От месец и нещо опитвам да пусна новата версия на “Свободна планета” на новия адрес. Техническата работа по сайта и доизпипването на нови функционалности е нищо, нищо, нищо в сравнение с обгрижването на самите емисии. Редакция, преосмисляне и преподреждане е нужно практически всеки ден. Преди имах само бегла представа, днес вече знам — масово хората не се грижат за емисиите си, нито етикират и категоризират статиите си, да не говорим пък за такива “екстри” като вграждане на емисия за коментарите към всяка съответна статия. Защо?…
Идеята на новата “Свободна планета” е да е профилиран агрегатор. Това беше искано от много хора и най-накрая се надявам да го направя. Основните теми (“континенти”) засега са някакъв краен брой и донякъде случайни. Случайни в смисъл, че са такива, каквито съм намерил в темите на досегашните записани блогове в стария агрегатор. И в дългия списък на настолния ми четец. Но с всеки изминал ден се убеждавам, че поддържане на профилиран агрегатор е огромна занимавка и хиляда пъти по-лесно е да се пусне един Planet или Venus или каквото там и само периодично да се добавят “интересни блогове”. “Дневник” това правят и от това печелят, пускат реклами — е, в новата версия и аз ще въведа начин за някакво монетаризиране. Няма да се натрапват, няма да пречат, малко ще са, но все пак ще са реклами. Според мен хвърляният труд по сайта го оправдава стократно. Разбира се, ще има дълъг период на уточняване на това с хората, които публикуват с Non-Commercial клауза.
—-
Друго ми е чудно. Как да отделям тематични емисии от сайтовете, като масово хората са луднали по тая глупост FeedBurner? И преди съм писал, пак казвам — моля ви, не правете това на емисиите си! Чудо голямо, че FeedBurner ви нормализира емисията! Можете и сами да я пипнете да стане ок, а дори и да не е съвсем валидна, чудо голямо! Чудо голямо, че FeedBurner ви дава статистики — за чий са ви тия статистики? Пука ви за тъпите статистики на тая некадърна услуга!
FeedBurner взима всички статии от сайта и ги сплесква в една единствена емисия. Няма категории. Няма етикети. Няма автори. Няма архиви. Няма нищо, бе! Има само feeds.feedburner.com/alabaladrundrun. Как нормалният читател да може да се абонира за определена категория от блога и да чете само нея? И какво да прави, ако изведнъж се окаже, че адресът, за който се е бил записал, пренасочва към емисията във FeedBurner, която вече започва да бълва всичко?
Някои спазват “препоръката” на некадърниците от FeedBurner и си пренасочват всички заявки за емисии към акаунта във FeedBurner. И така дори и да знам точния URL в съответния блог-софтуер на търсената категория или етикет, пак не мога да извлека тематична емисия. Защото всичко се мята към… FeedBurner.
Не казвам, че хората не пишат интересни неща. Нямам нищо против да чета пълните емисии на блоговете — и го правя. Но с FeedBurner никакво тематично разделение не може да се направи. И за какво са ви тогава категории, за какво са ви етикети? Може да пишете всичко в една категория “Uncategorized” (или която ви е по подразбиране в блог-софтуера) и без етикети и готово!
—-
Другата трудност е точно с пишещите без категории и етикети. Пак казвам — нищо против съдържанието на хората, говоря принципно и оперативно за трудностите при правенето на агрегатор. За невъзможността направо в някои случаи. Когато няма категории, няма начин да бъдат отделени темите, които влизат в обхвата на “Свободна планета” от другите, които са извън него. Няма и начин статиите да бъдат разпределени по “континенти”. Защото просто няма никакъв начин машинно да бъде поставена статията на съответния рафт в съответния раздел…
Имена на категориите в WordPress. И това е мъка. Ако категориите са с числа и ни интересуват три броя, да кажем 3, 11 и 21, винаги можем да заявим емисия от вида /?cat=3,11,21&feed=rss2. Но ако категориите са именувани, няма начин да стане с изброяване. Става при етикетите — при категориите не става.
Някои стигат още, още по-далеч. Всички заявки с параметър “feed” се пренасочват в сървъра към адреса на основната емисия. И независимо дали търся емисия на категория, емисия на етикет или дори емисия на коментари към отделна статия — пльоска ми се основната емисия със статии. Кеф, кеф ви разправям… И за чий…?
Мислил съм си да започна агрегатора начисто и да включвам само емисии, за които хората специално сами са ми се обадили и са ми дали. Но така къде отива идеята за свободна споделимост, която всъщност всички заявяваме с тези ни CC-лицензи? А и понякога ми е било малко кофти, когато са ме търсели нарочно за включване в планетата. Моята представа е, че един такъв агрегатор трябва да се поддържа от редактора и от читателите, а не от автори, които си “промотират” сайтовете сами. Заради някакво “SEO”, заради чест и слава или каквото там…
Моля, не правете това на емисиите си! На вас не ви е нужно, а на другите само пречи! :)
Винаги съм бил твърдо против да се слагат FeedBurner и други услуги, с което дефакто се подарява част от страницата ни на трети лица за да правят каквото сметнат за необходимо с нея. Обикновено хората го правят, защото са чули, че FeedBurner-а кърти мивки и лепи теракот. В интерес на истината за в бъдеще ще наблюдаваме все по-голямо желание на Google и други корпорации да се домогнат до част от нашите сайтове с наше собствено желание, нашата информация да е в техни ръце. Тя да съществува според техните TOS, а защо ли не в един момент да решават те кога да има реклами придружени с нашата хранилки и кога не.
Слагайте FeedBurner-и ама не се чудете после защо хранилката ви работи куцо или просто не работи!
Красьо, това с “отвличането” на емисията от FeedBurner също е проблем, така е. Аз говорех повече за техническата страна на нещата, но е вярно, че има и друга, която внася проблеми донякъде морални, донякъде на имиджа… FeedBurner крадат емисии — факт. Не, не е коректно казано… хората им ги подаряват. Най-неприятното е като натиснеш линк в четеца си да се окажеш не в блога на човека, а захвърлен някъде в съответната страница във FeedBurner.
Още по-голяма грешка е да се промотира директно адреса там. Така човек буквално губи пряк контрол върху URL-а на емисията си. Все едно, както и да го въртим — супер куца услуга е това. А хората продължават да я ползват. Според мен това е така не толкова заради саттистиките — едните статистики на емисии не са нищо особено, че да се жертва качеството на сайта. Да не говорим, че с подходящи скриптове могат да се “замерват” и посещенията на емисията локално.
Голямата “примамка” на FeedBurner е постоянното им загатване за печалби от вградени в емисиите гугъл-реклами. FeedBurner ги купиха Google отдавна, още когато надушиха, че има начин за рекламки и парички. Както знаем, основният бизнес на Google е именно рекламният.
Но български блог е хиляди пъти по-реалистично да изкарва джобни парички от реклами на страницата. За рекламиране във фийдове човек трябва да има наистина огромна аудитория. За да останат достатъчно, след като с фийд-рекламите изгони останалите ;)
Ето какво казват самите FeedBurner в описанието на услугата си — след като просто няма какво да дадат, което така и така го няма вече в блог-платформите, изплюват едно стандартно заклинание:
FeedBurner’s services allow publishers who already have a feed to improve their understanding of and relationship with their audience. Once you have a working feed, run it through FeedBurner and realize a whole new set of benefits.
Ниц бе, курорте! Че то направо цял нов свят, представяте ли си! :D И един мармот записва хората във FeedBurner… It’s so marketing talk… И нищо друго.
По темата cc-*-nc и банери: сутринта гледах нещо тук (намерих го по коментар на Тодор Христов в alabala.org). Може да ти е от полза (за юридическата страна на нещата).
Да, това определено е от полза, мерси Спасе! Значи, накратко, ако основната интенция на използването не е комерсиална и ако рекламите “не прекаляват”, всичко е ок. Това е полезно уточнение за по-мащабни проекти. Значи NC-клаузата се отнася повече до това да не се продава съдържанието, а не до това да не се показват съпътстващи реклами (в някакви разумни граници и ненатрапващи се) за издържане на публикуващия сайт.
(Аз все пак ще започна да се свързвам с хората, то и без това не са безкрайно много участниците ;)
Надсмиваш ни се, че ползваме фийдбърнер (аз не ползвам, но планирам да започна), сочиш с пръст, но нищо повече. Може да не си забелязал, но не всички сме на техническата ти висота. Не всички дори вникваме в смисъла на “нормализиране на потоци”. Като си започнал темата, бъди така добър да я довършиш.
За реалните и потенциалните потребители на услугата, каквито са не толкова компетентните, че да си напишат своя webbook система, пояснения са повече от наложителни. Къде се намират тези логове, като доставчиците ги предоставят? И като ги намерим, какво да ги правим? Как да извадим от тях информацията? Има ли парсер или поне клас, а защо не нещо полуготово, което да иска малко модифициране, за да стане журнала разбираем за нас? Изобщо възможно ли е да я изведем във вид удобен за публикуване? Например да я вкараме в базата (то се подразбира мъсял, за без пари или малко такива, друго няма)?
Благодаря!
Иронията не беше нужна. Това звучи като че ли някой е затворен в стая без прозорци, без достъп до книги и без връзка с Интернет, например. Много ми е весело, като точно в мрежата се казва “ама как да науча еди-кое си, то къде е описано” — ами потърси, имаш цял Интернет на разположение. Бих хранел по-мързеливите с лъжичка като бебета, но за такава консултантска услуга се плаща. Учудвам се как може да има такива високи претенции към това, което пиша и в същото време да няма време дори за едно просто търсене в мрежата. А отогворите са там, писано е предостатъчно.
Ето само някои от решенията, които намерих след петминутно търсене. Сигурно работещите решения са поне няколко пъти по толкова.
Ако се ползва WordPress:
http://wordpress.org/extend/plugins/feedstats-de/
http://samirbharadwaj.com/blog/how-to-assemble-a-feedburner-alternative-using-wordpress-plugins/
http://neowster.com/2008/10/06/wordpress-feedburner-alternative/
Ако се ползва Drupal:
http://drupalmodules.com/module/firestats
http://drupalmodules.com/module/bawstats
http://drupalmodules.com/module/statistics-pro
Ако се ползва нещо друго:
http://baruch.ev-en.org/proj/feedstater/
Накрая, но далеч не на последно място — най-добрият начин да се следят посещенията и да се правят статистики е да се ползва анализатор на логове. AWStats е прекрасен пример, безкрайно настройваем и идващ дори с достатъчно използваема настройка по подразбиране.
http://en.wikipedia.org/wiki/AWStats
http://awstats.sourceforge.net/
http://www.antezeta.com/awstats.html
Да — в последния случай ви трябва достъп до логовете. Кой точно доставчик на хостинг по какъв точно начин ви дава достъп до логовете… — хей, за вас съпорт в хостинга няма ли? Или аз трябва за без пари да отговарям и на въпроси към съпорта на различните платени хостинги?… :-О
Това, за което бях писал в статията, са проблемите когато се ползва услуга като FeedBurner. Бях писал и преди това веднъж или два пъти за тия проблеми. Вярно, че не се бях ориентирал към показване на възможни решения за тези, които на всяка цена, ама на всяка цена искат да гледат всеки ден статистики за емисиите си. Но и целта на статията не беше такава. Както виждаш, има решения за статистики на безценните емисии — фийдбърнър далеч не са единствените на света.
Благодаря отново!
Целта ми не беше да съм ироничен, напротив, високо те уважавам като професионалист и идеалист (нали може на ти, вече почнах). Чичо Гошо е един чудесен инструмент, но ако знаеш какво търсиш. В случая аз не знаех, а вярвам и много други.
Пресен пример. Преди време писа няколко пъти за Свободната планета. Аз идея си нямах на какво се върти това. В един пост открих, че си заменил Планета с Венера. Отидох там и какво да видя? Питон. Чудесен език, ама да намериш евтин хост със Зоп и Питон е невъзможно. А и на мен цяла планета ми не трябва. искам просто да публикувам заглавия и връзки към статии в блогове. Чак като се зарових в документацията открих нещо наречено universal feed parser. Просто търсене в сф.нет по въпроса ми даде десетки качествени писани на php. Ето ако не беше дал връзка към Венера, аз нямаше да знам, какво да търся. Не съм програмист, не мога да си го напиша. Хакерите май наричате такива като мен скрипт киди — ползващи готови неща, съвсем леко напаснати.
Ето това са проблемите пред новака в дадена област. Всеки ден чета невероятно лесни за мен проблеми (даже не ги класифицирам така) за ГНУ/Линукс. Понякога се питам, възможно ли е? Ами възможно. Ето за това съм още по-благодарен за връзките. Вече знам за какво да се ослушвам. На ламерчока му е необходимо малко побутване, за да се оправи, ако е упорит.
Привети!
п.п. Фиид бърнъра има една хубава функция, която ме кара да се замисля за него. Прави динамичен банер с твоя картинка и заглавия на последните ти публикации. Да чел съм, че пхп има клас за обработване на картинки, но както казах не всички сме толкова силни хакери. Аз пък съм силен в своята професия, която предполагам, че ти е непонятна. Така е, всестранно надарени са малко.
Разбира се, питай за тия неща — на мен хич не ми е и хрумнало да обяснявам какви са системните изисквания на Planet или Venus, както и тук не съм писал за конкретна алтернатива на Фийдбърнър. Просто съм писал за друго, затова.
Прав си за професионалното, даже нещо повече — чак всестранно надарени няма. Останалите се справяме някак в областите, които са ни интересни или които работим.
Като каза за тази функция на Фийдбърнър… Това не съм го имал предвид. Иначе всички други “плюсове” на услугата са осъществими с други средства. Пак казвам — не е нужно човек да е програмист и да си пише всичко сам. Има готови неща, например WordPress, Drupal, MovableType. И те имат приставки за почти всичко. Но тази точно функционалност с бадж-а с картинка и заглавия не съм мислел дали и как може да се направи. Сто на сто има даже готови приставки за такова нещо, но просто никога не ми се е налагало да ровя.
Бих казал — избери си каквото ти е на сърце. Ако избереш ФийдБърнър, имай предвид, че прецакваш доста читателите. Част от тях няма да забележат даже, но някаква малка част ще усетят липса на ползваемост на емисиите. Ако пък избереш WordPress/Drupal/MTOS и решиш да стоиш далеч от FeedBurner, тогава порови съответното хранилище за приставки.
Почти всичко в днешния уеб може да се направи по по-добър начин без услугите на Google. Единствено изключение е търсачката. А, и рекламите (донякъде).