добро дете всеки път, щом има нова версия. А за нови версии проверявам всеки ден, пак като добро дете.
—-
Тази кампания е интересна за гледане отстрани, но отвътре си е жива подигравка с потребителите на GNU/Linux и други свободни операционни системи. Това, че в WindBlows няма читав начин за обновяване и проследяване на всичкия системен и приложен софтуер — това си е техен проблем, не мой.
Аз съм изтеглил и инсталирал кода на браузъра на Мозила повече пъти, отколкото някой уиндоз-потребител ще направи за целия си период на потребление на програмата Firefox. И то съм го направил през годините повече пъти само на домашната си машина, без да броя служебните ми компютри. Този рекорд сега, тази истерия по изтеглянето ще отчете ли моите инсталирания през apt-get/aptitude? Няма да ги отчете, значи… Ами аз за какво да тегля тогава, щом това теглене ще е съвсем странично и външно на употребата ми на софтуера? За рекорд? Да го бяхте измислили по-добре, тогава можеше да се включа. Например нещо през popularity contest на Debian. Тоест даже не аз да се включвам, а чисто и просто да използвате статистиката, която и без друго доброволно ви предоставям.
Тъй че, ако говорим наистина сериозно, истински доброто за проектите на Мозила и за всички подобни им свободни софтуерни проекти, правилното и ценното за развитието им не е поредната истерия в уеб за реклама и надпревара за някакъв си рекорд. Правилното и ценното е който потребител истински оценява софтуерната свобода, да направи крачката към “deltree c:\windows”. Крачка, която ще му открие пътя към неизбродими нови преживявания. Всичко друго е прах в очите. И не, не се хващам вече на приказки, че е по-добре свободен браузър на несвободна система, отколкото никакъв. Това не е решение, да не говорим, че за мен е някак лицемерно.
А рекорда? Абе… оставете ги тия рекорди…
Знам, че стои малко жълто, но и това е PR. И ако това е начин малко повече (и различни) хора да чуят за Firefox (а има още и такива, които не са чували) значи не е толкова лошо да стане. Като престанем да гледаме на свободния софтуер като на свещена крава може и да запленим повече хора.
Иначе със сигурност с този си пост и негативизма лъхащ между редовете не печелиш никого за каузата на свободния софтуер…
yovko, чистото статистическо запленяване не е нещо, към което се стремя. Тоест ако някой отказва да разбере разликата на свободния софтуер, не ми е приятно да му правя пред него PR, само и само да влезе в някаква статистика. Тези, които масово ползват свободни програми, защото са им “безплатни” и защото “вървят на уиндоуса” и изобщо не разбират, че една крава освен “полезна” може да е и “свещена” — тях не трогвам с думите си, знам.
За мен никога най-важното не е било свободният софтуер да е популярен. По-важно е да е ценен, разбиран и уважаван. Приемането на Файърфокс за нищо повече от безплатна програма, която добре работи под Уиндоус не е никакво уважение. Да не говорим пък за разбиране.
А за негативизма — не съм съгласен. С този си негативизъм тук, доколкото го има, не печеля никого за каузата на “дайте да свалим файърфокса много пъти, за да чийтнем света и направиме залудо всичкото рекорд на света”. Точно там е негативизмът ми. И това няма нищо общо със свободния софтуер, според мен.
А ако някой има нужда да чуе за свободния софтуер, за да може след време да се поинтересува истински от него и да се “спечели” за каузата му — то дали ще чуе в новините за рекорда или в моето обосновано отричане на рекорда за него няма някакво особено значение. Все ще е чул ;)
Напълно съм съгласен с Ясен Праматаров. Не мисля, че това ще спомогне с нещо за подобряването на свободния софтуер. За да преминеш от един софтуер към друг означава да промениш навиците си. Точно това не искат да направят потребителите на M$. Някои проекти с цел привличане на повече потребители се подлъгаха да се доближат до M$ потребителите. И ще загубят, защото по този начин се отдалечават от досегашните си потребители и техните нагласи. Пример — KDE4.
Не че разбирам много нещата около свободния софтуер, но ми се струва, че няма нищо лошо свободата да се популяризира. Хайде, не бъди чак толкова праволинеен. Прекален светец …
lyd, свободата върви с осъзнаването й. Свободата не е някакъв предмет, който можем да носим в чантата си — ако не знаем, че сме свободни, не сме.
Така че с това не се популяризира свободата, а се популяризира някакъв “най-добър браузър”. Това е нещо съвсем странично и инцидентно — днес може да е най-добър, утре няма да е. Това, което го отличава не е, че е удобен за дизайнерите или пък че е удобен за инсталиране под уиндос — това, което го отличава е, че е гарантирано достъпен, че е свободен софтуер и за това има критична маса разработчици и официален легално съобразен и признат лиценз.
Не съм праволинеен. Обмислям нещата. За мен по-скоро праволинейни са тези, които тръгнаха да “гонят рекорда”. Нищо лично, да не се засегне някой — доста от приятелите ми вече участват. Говоря принципно.
Не зная какво ще измислят за следващата версия. Сигурно ще е още по-безумно. За мен важното е, че докато се туткат с неоправени бъгове из Gecko, доста от другите четци съвсем правилно се ориентираха към WebKit. Да, версия 3.0 може да е по-бърза, може да забива по-рядко. Но въпросът в крайна сметка опира до уважение към потребителите, както намекна по-горе abator.
Факт е, че от този рекорд са изключени потребителите на GNU/Linux системи, поне тези с пакетно управление. Факт е, че “състезанието” е насочено към уиндоските потребители, тоест популяризира се “покрай другото” и една несвободна операционна система. Факт е, че вместо занимаването с целия този шум от Мозила можеха да си седнат на дупенцата и да си вършат работата, именно да подобряват кода и да оправят грешките. И да си пуснат версия 3.0 културно и без чалгарски шум. Както направиха на същата дата хората от Wine. При това Wine 1.0 е много по-дълго очаквана версия от 3.0 на Firefox.
Факт е също така, че рекордите на Гинес са световна глупост и много рядко се чува, когато се подобряват. Защото те не се подобряват, а се “поставят”. Някой си измисля простотия и си я “поставя”. Пълна безмислица.
След половин година Майкрософт могат да решат да “подобрят” рекорда на Firefox 3.0 със следващия си IE-браузър. И познайте — естествено, че ще го подобрят, даже за по-малко часове. Те стандарти си прокарват, та камо ли някакъв си пършив рекорд…
И само нещо показателно накрая — много се изписа из блогсферата тия дни. Някъде да сте прочели някой да е наблегнал на това, че ще се изтегля най-масовият свободен браузър и че така ще се подкрепи софтуерната свобода? Не, всеки пише просто “Firefox”, или най-много споменава, че бил “най-добрият”, “най-бързият” и други подобни странични неща.
Та… За каква свободност си говорим изобщо? Говорим за рекорди на Гинес, жълта преса и чалга — това е, съжалявам…
“Свободата Санчо, е в салама, който ти така лекомислено режеш…” — из някаква реклама беше.
Неточно цитираш — не “в салама”, а “като салама”. Разликата, ще се съгласиш, е голяма ;) Идеята е, че свободата е преходна, че е състояние и ценност, а не някакъв недвижим имот. И както саламът бива изяждан и го няма вече, така и свободата не е някаква даденост постоянна. (Разбира се, идеята конкретно на самата реклама е да се наблегне на салама;).
Аз лично харесвам повече метафората на Радой Ралин. Често го цитирам тук. Това за свободата, която е като хляба. Който всеки ден трябва да се замесва, изпича и изяжда и трябва да е пресен, не вчерашен. Като свободата.
“свободен браузър на несвободна система”
Освободете потребителите на windows, “накарайте” ги да ползват свободен софтуер “за тяхно добро”, ехехе.
Малко ми става обидно от “се мъчат с Windows”. Аз всеки ден си върша прекрасна работа с тая “мъчна” операционна система. Не ми е интересна “линукс”-шумотевицата, но уважавам феновете му. Да съдиш хората за това каква операционна система ползват ми прилича на това да им се подиграваш за това, че примерно са грозни или че са цигани.
“свободен браузър на несвободна система”
Точно така си е. Това е факт. И не съм някакъв екстремист — същността, смисълът на цялата идея, с която започва свободният софтуер е в това крайният потребител да има възможност да използва гарантирано достъпни масовите програми и техния изходен код. В днешно време, когато свободният софтуер е развит отдавна вече, няма никакво принципно оправдание (не говоря за лични причини, говоря за принципно, теоретично оправдание) да не се прилага софтуерната свобода за масовите употреби на софтуер.
Ясно е, че системите за управление на летища (например) са извън този “масов софтуер”, но всичко друго, което е типично и масово разпространено си има достатъчно добри и развиващи се аналози, даващи и гарантиращи софтуерна свобода.
Това — за принципа.
А за личното — аз не нападам никого. Който каквото иска да си ползва. В интерес на истината, аз пък не уважавам “феновете на линукс”. Уважавам тези, които уважават и разбират идеята, без да се тупат в гърдите за това. И без да убеждават уиндоусчиите и да се карат с тях на по бира на кого му е по-голяма… операционната система.
mname, виж сега — това че казвам, че “се мъчат с Windows” не означава, че пристъпям някак мисионерски директно към тези хора. Това, което аз правя за свободния софтуер е да помагам за развитието му. Най-вече с преводи на интерфейси, когато мога — и с докладване на грешки. Това е активната част от “линуксчийството” ми.
Когато казвам, че най-доброто за свободния софтуер ще е не да се правят помпозни реклами, а да се случи така, щото хората да се откажат от несвободността на ползвания от тях софтуер имам предвид точно това — като обществен процес. Не нападам директно никого заради това каква операционна система използва и дали се мъчи с уиндос. Имам приятели, които държат да си ползват уиндос и дори такива, които даже избягват свободните програми изобщо. Не се карам с тях. Не уважавам софтуерното им разбиране, но не се карам с тях. Нито ги бия и ги връзвам, за да се пречупят и да ползват друго.
Не уважавам такова софтуерно разбиране, защото за мен не е смислено някой да ти дава повече принципни възможности, да събаря бариери пред теб, а ти да му обръщаш гръб и да си ги строиш наново. И пак казвам, това ми неуважение не е нещо лично, а е принципно — не мога да уважавам такава житейска позиция, но уважавам конкретните хора заради други неща.
Та никой не “накарва” потребителите на Windows да ползват свободен софтуер. Ако щат! ;) “Накарването” е от другата страна, точно уиндос и несвободният софтуер може да “накара” хората да го ползват. Това е другото, което често се бърка и това бъркане ме възмущава. Но в крайна сметка нямам проблем с това — аз си се радвам на софтуерна свобода, помагам на общността по много и различни начини, надявам се когато намеря време да започна да помагам още повече. Например отлагам кандидатстването за разработчик на Дебиан вече с години заради служебни заетости.
Но не съдя някого, че е с Windows. Съдя разбирането, според което разликата между свободния и несвободния софтуер е само в името им. Защото тя е същностна, много по-дълбока и много по-определяща.
И аз мисля, че в случая не става въпрос за съдене изобщо. Но по въпроса за M$ и свободата искам да вметна един никак не маловажен нюанс: че тази “прекрасно вършеща работа” ОС, всъщност масово и не само в БГ се ползва незаконно и то не само от обикновенния потребител. От тийнеджъра до лелката със скайпа и кварталното офисче, хората най-напред се чудят как да си инсталират пиратския Уиндоус, а после да го подсигурят с пиратските програми за поддръжката му, лутайки в опити с кадърни или не дотам кракове на програми и игри, макар че в много от случаите за техните нужди може да им върши чудесна работа и една свободна ОС, може би просто защото няма кой да ги светне, че има и алтернатива да не вършат нарушение (без да се отъждествява свободно с безплатно, макар че се съмнявам, че уина ще има толкова “фенове”, ако се бъркаха по пет-шестотин лева само за него без да броим кеша за всички останали програми). Тук влиза и неосъзнаването на тази разлика “свободно-несвободно”, за която тези потребители едва ли се замислят. Иначе е ясно, че Гейтс печели милиардите си от правителства и иституции, не от частни потребители и интересно ще стане когато от M$ се “опарят” и започнат да си търсят парите и от тези “масови” консуматори. Хубавото е, че и у нас някои фирми вече продават компютри с инсталиран свободен софтуер.
Иначе за Файърфокс, за който всъщност е статията на Турин, аз не участвах, просто защото ми беше “тъпо” да свалям нещо от страницата само ей-така за “чийт-а”. Ползвам този браузър, но го обновявам през хранилищата на Дебиан и нямам нужда да правя трафик през сайта:) Като цяло идеята си е напълно в американски полуистерчен стил — “Дайте да консумираме” — в този случай софтуер и не ме изненадва този подход на Мозила. Дано да са направили рекорда, щом това е важното за тях;)
Искам да допълня, че на времето, ако нямаше инакомислещи хора, сега нямаше да има свободен софтуер. В случая Ясен Праматаров изказа мнение, различаващо се от това на мнозинството. Подкрепям го, защото мисля, че цялата врява е просто шум за нищо. Този рекорд няма да направи Firefox по-функционален и по-изчистен от бъгове, а само малко по-известен. Нещо повече — ще се увеличат хората, бъркащи свободния софтуер с безплатния.
Преди години се смяташе, че Linux и свободният софтуер изобщо, са писани от програмисти за програмисти. Въпреки това с годините Linux потребителите се увеличиха и продължават да се увеличават. Това показва, че свободния софтуер вече е по-изчистен от бъгове, по-лесен за инсталиране и конфигуриране. Според мен това е правилният път за развитие, а не просто вдигане на шум. Ако разработчиците се отнасят с необходимото разбиране и уважение към потребителите, то няма да има смисъл да се организират такива масови тегления, защото те просто ще се случват от само себе си.
Най-добрата реклама за свободния софтуер е да го похвалиш пред приятели и познати, и ако някой от тях се поинтересува повече, да му окажеш необходимото съдействие при инсталацията и конфигурирането. Разбира се целият процес не свършва до тук. Необходимо е и разяснение как работи. Опитът ми показва, че човек изкарал един месец под свободна операционна система после не иска да чуе за друга. Разбира се има и изключения от това правило.
Извинявам се за дългия коментар.
Ами и аз съм с теб. Това си е чисто и просто рекламна кампания, а до сега никога не се налагало да се прави реклама на нещо с отворен код.
От два месеца получавам новини из RSS-те за “рекорда Firefox”. Поне петдесет човека (някои измежду приятелите ми) са ми пращали съобщения да се включа и аз в инициативата. Инициатива за какво? Вдигане на рейтинг?
А кой до сега е бил носител на рекорда? Аааа… нямало е записан такъв рекорд. Как тогава се чупи рекорд, който не съществува? А може би просто “рекорд” звучи спортно и в духа на Евро 2008 и Олимпиадата? Не трябва да се изпуска такава думичка, след като може да донесе много печалба.
И малко по на дълбоко: FF3 не ме кефи. Бетите, които започнаха да излизат от преди половин година поне, бяха в отвратително състояние — memory leaks, load… Тотален performance drop. Точно обратното, на това с което се хвалеха. Сега съм пробвал FF3 на поне 5-6 машини и навсякъде демонстрира по-лоши параметри по отношение използване на системата.
А някои от нововъденията са дразнещи (search on title in address bar, примерно) и не могат да се изключват.
По-добре да си бяха разработили както трябва 2.х.х.х версиите.
Напълно съм съгласен, че новата лисица има някои доста досадни неща, напр. при бетата постоянно стартираше в offline mode и всеки път трябваше да се маха дразнещата отметка от file менюто. Някъде четох коментар, че явно файърфокса иска да стане повече от уеббраузър, нещо като някакво универсално приложение и си мисля, че точно в това е бедата на 3-ката. Иначе към Иван — за дразнещия adress bar: това може да се оправи с един addon — “oldbar”, който връща adress bar-а като на файърфокс2, друг вариант (не съм го пробвал) е в about:config да се потърси реда browser.urlbar.maxRichResults и стойността да се промени на 0 (нула), всъщност по този въпрос по-подробно може да се погледне тук:
http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?t=653981
Като заговорихме за проблемите на Firefox и Gecko, за протокола ето едно решение и от мен:
http://yasen.lindeas.com/mblog/1358
Не съм ровил да чета, но сигурно е бъг в Gecko, а не в X (при мен се появи след обновяването на Iceweasel до версия 3.0). Решението е през настройки на X-а, което в случая е малко мръсен хак, но е по-добре отколкото една четвърт от уеб-страниците да ми излизат на мозайки ;)