Ходих на протеста на БАН. Видях се с Ванката, с него после обсъждахме и впечатленията. Баща ми се обади сутринта и ме пита дали ще ходя, беше решил и той да иде – за научните работници няма възраст, а всяко присъствие изразява подкепа. Не се уговорихме и още не знам дали е отишъл, но само фактът, че е имал желание говори много. Аз, от друга страна, не знаех дали искам да ида или не – най-вече това, че съм се напротестирал много с нулев ефект ми спъваше ентусиазма. Един вид – то ако с протести ставаше, досега да е…
На самия площад почти се сблъсках с Гери, докато обръщах шапката с козирката назад за първия кадър. Вика “снимай, снимай” – вече не се виждаме за фоторазходки, все се намираме по протести. Предният път беше пак за образование, пак на същия площад. Ама за какво да снимам… край нас минаха някакви хора, откъм които се чуло “откак се помня, от трети клас, все съм по протести”. Е, как да имаш коментар за това…
Някакви хора говориха, повечето от тях назад изобщо не се чуваха. Но и нещата, които изслушахме не бяха толкова важни като думи. Важното беше усещането. Нямаше преливащ ентусиазъм за промяна, победа и по-добри дни. Или може би само у мен няма, не знам. Абсурдно е до такова положение да бъдат доведени учените в страна, която иначе се гордее с прогреса, цени на думи образованието си и възторжено пее “напред, науката е слънце” по пролетни чествания.
Абсурдно е и външно да се диктуват конкретни “приоритети”. Външно на самата наука. И не, науката не се свежда до прогнози за времето, “нанотехнологии” и строене на магистрали. Вече всички форумни тролове знаят наизуст оправданията за т.нар. “реформа в БАН” на нереализирани египтолози, закриватели на грузински академии и пожарникари, които по случайност днес са чиновници. И никой не се интересува наистина от основанията за протест на самите учени и изследователските нужди на самата наука.
А наука не се прави така – “трябват ни само инженери, защото (ще) строим магистрали”. Сами по себе си магистралите не са лошо нещо, разбира се. Лошо е, когато има огромна вече налична пътна мрежа, която нарочно изобщо не се поддържа. Защото е много по-лесно да се краде, спестява, “консултира” строеж на магистрали, отколкото да се запретнат ръкави и да се свърши някаква качествена работа по ремонт на пътищата. Повярвайте ми, всички нормални шофьори ще са безкрайно доволни, ако съществуващите ни пътища бяха наистина добри. Дори и без магистрали. А тировете ще намалеят много, ако се възстанови железопътният транспорт, който за целта е и по-евтин, и по-бърз. Но не става така – ако всичко е наред, няма как да крадат. “Магистрали” у нас е името на една от големите измами. Хората вярват, казват “стройте”, те крадат, крадат и когато построят нещо мъничко, вярващите стават още повече и схемата се завърта. Държавна лотария. Винаги печели само казиното.
Друга магическа думичка за “образования” и “реформиран” форумен трол е “нанотехнология”. Всичко, което звучи като излязло от Матрицата е нещо хубаво и важно. И ако имаме повечко такива неща, като си построим магистралите и ветрените електростанции, ще покажем тогава на тия отворковци от Европа и ще видят те, на-на-на и България на три морета и тем подобни.
—-
А в същото време развитието на науката изобщо не се интересува от мнението на форумните тролове. Не се интересува и от мнението на чиновниците, но това второто й коства съществуването. Не е проблем в една страна да няма учени. Големият въпрос идва след време, когато строителите не знаят какво строят, учителите не знаят какво преподават и никой от говорителите в телевизията вече не помни какви са тия антициклони и защо са толкова против циклоните.
Както казах наскоро, “Даскале, а на какво ще ги учите тия деца?”
Иначе има толкова много специалности и институти, които могат да се “реформират” и закрият – то това българска филология, то това всичките останали филологии, всичките изкуства и тем подобни подробности, история, философия и околните й… Да, сигурно ще спестят някакви пари. Но след един випуск време вече няма да имат нито инженери, нито някакви други. Е, може би спортната академия ще е най-слабо засегната.
Но каквото и да направят – да, ще са спестили едни пари. Те вече ги “пестят”. Има, разбира се, и по-лесен и правилен начин – вместо да даваш над милиард за няколко изтребителя, може с тия пари да решиш проблемите в университетите и в БАН, като в същото време безболезнено ги реформираш. С малко по-малко разходи за военни мисии, за полиция и подслушване пък може да се изправи на крака цялото образование.
Ама аз пък – кого го интересува някакво си образование и някаква си наука.
—-
Най-лесното е да се разрушат институтите и университетите. Хората ще търпят известно време да са без пари за оцеляване, защото (повечето) са в тая каша заради някакво свое увлечение по специалността си. Но всичко си има граници и накрая или ще си бием камшика към истински страни, не като нашата измислени, или ще се цаним за военни, полицаи или що пък не направо пилоти на изтребители. Мислите, че се майтапя? Те първи започнаха…
Дълго се чудих дали да оставя коментар тук, тъй като ти със сигурност си много по-запознат от мене с цялата тая история. Ще цитирам Делян Делчев:
“…там определено има нужда не от пари, а от реформи, от които да дойдат и пари.”
Ясно ми е че философи и историци трудно могат да покажат черно на бяло “на, ей това направихме тая година, ще е полезно тук и там”, но въпреки това: БАН трябва да се реформира, особено ако е вярно, че още работи по модел от преди 50 години. Това струва ми се не означава (само) закривания и съкращения и не значи да се осакати науката, напротив – да се оптимизира (стига въпросните реформи да се правят качествено, с дебат и мислене).
Наливането на пари не решава нищо, но ако бръкнат в джобовете на “феодалните старци” (за които знаем че ги има) може и да се поусетят, you never know…
Лъчо, не споря – реформа трябва. Прав си, така е! И аз четох Делян, но това, което хората отвън не могат да усетят е, че в БАН изобщо не се прави реформа. Нещо повече – явно никой и не иска да прави реформа. Искат да се вземат едни пари и да се преразпредели влиянието в тази сфера. Например от доста време слуховете са, че се прави нарочно промотиране на НБУ за сметка на другите академични субекти. Не само заради Игнатов. И заради изказванията на Дянков, че СУ не струвал, не го препоръчвал на никого и че ако изобщо даде пари, то ще е на УНСС и ТУ, в никой случай на СУ. Намирисва на “дай си ми куклите”, но всъщност не е детска игра, а е прикрита борба на бизнес интереси и лобита.
А хората, които протестирахме на площада, не сме против реформите! Протестирахме, защото ни карат да гладуваме, докато някой нагоре си реди далавера след далавера и продължава да нарича цялото това “реформа”.
Защото не може младите научни сътрудници да са без заплата до края на годината и директорите да им разделят една заплата на три месеца, което значи да им се превеждат по 150-190 лева месечно (зависи от института и от научната степен) и в същото време да се казва “търпете де, не ви е срам, реформа правим, толкова ли не можете да потърпите”.
За пари за оборудване, изследвания, конференции, командировки и публикуване изобщо не говоря – тях от години ги няма. Сега става дума за парите за хляб и сирене. Затова казвам, че академичната наука у нас се убива. То е като с дърводобива в резерватите – има там едни пари, един дървен материал, дайте да го “усвоим”. И в науката има едни пари – дайте да ги изпапаме.
Разликата е, че дърветата все пак ще пораснат пак. А хора, които да искат да се занимават с наука в тия условия… кой знае дали ще има.
В такъв случай ми се струва, че е по-редно да протестирате (вие, младите и нормални хора в БАН) под прозорците на шефовете ви (aka феодалните старци), не пред парламента или министерски съвет. Натиснете ги да направят истински реформи, стачкувайте, сваляйте ги, набийте ги ако трябва и да се свършва с тия дивотии. Ликвидира ли се корупцията, оптимизират ли се начините по които парите стигат до тебе и колегите ти всичко ще е наред; и правителствата по-натам ще дават по-лесно и най-важното: лека-полека ще запривличате бизнеса. Само с държавни пари никъде в белия свят не се случват нещата.
Има я и тази идея – да се иска оставката на цялото централно ръководство, да се избере ново на нов принцип и да се задвижат реформите. Проблемът е, че е малко късно – два разнопосочни протеста едновременно ще разпръснат и без това малката група хора, които учат и работят в БАН. Такъв протест трябваше преди време, трябваше пролетта и лятото, когато акад. Съботинов излизаше от срещи с Бойко Борисов усмихнат и с думата “реформа” на уста.
А и аз не знам кои точно са тия “феодални старци” в БАН – има слухове тук-там, но нищо по-конкретно. С две думи – преките виновници за положението са в правителството. Те ако искаха истинска реформа, щяха да провокират такава. А не да притискат за съкращения на хора и бюджети и да доведат до сегашното положение. Така че някой някъде иска БАН да го няма и не му пука за реформи.
По всичко личи, че следващата мишена ще са университетите, най-вече СУ и тези по изкуствата. Те имат автономия, за разлика от БАН, но дори и да е по-трудно, пак няма да е невъзможно – всички имат бюджетна издръжка.
Здравей, Яска!
Реших и аз да вметна няколко думи за допълнение, макар че ти много добре си описал сложната ситуация в момента. Особено за припевите на т.нар. ни форумно общество. Преди месеци от БАН бяха поискани промени. Ама поискани в пожарникарски стил (“оо, ама много са тия институти, бе! я, ги понамалете малко”). Как сега искаме да се пръкне на бял свят една друга, смислена реформа! Такава, каквато я заръчаха, стана. Но за да се завърши поне тя, са нужни средства. Всички средства за предвидените промени от сливания и редукции, пенсионирания и обезщетения, влизаха в сметката за бюджета до юни. Но след драстичното му повторно намаление, вече не стигат. Това е само едната страна на въпроса.
Другата е далеч по-важната за мен. Как да направим истински смислена реформа, такава от която всички в БАН знаем, че имаме нужда. Ти си много прав, че не е сега моментът да се разцепят силите ни в два различни протеста. Ха, че властимащите точно на това разчитат. Затова, напълно подкрепям исканията на последните ни протести за визия, за бъдеще, за създаване на стратегия за наука – нещо, което е голям шиш в някои части на некадърното ни, но наперено държавно управление. Не знам дали е известно за хората, че България няма участие в кохезионния фонд за наука на Европа. Ние сами сме си отказали парите, отпускани по тези фондове през 2007. На практика до 2013 България НЯМА стратегия за развитие на науката! И за това не са виновни феодалните старци, още по-малко учените, които им остава да се радват на сиромашкото лято (може да го наречем академично), защото нямат отопление.
Най-лесно е, както казваш “има там едни пари”. “Ей, на от 20 г. се мъчат да им ги вземат, може па ние да успееме!” Само дето не знаят, че с това унищожение изчезва всякаква надежда за измъкване на страната ни от блатото (не, че им пука). Няма друг начин, следващата сряда пак сме там! И дано да сме повече хората, повярвали, че ако достатъчно силно се разтърси дървото, гнилият плод ще падне.
Поздрави!
П.П. Това за фоторазходките си е вярно! Веднага щом се върна, че в момента не съм в София, ще се организираме :)
И в крайна сметка пак се постигна абсолютно нищо. Отдавна ние нищо не решаваме, някой здравата ни дърпа конците, ала и те са на път да се скъсат.
Много пъти съм го казвал, но ще повторя и тук – изобщо не става въпрос за никаква рефома в БАН, била тя необходима или не (необходима е наистина, но пък и до голяма степен е проведена вече – от 1989-а година насам съставът на Академията е намален с близо 80%)
Всичко е за земите, на които са институтите и имотите на Академията. Хората които финансират избирателните кампании на политиците искат да строят казина и молове на тези територии. Приказките за реформи са прах в очите.
Божо, мерси – най-накрая да се каже и това в прав текст! Аз, дето съм само докторант там, усещам, че въпросът е точно за земите, а медиите все телета търсят под вола и на всички все научните сътрудници са им виновни. Проблемът е другаде, но всички си траят, разнищват всякакви политики-молитики по телевизии и вестници и докато не я съсипят тая Академия, няма да мирнат… явно.
БАН е място, лишено от всякаква перспектива. Колкото по-бързо и лесно си намерите друга работа, толкова по-добре за Вас и най-вече побързайте!! Скоро всички ще хукнат оттам и ще бъде много трудно да си намериш нещо добро по специалността!!