Току-що разбрах, че е излязъл Dillo 2.0! Не мога да повярвам още… След дълги години, дори след принудителното замразяване на проекта накрая явно има светлина в края на тунела! Dillo е това, заради което бих бил шута на такива каци с бъгове като Firefox и Epiphany! Лек, бърз, без излишни глупости, но работещ. Не, още не съм пробвал Dillo 2.0, имам само старата.
Мда, хубаво наистина, че по проекта за Dillo отново се работи. Като видях съобщението ти веднага го дръпнах… голям скок правят, направо версия 2.1 в момента. Все пак обаче, поне за мен още не е достатъчно ползваем, поне не за основна употреба. Аз и преди съм ти казвал за Мидори, в момента пиша от него (версия 0.0.21), а видях в сайта че са пуснали вече версия 0.1.0.!, явно хората го работят здраво и скоро, надявам се, ще има една съвсем прилична версия на Мидори, която да ни “спаси” от Лиско;)
Разбира се, Мидори ми стана веднага любим проект, още като си говорехме за браузъри и ти ми каза за него в “Мусоргски”. Сега ще се нарадвам на новата версия, не бях проверявал тия дни. ;)
Все пак Dillo и Midori имат малко различни места и употреби — Мидори, макар да е малък и лек, все пак всъщност е доста по-грамадна програма от Дило. Дило ползва FLTK2 (Fast Light TookKit) за графичните обекти и рендва страниците със своя си логика, докато Мидори си е GTK-базирано и работи с логиката на WebKit. Вярно, “енджинът” на Дило е доста по-беден от WebKit или Gecko, например преди проблем бяха страниците с таблици, после страниците с фреймове, а сега виждам, че все още не се справя с външни CSS-и.
Но силата му според мен не е в настолните станции, а в мобилните устройства и малките слаби компютри. Например в една машинка с Mini-ITX, в която и диск и ram трябва да се пестят.
Иначе — дано има раздвижване при браузърите, защото издивявам. Моят проблем даже не е с Лиско (IceWeasel), него вече почти не го ползвам. Само заради FireBug го отварям. Epiphany, той ме нерви — вече толкова години минаха и вместо да става все по-добър (по-стабилен и по-функционален), става или по-нестабилен или много, много по-бавен…