Свободата всеки ден

Светът става все по-свободен. Мислите, че звучи прекалено общо и смахнато? Нека започна по-отдалеч…

Nokia обявиха наскоро, че вече ще използват Windows за смартфоните си. Донякъде неочаквана, донякъде не съвсем, но определено лоша новина. Доста хора писаха за промените в Нокия – писаха се най-различни неща, включително и у нас. Лично мен не ме интересува дали всичко това е логично пазарно развитие на стар проблем във финландската фирма, нито пък много тръпна за техническите подробности на WP7, още по-малко пък – за това как го правели Apple.

Това, което мен ме интересува(ше) в Нокия, бяха две неща. Първо Qt. Взеха ги с Trolltech и нещата вървяха повече от добре. Макар че и просто търсене на “qt open governance” показва веднага, че идеята за отделно управление на свободния софтуер Qt не е от вчера. Даже сегашната оргия на Nokia и Microsoft не е определяща за процеса на такова отделяне – Qt е зрял проект от много време, многоплатформен и с критична маса общност около себе си. Донякъде непряко, Qt ми е в полезрението и заради KDE и работата ми по i18n там. Но нито Qt, нито KDE са застрашени по някакъв начин, както се писа в първите дни след новината.

Второто, с което Нокия ме впечатли наскоро, беше освобождаването на софтуер. Не зная за Symbian, но всичко около Maemo, MeeGo и Qt върху ядро Linux звучеше… как да кажа… прекалено хубаво, за да е истина и да продължи – и такова се оказа, за съжаление. Сигурно много от хората, които просто се интересуват от смартфони и модни пазарни тенденции са пропуснали тази кампания на Нокия. Но аз не и много се радвах на видеотата, с които обявиха сливането на Maemo и Moblin в MeeGo преди около година.

Тъжното в цялата история е, че MeeGo имаше възможността да е най-свободният и най-отворен от масовите варианти пред потребителя на мобилни джаджи. Защото кои са другите играчи?

Apple с iPhone/iPad – моля ви се… Всичко друго, но не и отворени и свободни. Те с друго са известни. Някои упорито твърдят, че машинките на Епъл били красиви и удобни, но аз все още очаквам да видя Mac или подобно, който да ми хареса. Тук да не казвам голяма дума, че както и GNOME3, и KDE4.6 са се засилили към mac-оподобие… Нищо, тъкмо ще си остана щастлив потребител на Xfce и Fluxbox/Openbox.

Google с Android? По-добре от нищо, но не, благодаря! Не ми се обяснява надълго и нашироко, а и никога интересът ми към Андроид не е бил толкова голям, че да чета в подробности за него. Но ето тук можете да прочетете защо и как Android не е точно Linux (поне не какъвто очакваме и трябва да бъде). Подробно и разбираемо обяснено на приятен, леко шеговит и разбираем език.

Кой друг – Microsoft с Mobile 6, Phone 7 и т.н.? Колкото и да се напъват от време на време, няма как да влязат в едно изречение с “отворен” и “свободен”. Опитаха и лицензи да пишат и какво ли не – не ми се говори хич, но е ясно, че проблемът с Microsoft си остава bug №1. Те вече не са просто фирма, а синоним на вид мислене и поведение.

WebOS на Palm, сега вече на HP, са свеж въздух в края на тунела. Може би ако MeeGo се провали и изчезне (което е малко вероятно с твърдия ангажимент на Intel към него, но все пак), точно WebOS ще бъде интересната платформа. Вярно, не е свободен софтуер. Но има някои принципни разлики от Андроид, например езиците, на които се пишат приложенията, това, че работи върху WebKit, GStreamer и че всякакви доработки по тях директно могат да се връщат и да помагат за развитието на настолния GNU/Linux. (Андроид какво “връща”?) И най-вече това, че WebOS вече е собственост на HP. Разликата е, че HP е предимно хардуерна компания. Какво се лъжем, направо почти изцяло е – макар да има много софтуер на HP, представете си само колко пък железа правят. :) Докато Google дава лицензи за Android на производители, докато Microsoft се опитва със още и още софтуер да продава хардуер, HP прави това, което изглежда единствено правилното в момента. Произвежда и продава хардуер, като между другото на него инсталира софтуер – чуват се прогнози, че точно WebOS ще навлезе масово като система за малки мрежови устройства на HP.

И това – върху ядро Linux, работещо с WebKit, PulseAudio, GStreamer и с приложения, писани на C, C++ и дори JavaScript.

Но все пак се надявам MeeGo да продължи да се развива. Там ще е много по-интересно. Intel засега се кълнат в светлото бъдеще на проекта, не се отказват и ще правят и устройства.

—-

Дълго стана, а исках да кажа нещо по-кратичко – исках да кажа, че всичко това не е толкова важно. Важното е, че с всеки изминал месец всичко около нас, самите “неща” започват да стават все по-свободни и по-отворени. Какво имам предвид? Ами вижте – Нокия прави глупости с Майкрософт, но проектът Arduino се развива постоянно. Вижте документалното филмче, ценно е. Макар че примерите в него вече са остарели, повярвайте. Фирми ни заливат с всякакви мобилни джаджи, които не знаем как работят и като се счупят, купуваме нови, но сайтове като Make:, Instructables и iFixit всеки ден, с всяка нова статия изненадват приятно. Прочетете манифеста на iFixit.

Обществото започва да се развива, да се променя и нещата, които само се загатваха с надежда преди време в статиите за свободен софтуер, сега вече са реалност. Самият Интернет като мрежа започва да се променя, появяват се идеи като FreedomBox, Unhosted и ServalProject. Вече не става дума за продукти и за фенщина на търговски марки – става дума за свободата на хората да създават, използват, разучават и разпространяват. Не само това, а и самите хора се променят – излизат в WikiLeaks тайни телеграми за режимите в Близкия Изток и хората излизат на улицата и свалят диктаторите. Тунис, Египет, а сега в Либия умират, защото Кадафи е идиот и стреля по хората, но не се оттегля. Имаше телеграми и за България, но… тук сме бамбашка, за добро или лошо.

Така че не е важно дали Нокия ще е с Майкрософт, с Гугъл или с Епъл. Всичките тия са бита карта – това исках да кажа. Бъдещето, поне интересното бъдеще, е на свободните проекти и общностите около тях. Както софтуерни, така и все повече не-софтуерни проекти. А това е нещо хубаво.

Което, като се замисля, беше и основната идея зад движението за свободен софтуер. Просто започнахме със софтуера. :)

2 thoughts on “Свободата всеки ден

  1. go_fire

    Първо да благодаря, че си дал връзка към моя публикация. После се надявам, че не е забранено и в коментарите да даваме връзки, защото мисля да дам шест. Към Григор Гачев няма да давам, защото знам, че го четеш.

    Още днес видях коментара, но едва сега смогвам да напиша нещо кратичко.

    Преди да запиша следващите редове да се застраховам с декларацията, че аз също вярвам дълбоко, че всяко човешко същество се стреми към свобода, ние просто почваме от програмната, защото това е, което можем да правим. Също съм на идея, че каквото и да правят, просто отлагат неизбежното все някога свободно бъдеще.

    И все пак мисля сме далеч. Микрософт не са открити никак, макар да имат няколко проекта в SF, да са дали документацията за старите си офисни формати и старите мрежови протоколи, както още няколко по-малки нещица. Че ще продължават с провокациите е повече от ясно и последната новина около ВП7 го доказва:

    http://skss.learnfree.eu/archives/2646

    Обаче не съм и убеден, че фаворита ти WebOS всъщност има някакво бъдеще. Хюлет Пакард днес се изживяват като най-верният партньор на М$ и според мен ще го погребат (дано да не съм прав). Изразил съм притеснението си тук:

    http://homelinuxpaper.org/news.php?item.454.1

    Имам някакви смътни надежди към вечният му противник RIM, който закупи QNX.Вярно и двете нивга не са били открити, но сякаш тоз момент им е най-подходящ.

    И все пак не бързам да отпиша МийГо. Моят приятел инж. Николай Бодуров ги е отписал отдавна:

    http://delafer.blogspot.com/2011/02/no-coments.html

    И наистина в светлината на онази случка в Нокия и намерението им да го ползват единствено в странни телефони за ценители, чети откачалки, изглежда зле. Но пък една новина ме зарадва и ми даде малко отешение:

    http://www.linux.org.ru/news/opensource/5920318

    Я разгледай архива на собствения си дневник. Експанзията на Андроид не започна ли по същия начин?

    Но това не е всичко. Има и други ентусиасти и други опити. Може да са в начални стадии, но ги има и са обещаващи. Ще оцелеят ли? Може би не е това най-важното. Все пак в СС, пък и не само оцелява жизнеспособното. Един вид това е естествен подбор. А количественото натрупване вся нявга ще избие в качествено изменение. Нали така ни учеха? Ето един много обещаващ такъв проект, на който залагам, че не ще загине бързо:

    http://shr-project.org/

    И като някак си пак опряхме до уж мъртвия консорциум МоКо, няма как да не те подсетя, на какво бе основан той. На същото е и бабата на Самсунг, но тя трудно би пробила според всеобщо изразената липса на hype. И все пак една връзчица изпаднала от пълния с изненади Лъчко, не е за пренебрегване:

    http://sourceforge.net/mailarchive/message.php?msg_id=27046953

    А иначе при Нокия се води люта битка на общността, какво да се прави с Qt, като се оформят идеи да се прехвърли на Каноникъл или да стане фондация подобно на вече не толкова прясната Опен Документ. Там какво ще става тепърва ще се види, макар да не вярвам Нокия бързо да го пусне. Дет се казва, Qt не е изплатил още инвестицията, рано е за отърваване, прекалено много заложиха на него, че да го проиграят с лека ръка.

    Може би аз прекалено се отплеснах технически, докато записа ти бе по-скоро философски, но просто ме сърбяха ръсете да напиша някои неща.

    Надявам се да не съм досадил. Макар да е повече от страница, вярвай бях кратък за графоманията дето ме тресе обикновено.

    Привети ;)

  2. turin Post author

    О, Microsoft ще развалят всичко, то е ясно. А WebOS не ми е чак фаворит, ти пък – просто на фона на другите, за които се шуми повече напоследък е най-читавото (като оставим MeeGo). Виж, за RIM не се бях сетил. Макар че навремето QNX беше едно от нещата, които ме очароваха технически. Спомням се, че брат ми обясняваше особеностите, принципните разликите с линукс-ядрото и т.н. Сложихме на компютъра графична среда (какво трябва да е било, Photon?) и беше готино, но тогава нямаше връзка с мрежата, нямаше Уикипедия за черпене на информация и така си останах. А и да си кажа правичката, това че беше несвободно парче софтуер го правеше за мен просто интересно “парче дърво”, нищо повече. Да не засегна някого… имам предвид, че мен ме очарова развитието в идеите, а то се вижда постоянно само ако софтуерът е свободен.

    Но може да е така, може RIM и QNX да е интересна комбинация. Не знам, за мен в цялата област на картата, означена с “BlackBerry” има само дракони. ;) Не разбирам хич от тия неща.

    MeeGo няма как да е пътник вече, защото Intel продължават да заявяват нестихващ интерес. Това с конкурсите за приложения не го бях чел, интересно е. ;)

    А за Enlightenment и EFL – уау, супер новина! Е, това е много яко. Върти ми се нещо, че съм чел някъде из техни сайтове, че обръщат сериозно внимание на мобилните устройства… но то това го пише под път и над път, чак сега разбирам, че мислят сериозно. Ами супер, ще следя за развитието там, мерси за инфото! Той Лъчко рисуваше за тях и ги познава добре хората, линкът е точно в десятката.

    С две думи, важното за развитието на идеята е старото, но златно правило “Start small, stay small” – има се предвид “малко” в корпоративен смисъл. Ето и DuckDuckGo – не фирма, а направо един човек само, но човек с идея. Стискам палци на хората като Rasterman да “останат малки” в корпоративен план – в тая среда голямото винаги изяжда всякакви идеи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *