2078

При цена на бензина вече твърдо над 2.40лв. за литър (А95, по-високооктанови няма смисъл за моята кола) вече определено пътуването върви към графата “лукс”. Вярно – бавно, но уверено натам отива. Кофти. Успявам да направя среден смесен разход около 7/100 (тоест доста нисък), което значи, че газ за мен е слабо рентабилно. Остава едно – най-накрая електро-конверсия или поне мотори на задните колела.

5 thoughts on “2078

  1. go_fire

    Конверсия добре, обща мечта, ама какво значи “мотори в задните гуми”?

  2. go_fire

    Разбрах това ли:

    http://yasen.lindeas.com/book/ev-registration-and-name#comment-4333

    имаш предвид?

    Мен ми е най-интересно има ли някъде нещо подобно на онова возило от ГМ дето показваха в оня филм. До колкото разбрах в него двигателят бил нещо принципно ново (макар и на основата на вехта технология), а не стандартен електромотор. Нещо обясняваха, че КПД-то му било много по-добро. Ама след като ГМ са унищожили всички бройки от возилото, не знам дали някой все пак е успял да спаси технологията от забрава.

  3. turin Post author

    Тук, в µblog-а, имам 400 знака, та все пиша кратко и понякога не се разбира :) Идеята ми е за самоделен паралелен хибрид, защото пълна конверсия е 1) евентуално по-скъпа (тук не съм сигурен) и 2) все още неуредена административно (не може да се регистрира, мине преглед и получи справедливо различен данък, всичките тия три).

    Та идеята е за по-малки електродвигатели, закрепени отзад, с къси полуоски (от друг подходящ модел кола взети) свързани със задните колела. При спиране или намаляване на скоростта действат като генератори (т.нар. “зарядно спиране”) и след това при потегляне в града или при доускоряване за поддържане на магистралната скорост работят като двигатели и “помагат” на ДВГ-то. Което е или с такава помощ олекотено и съответно с нисък разход, или направо изключено, ако зарядът в батериите позволява. И като резултат основният разход е пак на бензин, но чувствително по-нисък.

    Технически не е сложно, остава да видим дали ще имам парите. ;)

  4. turin Post author

    Бях ти отговорил още на първия коментар, но кой знае защо браузърът беше зациклил, а междувременно дойде тъща ми и чак сега видях, та пуснах коментара. Съжалявам, дано така не се накъсва разговорът ;)

    По темата – да, подобно на това, което посочваш. Само че не с вградени двигатели в самите колела, защото е 1) по-скъпо и 2) бързо се чупят от ударите в пътя (защото са неокачено, “подресорно” тегло и допринасят за по-големи сили в ударите на окачването; силата е маса по ускорение, при едно и също ускорение и по-голяма маса силите са по-големи; затова в автомобилите се олекотяват джантите, например)

    Също и не със зареждане от алтернатора, защото автомобилният алтернатор е доста неефективен, а и винаги товари излишно ДВГ (и по този начин вдига консумацията му на гориво). Зареждането – от самите мотори. Електродвигателят е същото нещо като електрогенераторът, само че… “обърнат наобратно” ;) И така – зареждане при намаляване на скоростта при спиране в града или при спускане на дълъг път.

    Дали ще са алтернатори така моторите, зависи от това дали системата ще е на променлив или прав ток. И двата варианта са ОК, само трябва сметката да се направи. А, и по-кофти е, като както при мен това е единствената кола. Но какво да се прави ;)

  5. turin Post author

    А двигателят на GM EV1 е трифазен индукционен (или асинхронен) – не е нова технология, още Никола Тесла го разработва. Просто EV1 е бил различна кола тогава и им е изглеждала странно.

    При EV1 има доста неща, които са били шокиращо “нови” за индустрията тогава. Например безжично зареждане – чрез индукция колата се зарежда от близо разположеното зарядно и собственикът не се занимава с кабели, щепсели и т.н. И сега има такива разработки, но хем има загуби, хем не знам, може да не е безопасно такова силно поле в къщата. Ако не за хората, то за котките, знам ли.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *