Feedburner е отвратителна услуга. Не, не скачайте веднага, ако сте от любителите й — наистина, като помислите трезво и не-фенски ще видите, че от записване във Feedburner или някакъв подобен сайт нямате никаква, ама никаква нужда. Ползата е пренебрежимо малка, даже твърдя, че е спорно дали изобщо я има, а вредите са доста и много досадни.
Защо се използва такава услуга всъщност? Има много обяснения, че така всички емисии от няколкото сайта на човека били на едно място (и какво като са на едно място?!?, чудо голямо), че всъщност фийдбърнър нормализира емисиите и това е много полезно и ценно (да, полезно е, ако блогът ви бълва нестандартни емисии — ако е така, помислете да си оправите сайта, вместо да го натиквате през външен нормализатор). Всички тия обяснения са толкова прозрачни… Ясно като бял ден е, че с feedburner всъщност се цели не друго, а преброяване на читателите на емисията. Толкова, нищо повече…
И защо който така живо се интересува от живота на емисията си не използва свой си лог-анализатор? Където може не само това, ами и всякакви други статистики да види, да си прави планиране по страници и да си поставя цели дори. Да, вярно — ако нямате достъп до логовете си, нямате начин да си сложите софтуер за анализ и статистика. То останаха ли хостинги, дето да не дават логове? Да ги кажем кои са, та хората да знаят да не ги ползват. А, и сигурно сред безплатните блог-хостинги също има някои, при които няма достъп до логовете.
Значи какво излиза — оправдано е, защото нямате начин да си виждате кой чете емисиите ви, само ако сте на блог-хостинг, който не дава достъп до логовете на блога ви. Но не е това определящото явно — доста блогери прекарват емисиите си през фийдбърнър, въпреки че са на свой домейн и хостинг и явно виждат логовете.
Feedburner нормализира емисията, да. Пак казвам — ако емисията ви има грешки, най-правилното е да си оправите сайта. Защото много вероятно е тези същите грешки, които правят емисията невалидна, да правят и html-кода на страниците невалиден. А уеб-страници не се “прекарват” през такива нормализатори, няма как — трябва да ги нормализирате. Ако някаква грешка в блог-софтуера ви е причината или пък ако несъвместимост или лоша настройка на приставки прави кода невалиден, значи чисто и просто трябва да оправите това.
Неудобството от Feedburner? Основното неудобство е, че след като емисията мине през него, цялата функционалност на блог-софтуера за разделяне на емисиите по някакъв признак (категории, етикети, автори, дата и т.н.) отива по дяволите. Започнах в свободното си време да реорганизирам агрегатора “Свободна планета” и опитвам част от блоговете да филтрирам по категории и етикети. За “нормализираните” емисии няма начин. Но дори и да не става дума за общ агрегатор — в личния ми настолен агрегатор не мога да разделям емисиите, така ли? Независимо какъв URI търся в някой “нормализиран” блог, винаги ми се връща заглавната страница на емисията от Feedburner. Страхотно, няма що…
Никога не бих направил това на емисиите си. Ползвал съм Feedburner за кратко преди време (още преди да ги отнесат и тях Гугъл) и така и не видях услугата им да ми добавя някакъв ресурс. Ако толкова много се интересувам от броя на четящите емисията ми, даже не поглеждам към лог-анализатора — достатъчно е да видя статистиката на записалите я в уеб-агрегатори като GoogleReader, Bloglines и др. под. Но не бих натикал емисиите си във Feedburner, не мерси…
Не мога да не се съглася горещо с всичко написано, а като видя онази диария на края на много постинги минати през feedburnera — не знам какво ми става — имам предвид едни малки картинки от типа “Add Comment”. Тези картинки понякога имат тенденцията да се зареждат отвратително бавно, като с това причиняват забавяне в отварянето на постингите — особено ако дълго време не съм си отварял агрегатора и са се натрупали много постинги.
Също така използването на feedburner причинява забавяне в отварянето на самия постинг в html вид — поради самото естество на процеса на пренасочване — все пак минаваш през един допълнителен сървър.
Лечението — блокиран *feedburner* води до значително по-доволно браузване.
Да, прав си, това е още едно от замаскираните като удобства неудобство. Тези малки картинки с текст се показват, след като се направи проверка дали има коментари към статията и колко са. Целта е “лъскаво” и “в реално време” да се показва броя на коментарите и хората го ползват, за да поддържат дискусиите под статиите си.
Това само по себе си може да е ценна информация, но както всичко останало, тя вече се съдържа в емисията. Има начин през емисията да се разбере броят на коментарите, както и да се вземе и съдържанието им и т.н. Всеки по-читав и по-нов настолен агрегатор го прави, например. Уеб-агрегаторите имат нужда от малко настройки, поне разпространените Planet и Venus не идват с настроено такова претърсване за коментари при всяко обновяване.
А feedburner сигурно ползва разни скриптове, за да синхронизира тази коментарна бройка всеки път и “наживо” — и това, естествено, бави ужасно. Хем е излишно, хем е бавно…
И аз го ползвах точно 1 седмица. Напълно излишен е. Много хубав анализ сте направили!
Виждам, че “страницата е в реконструкция” и явно ще има още промени, но моля те смили се над такива чиляци като мен, дето ползват резолюция 1024×768. От няколко дни се налага да отгатвам края на редовете по смисъл. Понякога се получават интересни неща…
Да, ще се постарая да оправя CSS-а на планетата. Аз отскоро съм на 1280х и понякога забравям да пробвам как е като смаля малко прозореца. Някои се изрязват, други — не и верно става смахнато за четене, сега видях :) Мерси за обратната връзка, ще оправя това. Ама така е, като админ се занимава с дизайн :P
В класацията на блоговете, която направих, съм включил 267 блога. 34 от тях имат feedburner.
Не мога да оспоря написаното, но въпреки това го ползвам, бройката която връща ме устройва и ми спестява да мисля как да я събирам по друг начин.
Прав си, полезно и удобно е за бърза статистика, особено за статистика “отвън”, от външен човек — както е случаят с класациите.
Но все пак емисиите не са за това, поне не са за това основно. Ако търсим начин за външно замерване на сайта, feedburner е полезно нещо, но ако искаме да ползваме емисиите за достъп до съдържанието, тогава пречи. Аз защото смятам, че емисиите са на първо място за достъпване на съдържание и чак след това за статистики, затова отварям дума ;)
Иначе ти отваряш друга тема, която е доста обширна и интересна. Тази за класирането на сайтовете, в частност за събиране на статистика “отвън”. И там има много хлъзгави моменти, само например — за една седма само от блоговете в твоята класация значи ползваш данни от тази статистика на емисиите. Тези данни явно не могат да участват в класацията на общо основание, защото не са представителни. 1/7 е малко за това според мен. Може само за бърза справка, за “детайли” да се ползват.
Просто някакси попаднах в бизнеса с класации и съм с ясно съзнание, че темата е хлъзгава :) Имаше ценна идея за google reader subscribers мисля от Георги Ангелов, но за тези данни няма api и не мога да го реализирам.
1/7 е недостатъчно за класиране, но горе-долу достатъчно за да се приеме, че услугата е широко разпространена.