Civic електро — обмисляне първо

Проблем 1: Вече има достатъчно и различни модели електромобили на пазара, но цените са немислими. Сигурно бих харесал Tesla Roadster, например, но изобщо не изкарвам достатъчно. Да не говорим за по-скъпите спортни модели. Две от марките, които харесвам (Мицубиши и Субару) имат мащабни изследвания и изпитания и заявяват сериозни намерения да пуснат серийно малки градски и средни семейни електромобили. Но хем все още не са на пазара, хем цената ще е като на ново Legacy или повече.

Решение 1: По някое време ще си направя сам електрическа конверсия на обикновен сериен автомобил. Като разбира се опиша и документирам процеса в сайта. Материали за четене има безброй в мрежата, даже има много фирми, които продават готови китове за по-нетърпеливите и/или непретенциозните.

Проблем 2: Конверсия на Impreza е неизгодна, защото са тежки коли. Самоделните конверсии се правят почти винаги с един централен двигател и се използва наличната трансмисия на колата, а двойното предаване ще товари допълнително. И се губи идеята на Импреза, особено ако се наложи да се сложат по-малко батерии, за да се пести тегло. Достъпните са тежки, а новите литиево-полимерни са компактни, но струват майка си и баща си. Вариант е да се махне и цялата трансмисия и да се ползват мотори в колелата, но те 1) ще са по-скъпи и 2) ще има страшно сложно софтуерно калибриране на всичко накрая, за да върви както трябва в различните пътни условия. Иначе е перфектното решение и е естествен електрически AWD. Мицубиши вече се готвят да пуснат такива техни MIEV.

Решение 2: Преобразува се нещо по-леко. Масово в Интернет хобистите препоръчват Honda Civic 5-та серия (1992-1995г.). Успяват да докарат докъм 60-70 км. на зареждане. Серийните, специално обещаните от Субару и Мицубиши са с два-три пъти по-голям пробег, но хобистите ползват предимно оловно-киселинни акумулатори, защото са достъпни. При системите с променливотоков двигател с кадърно проектиране пробегът може да бъде увеличен. Особено ако се направи зарядна спирачна система — такъв двигател съвсем лесно се превключва в алтернатор. Особено в градска среда спиранията са много и чести. И контролът на двигателя (обороти и въртящ момент) е по-прецизен — на практика (грубо погледнато) постояннотоковият колекторен двигател не подлежи на управление.

От хибриди не се интересувам, освен ако не са зареждаеми хибриди и резервният заряд идва от слънчев панел. Всичко хибридно, съдъжащо ДВГ не е за мен. Да не говорим, че не става за do-it-yourself — прекалено сложно е механически. Такива системи са ефективни само ако са големи агрегати — затова от дълги десетилетия се ползват в корабостоенето.

Тук само си говоря, нахвърлям някакви неща. Не съм специалист по автомобилостроене, но хей — и не искам да бъда. И не е нужно да бъда, за да стана електромобилен хобист. Вярно, докато изобщо започна с такова начинание, ще карам друго. Най-вероятно някоя Impreza ;) И без това засега дълъг, няколко стотин километров извънградски път е немислим с електромобил. Най-малкото няма станции за зареждане, а и зареждането на старите достъпни оловно-киселинни акумулатори е най-малко няколко часа.

Въпрос: Някаква по-добра цел на конверсията от Civic-а с AC-мотор, възможно най-добрите евтини тягови батерии, отделни батерии за запазване на “екстрите” по колата и зарядна спирачна система?

20 thoughts on “Civic електро — обмисляне първо

  1. SS7

    на практика (грубо погледнато) постояннотоковият колекторен двигател не подлежи на управление.

    Направо изби рибата с това твърдение. За да не остане някой заблуден, ще кажа, че тъкмо тези двигатели се управляват най-лесно. Има куп други недостатъци, но не и управлението му.

  2. turin Post author

    SS7, нали не съм специалист и май затова така хвърлям понякога такива казвания, за да ме насочат разбиращите. В интерес на истината, не съм проверявал точно това и наистина го хвърлих в текста без много обмисляне.

    Това, което си спомням от разговори с баща ми и брат ми е, че някои от многото видове електродвигатели (не помня кои точно, моя грешка) се управляват много по-лесно от други и се управляват изцяло електрически. Включително обръщането им в генератори и контролът на мощността им като генератори са по-удобни и лесни. За зарядна спирачна система такъв контрол е определящ според мен.

    Та значи останало ми е като спомен, че това са трифазни мотори. Може и да бъркам — както ти казах, пиша тия неща не за да се учи някой от тях, а да мога аз да си доизчистя разбирането. Затова съм благодарен за коментарите, наистина! ;)

    Встрани от това, може би недостатък на постояннотоков двигател за кола са повечето механични части. Визирам колектор и четки, които трябва да се проверяват и подменят периодично. Отскоро обмислям този EV-проект, затова сто на сто имам много пропуски. На прима виста, ако управлението на постояннотоковия двигател е по-сложно и по-обемисто и включва повече електроника, това може да е недостатък. Мисълта ми е, че в такава самоделна конверсия “слабите точки”, подлежащи на повреждане трябва да са сведени до минимум.

  3. turin Post author

    Сега се сещам, че всички серийни електромобили и новите прототипи са с AC-мотори. Може това също да ми е повлияло в текста. От друга страна, май по-разпространено в самоделните конверсии е да се ползва постояннотоков двигател. Слагат мотора и запазват скоростната кутия — колата се кара по подобен начин като преди. Със скоростен лост, смяна на предавките и т.н.

    Възможно е да го правят, защото не им се занимава с изработка на електронни управления на двигателя и го пускат на някакви определени обороти и ползват трансмсията. Това нещо не ми допада, защото е прекалено груб вариант. Хем караш електромобил, хем е със “скорости”, а и ми се струва опасно. Понеже трансмисията е изчислена за двигател с вътрешно горене и неговия диапазон обороти. Ако например направя грешката да включа неправилната скорост, електродвигателят може да изгори за нула време. Или да ме “изстреля” в насрещното точно когато не очаквам.

    По-изчистен вариант ми се струва да се махне цялата трансмисия и двигателят да се върже директно към колелата. И да се управлява електронно, а не механически с предавателни кутии. Предполагам, че тогава може да се направи и подходяща защита, която да изключва всичко при авария и да няма нищо непредвидено в движението на колата.

    И все пак цената е определяща. Ако да се направи читаво ще излезе по-скъпо от чисто нова кола, няма смисъл засега, поне за мен с моя стандарт.

    Това са ми, по-подробно и на свежа глава със сутрешно кафе разсъжденията за вида двигател.

    Кажете ми, ако бъркам някъде или ако нещо може да се подобри. На базата на тези предварителни преценки по-нататък ще започна конкретния проект, живот и здраве ;)

  4. nname

    все си мисля, че бъдещето принадлежи на електромобили с големина на Smart и слънчеви панели по покривите, които да събират тока за каране. с два чифта акумулатор, единия го караш, другия се зарежда през деня. проверявал ли си за панели?

  5. turin Post author

    nname, и мен ме блазни идеята електромобилът да се зарежда (или поне дозарежда частично) от слънчеви панели. Истината обаче е, че тези панели са хем доста скъпи, хем много неефективни още. Да захранват самостоятелно двигател може би наистина могат единствено на свръхлеки машинки, нищо повече.

    Като допълнително (например резервно за всеки случай) захранване може би стават. Някои от електромобилните хобисти правят следната схема — ползват евтини, слаби и тежки оловни акумулатори и със спестените пари взимат слънчеви панели. Инсталират ги на покрива на къщата си и през деня могат да си зареждат колата изцяло със слънчева енергия. Но това са големи площи, цял покрив — и доста пари съответно. Ако пък падне някакво дърво отгоре или се извие буря — всичко отива на кино.

    Тая технология има още много развитие да претърпи, преди да стане масово използваема в такива енергоемки неща като транспорта.

    От друга страна на мен не ми трябва микро-кола. Всичко с размерите на Smart-а веднага отпада. Даже не става дума толкова за градска кола — за мен в София е безумие да се кара постоянно, особено пък все още недоизпитан и неразработен самоделен електромобил. Основно ще го ползвам за кратки до средни (за мащабите на България) преходи, за отиване до далечни квартали на града или за кратки и съвсем редки карания вътре в гмежта.

    Затова колата-“донор” трябва хем да е достатъчно лека, хем все пак да е голяма, задължително за повече от двама човека. Обмислям модели, като понапредна с преценките ще пиша специално за това.

  6. Electroauto

    ДА СИ ЖИВ И ЗДРАВ И ПОВЕЧЕ ТАКИВА КАТО ТЕБ ДА ИМА!

    Ето интересна информация по темата:

    http://tuning.bg/forum/viewtopic.php?f=2&t=91543

    И електромобилите в акция ;)

    http://vbox7.com/byuser:electroauto

    Не може да не ти е направило впечатление, че 90% от конверсиите са с DC мотор, контролер който най-малкото му контролира максималните обороти и тока и разбира се скоростната кутия със или без съединител, тъй като електромотора няма празен ход. С подобна конфигурация притеснения няма да имаш, но ако трябва да качиш бордюр с директно предаване няма да е толкова комфортно, не че е проблем за царя на въртящия момент.

  7. Гочо Гочев

    Напоследък и аз се замислих по темата за преработка на серийна кола в елетромобил. Но по стар навик погледнах първо от другата страна финансовата. Та за да има смисъл едно такова начинание трябва да може да спестява разходи дотолкова, че поне да покрие разходите по изработката си в някаквъв приемлив период от време. Например 3г. Въпрос. Колко харча на година за гориво и обслужване на бензиновия двигател — грубо 10 000км градско — 10л/100км = 1000л бензин * 2.30лв/лит = 2300лв годишно. Да добавим 200лв масла филтри и всичко друго по този ДВГ.

    Тоест 2500лв/год ми срува двигателната част.

    Колко би струвала тягата на ел. двигателя? По памет ще използвам една цифра за тролейбусите за средния разход на енергия при тях — 250ват/тон.км Мисля че сравнението е коректно тъй като това са сходни превозни средства. Движат се по асфалт с гумени колела и еднаква тягова схема, както и мощността за единица маса е близка.

    Ако електромобилът тежи 800кг (вижда ми се приемливо за малка кола с много оловни батерии :) ) това прави 200ват/км или 0.2кв * 0.09лв (нощна тарифа) = .018лв/км * 10000км = 180лв/година.

    Тук трябва да прибавим малко загуби. При зареждане, в двигателя в контролера и т.н. Е нека са 200лв/год. Ако комутаторът ни позволява да връщаме енергия обратно в батериите можем да направим известна икономия. Но лично аз съм скептик относно размера. Защо? Ами принципът на ел. спиране е такъв, че никога не можете да спрете до 0 само с ел. спирачка. тоест трябва при някаква скорост да се мине на триещите спирачки. Другото което е за да връща енергия в батериите постоянно токовият двигател трябва да има по-високо ЕДН от това на батериите сиреч по аналогия всеки път да го включвате на ниска предавака (явно без скоростна кутия няма да се мине). Самият двигател трябва да е поне със смесено възбуждане. Серийните двигатели не стават за рекуперативен режим.

    Та от казаното дотук нека предположим, че ще си върнем 20% от енергията — е това намалява сумата до 160лв/год.

    Дотук добре. На всички е ясна далаверата. Следващите разходи обаче са доста тежки. Именно по първоначалната инвестиция. Разрових по нета и се оказа, че един подходящ двигател е 1800$ франко Америка, към 2000$ е контролерът. За съжаление тази работа в режим рекуперация му вдига цената почти 3 пъти. това пак франко отвъд голямата вода. Другото необходимо е читава кола, естествено с всичките си системи и приличен вид например 2000лв. Дотук 2000лв + 4000$ (идея си нямам за цените на доставките, сложих 200$). или хардуерът струва 7200лв до тук. Ойй, забравих батериите, и там да кажем грубо 2000лв (за двигателя, който си мисля 12бр * 12В = 144волта при 100АЧ) Ако ще я търкаляме като истинска кола ще и трябва и разрешително — предполагам още някоя стотачка :)))

    Тоест ние отскочихме към 10000лв, които трябва да сложим на масата преди да минем и сантиметър. Така направените сметки излиза, че в идеалния вариант електромобилът ще се изплати някъде към 5та година. Е да, но ако тези батерии и този двигател са все така жизнени и енергични (както казва една реклама). Естествено реалният свят е гадно място батериите имат преко сили 1000 цикъла живот и колекторно четковите двигатели се износват.

    От тук нататък всеки сам може да си прецени. Аз лично макар и ентусиаст реших засега да си търкалям стария пушещ Фиат. Разбира се, цифрите може да съм ги понагласил, но ще се радвам да бъда оборен особено в часта с цените на “хардуера” — за икономиите в гориво е ясно за всички.

  8. turin Post author

    Гочо, преценката ти е едновременно донякъде правилна и в някакъв смисъл принципно погрешна. Имам предвид, че всеки си прави сметката и ако това днес да се произвеждат и продават масово електромобили беше по-изгодно икономически, големите авто-концерни щяха само такива да правят. Така че в една любителска електромобилна конверсия има много, много повече и различни неща от сухата сметка. Съгласен съм, в някои случаи тя може да е по-висока при конверсията, всичко зависи от много неща…

    Ще спомена само някои от моментите. Казваш, че подходящ мотор го пресмяташ с доставката от Щатите?… Защо, като точно в България има заводи, които произвеждат електродвигатели? България днес, макар и поразбита и поразкъсана от “промените”, все още произвежда нещата, за които навремето “отговаряше” в СИВ. И наистина, български стъпкови електродвигатели са се ползвали в манипулатора, “ръката”, на космическата совалка на НАСА.

    Вярно, че днешният инженер Ганев е с ниско самочувствие заради заплащането, липсата на места за по-мащабни развойни и изследователски дейности и др. под., но това не значи, че (все още) у нас няма специалисти по електротехника.

    Бившите заводи “ЕЛПРОМ” днес са отделни фирми, които произвеждат електродвигатели, всякакви системи за управление и т.н. Например в западните електромобилни форуми се чудят как да се сдобият с двигатели Kostov на Elprom EMS, а на нас заводът ни е близо. С офиси в Тетевен и София. Това е само един от примерите.

    Друг пример — акумулаторите Monbat, които също са търсени от електромобилните хобисти зад океана, всъщност както много хора у нас знаят са българско производство на завода в Монтана.

    —-

    Нещо друго — разходите по ДВГ-колата не са само за гориво и масло. В ДВГ има много повече части, които могат и постоянно се чупят. В поддържащите го системи — също. Добавяме и трансмисията. Ако е автоматик (което както съм казвал не че е лошо) — и там масло, и там риск от счупване и ремонти. Периодично — свещи, разпределителни верига/ремък. Какво ли не…

    Електрическото, зарядно спиране — наистина не може да се разчита да задържа колата при много ниски скорости. Тоест при спиране от десетина км/ч или при задържане на колата в паркинг си трябва механична спирачка. Но тя вече е помощен елемент, не основна част на спирачната система. За по-високи скорости зарядното спиране върши работа идеално.

    —-

    Накратко — колкото повече обмисляме, толкова повече плюсове и минуси ще намираме. Всеки сам си прави сметката и всеки сам си гради предпочитанията и вкусовете. Далеч съм от мисълта, че електромобилните конверсии или изобщо електромобилите по принцип (от догодина ще има серийни, поне Mitsubishi iMIEV и Subaru R1e са обещали) са за всеки.

    Иначе, ако гледаме единствено и само парите, то най-евтино е някоя стара Лада с евтина газова уредба, която да се кара до разпадане. ;) Тъй че всеки си решава.

  9. Гочо Гочев

    В продължение на темата. Вярно е че всеки си прави сам сметките. Но ми се струва,че много малко хора не биха си направили добре сметката, ако трябва да извадят 8-10к и ги похарчат за нещо което трудно би възвърнало тези пари. Аз дори не говоря за някакви изгоди. Между другото опитах се да пратя запитване за един двигател в сайта на ЕЛПРОМ. Познайте до къде стигна всичко :). Съмнявам се да има драстични разлики в цените между двигател внесен от Америчко и произведен в БГ. А за батериите на Монбат — те далеч не са евтини, като се има предвид цената за АЧ и максималния брой зарядни цикли. Много се говори за световна конспирация на нефтените компании. Аз лично смятам че истината е безкрайно проста. Няма все още аналог на автомобила с ДВГ, като средни разходи и технически показатели на приемлива производствена цена. Всичко останало е обречено да остане в сферата на хоби заниманията. Поне на сегашните цени на нефта.

    Ще се радвам някой да ме обори с цифри.

    Между другото с един колега сме наплюнчили молива с мозъка, но за сега всичко е на хартия. Сметките ни не са в полза на проекта. Може би след време, когато бат’ китаец извади поне 2пъти по-евтини литиеви батерии от офертите в момента. Аз лично мисля че това ще е скоро.

  10. turin Post author

    Да, много се очаква от китайците за поевтиняване на литиевите батерии. Причините да стане са също чисто икономически — на тях им излиза по-изгодно да си произвеждат литиеви батерии масово и да правят електромобили дори, отколкото да се борят за нефт и за тях. Който не му стига, че привършва, а само му трябват милиард китайци на коли ;)

    Има и много песимистични настроения, например някой беше казал, че световните запаси от литий не са чак толкова огромни, че да задоволят масово производство на електромобилни батерии, сравнимо с днешното производство на ДВГ. Да, има безброй телефонни и лаптопски батерии, но те са мънички, за кола трябва бая по-голяма.

    Аз мисля, че смъкването на цената на литиевите батерии от китайците ще е етапно решение. След това трябва разработването на принципно нов начин за съхраняване на електроенергия. Шуми се вече за разни проекти и прототипи, свързани с комбиниране на батерии и кондензатори в един агрегат, за маховици в зарядните станции, за зарядни станции със сменяеми пакети батерии, за дозареждания с изводи на пътното платно при чакане на светофарите, даже за безжично зареждане (нали наскоро в MIT почнаха да работят по безжични захранвания) и т.н.

    Изобщо, ако говорим и правим сметката за промишленото производство на електромобили, темата наистина е огромна и макар да е много интересна, не е по силите поне на мен. Да не говорим, че там причините са макроикономически и далеч не чисто технически.

    —-

    Аз затова говоря само за любителската конверсия, защото случването на серийната фабрична електрическа кола е далеч извън моя обхват… Ако наистина до година-две пуснат първите малки модели, ще се радвам да карам такава, ако е по джоба ми. Но пак си мисля, че по-евтино за мен в България ще е да си конвертирам ДВГ-кола, отколкото да си позволя такава чисто нова електрическа от първите серии.

    И ти си прав, сигурно — и конверсията не е евтина работа. Но ако нещата опират до любителското, до хобито, до това какво ни харесва да караме, мисля че някаква малка разумна надценка на конверсията пред обикновената кола е приемлива.

    А за конкретните сметки, за които казваш — да, и аз ще се радвам, ако някой се заеме и конкретно и точно пише за рентабилността на самоделната конверсия. Аз още нямам конкретни числа, още не съм започнал да ги събирам. Така че който и когато има конкретни неща, нека да ги дава — на всички ни ще е много интересно ;)

  11. veso

    Дневното потребление в България е средно 15 000 тона горива дневно. При енергийна стойност на горивата средно по 10 кw на килограм (бензин, дизел), това прави около 150 000 Мw ел. енергия. При мощност на българската енергийна система от 11 000 Мw, ще рече, че 13 часа ежедневно тя трябва да работи само за транспорта. На практика на този етап това е невъзможно.

  12. turin Post author

    veso, мерси за тази сметка. Значи наистина преходът трябва да е плавен. Така и така дългосрочно ще се мине на електродвигатели и тук-там на екзотики като въздушни коли и т.н. Агрегатите, които сами си произвеждат електричество в горивни клетки (водородни и тем подобни все още недовършени идеи) ще са извън тази сметка също.

    Като е бавен преходът, в същото време ще се развиват и електропроизводствените мощности. Системата е гъвкава и позволява промяна на мощностите в голям обхват. За разлика от, например, газопреносната мрежа, скорошната криза с която показа тромавостта й в този смисъл. Иначе съм съгласен — рязка смяна на ДВГ с електродвигатели ще е невъзможна. Но малко по-плавен и по-непълен преход ще си е нормално развитие на нещата ;)

  13. neshtosi

    Проблемът е, че не са доразвити технологиите за масова употреба.

    Задавам си въпроса защо само част от патентовани открития се използват? Пренос AC, електромотори AC… сега Интел се напъват за герои с показаното през 1893 година от същия този човек. Никола Тесла (колата с това име е направо подигравка с гения). Нещо практическо пак от преди 100-на години?

    http://nicolatesla.narod.ru/TESLASITE/PAGES/auto.html

    После като си помисли човек ми електричеството го плащаме, някой покрива свободния достъп до енергия. Липсват инвестиции, всичко гениално е просто и не би им коствало кой знае какво за да повторят и оползотворят постиженията. Само че идва проблем, няма да се плаща.

  14. Десислав

    Аз лично нищо не разбирам, но искам да си направя електро мотор, което е доста по евтино и постижимо. С голяма батерия за дълги растояния, но всичко това са само мисли.

    Работя в медия, снимам документално кино и си мисля че това е начинание, което трябва да се документира на лента.

    А и ако се излъчи, може да се намерят и спонсори.

  15. БГ електромобил

    Здравейте,

    Хубаво описание — останах впечатлен от всичко написано!

    Повече за електромобилите гаражно изпълнение може да се прочете тук: http://ev-bg.com/

    Има стартирали няколко проекта вече, като два от тях се описват в сайта.

    За момента проблемът не е нито в батериите (има литиево-полимерни и др.), нито в контролер или пък мотор (българско производство — Костов Мотор), проблемът е в регистрацията!!!

    Няма никакви критерии, по които някой от Технотест или ТИАД (Шумен) да огледа колата и да даде съгласие да се регистрира!!!

    Така че от Министерството на Транспорта е време да влязат в час и да направят някаква документация — че и ние да влезем вече в 21 век :)

  16. БГ електромобил

    Пропуснах в предния пост — ами знаеш къде са почнали хората — свържи се с тях, със сигурност ако им осигуриш спонсорство ще получиш и правото да ги заснемеш :)

  17. turin Post author

    Здравей,

    Видях проекта ти тия дни и после след разговор със Stoi ставам все по-уверен в успеха на такива проекти. Когато аз писах горното, почти нямаше нищо в мрежата по тая тема. Само в два-три форума беше започнато обсъждане, но не се гледаше навсякъде с добро око от домакините на съответния авто-форум.

    Сега вече ставаме много. ;) Аз изоставам (ще си взема бележка;), но вие двамата [1], [2] започвате сериозно и амбицирате и “заразявате”.

    Та идеята ми е, че нещо изобщо ще се промени, когато има вече общност и има в тая общност проекти. Трябва да развиваме тия сайтове, за да ни намират все повече и повече ентусиасти. Да си направим и национална среща някой ден. И тогава правителството, КАТ и Технотест няма как да игнорират проблема. Тъй де, то като нищо може и някой от техните служители след време да се окаже, че е станал такъв електромобилен ентусиаст покрай тия наши сайтове ;)

    За идеята на Десислав:

    Заснемане определено ще има. По един или друг начин. Аз поне като любител фотограф ще се постарая да снимам, когато има нещо. Сигурно ще има и хора с видео в някой момент.

    За телевизиите — да не забравяме, че Интернет е по-устойчивата медия в случая. Едно предаване минава и потъва в архива, а сайтовете са достъпни всеки ден. Да, много ще е добре някой да се включи в такива предавания и да популяризира идеята. Аз не мога, за съжаление, защото все още не съм започнал своя проект. Имам вече контакт с телевизия (Десиславе, благодаря за препоръката и контакта), но засега нямам нищо, което да покажа.

    Надявам се в скоро време, когато и аз започна моя проект за електромобилна конверися, да мога освен представяне тук, в ElectriClub и другите сайтове, да покажа идеята и в телевизия. Междувременно, ако някой друг напредне с проекта си, ще е супер да представи той. ;)

    П.П.: БГ електромобил, слагай някакъв псевдоним или име, че така да се обръщам към теб с “БГ електромобил” е малко странно. ;) Всъщност ако държиш на този ник ОК, няма проблем — идеята ми е да можем да се обръщаме с тия имена/псевдоними един към друг.

  18. eltransbg

    Не ни пречи нищо да се обединим в общност!

    Но на идеята й трябва време докато узрее, един вид да събере “критична маса”… Явно и тази година нещата около успешното регистриране ще се проточи с времето поради изборите за НС…

    Не че има голяма връзка между тях и един електромобил, но на кой ли ще му се работи след като знае, че след 2-3 месеца трябва да освободи мястото… После ще дойде и лятната отпуска. Не ме разбирайте погрешно — не съм песимист, но най-рано през есента или зимата ще има някой, който да ни отговори на въпросите — за съжаление!

    За всички които притежават електромобили е добре да не се занимават с Технотест — те са явно само изпълнители. Ако има направени критерии за регистрация на електромобил те ще са първите, които да ти вземат парите!

    Така че който има електромобил да звъни направо в Министерството на Транспорта — те отговарят документално всичко да е наред. Ако някой е звънял вече — нека да сподели какво са му отговорили :)

    П.П.: БГ електромобил -> eltransbg

  19. Росен

    В България вече има кластер, който работи по тази тема. Може да се обадите и да се координират дайствия по конверсия на стари автомобили в електромобили.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *