Libre.fm — свобода за музиката

Вече заканите на Last.fm за спиране на безплатната музика се изпълниха, но заедно с това се изпълнява и друго — Libre.fm, проектът на хора от общността на свободния софтуер и свободната култура за алтернатива на централизирания и ограничен достъп до музика. Всички, които са били свикнали с различните видове удобства на ластфм могат да бъдат спокойни — libre.fm започна преди има-няма месец, а по статистики от вчера в сайта има вече въведени два милиона песни, които се слушат от 3244 потребителя. Днес вече със сигурност са доста повече.

Ценността на ластфм за потребителите беше, общо казано, в две неща — едното е това, че можеше човек да определя и описва вкуса си и съответно сайтът да му предлага сходни песни, жанрове, потребители с подобен вкус. В основата на това е т.нар. scrobbling (от audioscrobbler, програмата, с която става това и с която всичко започна преди години). Другото нещо, което задържаше хората в ластфм беше възможността всичката тази музика да си я слушат, без да се налага да търсят, теглят и каталогизират локално музикални файлове. Или през някой от многобройните настолни клиенти, или през флаш-плеъра на самия сайт можеха да се слушат отделни песни, албуми и най-вече тематични радиостанции.

При комерсиалната реформа на last.fm и практическия край на славата му като един от най-добрите, най-успешни и най-стари web2.0 сайтове, едната от тези две употреби беше прекъсната. Слушането на музика от хранилището на сайта ще става вече само с плащане на такса. Другата “екстра”, скроблингът, си остава безплатен, най-малкото защото самият софтуер е свободен, лицензиран под GPL.

От друга страна, откри се повече за света Jamendo.com — сайт и хранилище за музика, която е лицензирана под лицензи Криейтив Комънс или други подобни, позволяващи свободното й слушане и разпространение. Джамендо от доста време работи в тази посока, но едва напоследък, след края на ластфм-истерията от последните години, хората започнаха да обръщат внимание на факта, че музиката не е нужно да е публикувана от Вирджиния, Уорнър или всякаквите други подобни, за да е качествена, за да е добра, за да въздейства естетически. В Джамендо днес има вече огромен брой автори и албуми и човек може да слуша много и добра музика. Невъобразимо много, по стандартите от вчера.

Jamendo е в голяма степен подобен на Last, с тази разлика, че някои функционалности липсват или са все още недокрай развити (например няма такъв подробен календар със събития и концерти). Но пък всичката музика може да се слуша без никакво ограничение. Нещо повече — може да се изтегли (директно или през торент) и да се слуша настолно или в плеъра, когато няма наоколо интернет-връзка.

—-

Но Jamendo е стар проект, просто получава много внимание, и то заслужено внимание, от феновете напоследък. Другото интересно развитие на провала на lastfm е появата и бързото узряване на Libre.fm. Преди около месец Matt Lee, един от FSF, решава, че нещо трябва да се направи, и то колкото може по-бързо, преди ластфм да затръшне вратите пред феновете и да има разочаровани и огорчени потребители. Така се появява идеята за Libre.fm — свободният вариант на Last.fm. Или, по-правилно казано — проектът за свободна онлайн музика.

Libre.fm ползва кода на audioscrobbler, за да гради същата база от данни, която беше ценното в Last.fm. Когато човек слуша дадена песен, ако пожелае, данните за песента могат да се изпращат в сървъра и да се записват в профила му. Така след време може да се оценява приблизително вкуса и да се препоръчват песни, които е по-вероятно да се харесат и да се свързват хора, които е по-вероятно да намерят общ език на тема музика.

Освен това, Libre.fm се създава като свободен софтуер, който всеки може при желание да инсталира на свой компютър и да създава своя база от данни за себе си или група потребители. Лицензът AGPL, за разлика от GPL, задължава публикуването на кода на уеб-базираните програми и гарантира свободността им. Също както Identi.ca е програма за микроблогове и споделяне на състояние, подобна на Twitter, но може да се инсталира, ползва и променя от всеки свободно, така и Libre.fm има за цел да стане разпределена, федерирана среда от сървъри, работещи като Last.fm (плюс още нещо). Това “още нещо” са всички идеи, постоянно набелязвани от все по-разрастващата се общност около разработцичите на проекта. Само например, това са синхронизиране на имена и обложки на албуми, засичане на местоположението и препоръчване на местни концерти, внасяне и изнасяне от потребителя на пълните му данни от сайта, свързаност с Jabber/XMPP, интеграция с други, подобни на Jamendo свободни банки с музика. Скоро Libre.fm и изграждащите го отделни програми ще станат част от проекта GNU.

В момента тече и малък предварителен конкурс за лого. След това ще има доста работа по дизайна на целия сайт и на отделните функционалности, клиенти и лога към него. Освен това се подготвя поддръжка на gettext, което значи че в скоро време всичко по сайта ще може да се превежда, както масово се превеждат и другите свободни програми. Така че ако имате интерес, можете да се включите с програмиране, с дизайн, с превеждане. Или направо с участие в проекта — ако last.fm е бил изкушение за вас, то гаранитрано такова експлозивно развитие, като това на Libre.fm ще ви допадне.

Още повече, че може да си прехвърлите целия профил, заедно с цялата история на слушаните песни от Last.fm към Libre.fm! Има готови скриптове за това. Аз не можах да ги пробвам лично, защото след първото обявление за реформите в last.fm отделих време и нарочно изтрих целия си профил там. Не съжалявам, разбира се — но който иска да си запази музикалния профил, може да използва тези скриптове и поне вече да знае, че данните му са на сигурно място и му принадлежат.

Приятно слушане!

4 thoughts on “Libre.fm — свобода за музиката

  1. Nick

    очаквах да напишеш когато има развитие. Мерси за информацията :) Жалко, че не си export-нахме профилите, но нищо :) Ще започнем на чисто.

  2. Иво

    Готово. Профила експортнат, last.fm-а затрит. Скробването работи на пушка.

    Благодаря много за информацията. :)

  3. zbrox

    Регистрирах се да видя как стоят нещата, но общо взето изглежда като нещо преди статус алфа. Ориентирането из сайта е сложно — няма нормална навигация. Постоянно си мисли, че съм излязъл от системата и ми показва формата за регистрация.

    Дано се развие повече, но реално за мен това не е алтернатива на Last.fm. Не и на този етап. А и на последващ ако е само със свободна музика. Както и Jamendo никога не е било алтернатива на Last.fm, а допълнение. Свалял съм си музика от там, но истината е, че повечето групи, които слушам са подписали с някой лейбъл и няма как да се размине без да се плащат royalty такси за музиката.

    За развитието на last.fm към платено радио, не ми пука. Подкрепял съм проекта и доста преди това да се случи. Плащах си без да имам реални бенефити от това, само като някаква подкрепа. Както за Wikipedia, само че в случая разходите са в пъти повече. Добрите услуги трудно остават безплатни, за съжаление.

  4. turin Post author

    zbrox, то е в начална фаза на разработката, няма как да е довършено. Има-няма един месец от появата на идеята. Наистина не запомняше логин-а, но тия дни оправиха това и сега вече е ок, май. Има голяма активност в бъгтрак-а, за всякакви неща.

    Иначе — всеки с приоритетите и вкусовете си, така е. Не казвам, че ще е пълна алтернатива на ластфм, в смисъла на “място, където да си слушам всякаква музика, разбирай най-вече да слушам безплатно платени албуми” — както, в интерес на истината, масово го разбират ползващите ластфм. Но е алтернатива, в смисъла, че музиката там, данните и статистиките, дискографиите и т.н. там са гарантирано достъпни от всеки, тоест свободни.

    Вече могат да се слушат и радиа от самия сайт. Засега само с браузъри, поддържащи тага “audio”, но вече работят по вграден плеър и излъчвания за настолните клиенти.

    Лично за мен разликата с Уикипедия е по-друга, но за принципа съм съгласен — всеки подкрепя нещата, в които намира смисъл и полза. ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *