Езици? Има приложение за това.

Някои знаят, че имам интерес към езиците. Още от предучилищната в Алианса с френски, после с опита да взема приравнителен за английската гимназия, че и немски като първокурсник в университета…

Е, Алианса го прекъснах точно преди дипломиране, девет години и накрая им се ядосах, приравнителен така и не взех, а на немския още не мога да му хвана чалъма. Явно някак, като превключвам на чужд език, все мисля по начин, свързан със западнороманските езици. Нещо, на което немският е чужд. Може би трябва да виня за това френския, още от забавачката…

Но нищо, тия неща не ме спират да са ми интересни езиците. Като студент по едно време бях решил, че искам да науча няколко основни езика и след това да науча езиците на всички страни, съседи на България. Сякаш някаква локална културна интегрираност ме влечеше. Не стана, разбира се. Но от няколко години съм на вълна едновременно учене на френски, немски, испански, италиански, есперанто и латински. При френския е основно опресняване, а латинският никак не върви засега.

Но е готино. Вкъщи, понеже сме си все заедно, когато трябва да си кажем с Краси нещо, което децата да не разбират, говорим на английски. На руски е рисковано, защото там има едни истории с руската редакция на старобългарския език… не казвам, че е съвсем произлязъл от български, но всички знаят, че са толкова близки, че децата веднага ще разберат какво се говори. Та добре английски, но Светли вече е много добър, в училище учителят му по английски е англичанин, чете всякакви неща, да не говорим и как всичко компютърно (и особено геймърско) е на английски… Оги и той върви по тия стъпки. Засега успяваме само Рая да заблудим с тайния си говор… засега… макар че вече започна да прихваща думи.

Предложението ми е да научим латински и да го използваме за “таен” език. Много от думите са разбираеми, така е, но в реален разговор страничен човек трудно хваща нишката. Трудността в цялото това е, че латински хич не се учи лесно. И все пак, колко яко би било! Ще кажете, ама какво стана с онова за културната интеграция и дето всички да можем да се разбираме… така е, ама я колко е яко на латински! Преди няколко години в метрото се сблъсках с една орда младежи, облечени като римски войници и какво беше разочарованието ми, когато започнаха да говорят на български… Ако аз организирам cosplay на римска тематика, задължително без телефони в джобовете, без афтършейвове и никакво говорене на език, различен от латинския… Е, ако някой обосновано се представи за тракиец или гал, примерно, може да говори на тракийски или галски… Но пък ние, римляните, няма да го разбираме, разбира се.

Както имам много малко време за себе си, отпадна по естествен път вариантът да уча с хартиени учебници, хеле пък с курсове с физическо присъствие. Търсих електронни варианти, нали за всяко нещо “there is an app for it”. На телефона ми (щото кой има време за такива неща пред компютър) оцеляха три – Duolingo, Memrise и Mondly.

Ползвам ги в тоя ред – най-много Дуолинго, въпреки че там има един огромен проблем, който силно ме дразни, но какво да се направи – автоматичното сглобяване на изрази и изречения много често убива нагласата към произношението, а смятам, че тя е много важна. Мемрайз ползвам, за да уча латински, защото в Дуолинго няма. Мондли пък е скорошният ми опит да се сдобря с немския, много странен език, значи.

Не съм достатъчно доволен и от трите, въпреки че първите две ми вършат добра работа, като че ли. Има и игрови момент, който доста помага да те задържи да не спираш да учиш. В Duolingo съм 1000 дни…

Някой от вас учи ли така? Не казвам за разговори с хора, четене на книги и гледане на филми с оригиналния език, а за учене със сайтове или приложения. Особено ако има нещо, което да набляга малко повече на теорията, понеже с това учене с примери човек лесно се затрупва. Нещо да препоръчате? :)

6 thoughts on “Езици? Има приложение за това.

  1. by-tor

    Честно казано не мисля, че може да се научи добре нов език чрез подобни приложения. И аз ползвам споменатите, но само за припомняне (опресняване) на език, който съм учил. С новите/странните езици нещо не се получава. Доста е повърхностен подходът, който се прилага чрез приложенията, поне според мен…

    Иначе с латинския, както знаем, проблемът е случайно да не объркаш някоя дума и да се окаже, че си призовал някой демон, например, без да искаш :D

    По-добре за таен език да се избере северномакедонският. :D

  2. turin Post author

    Да, по-скоро са за опресняване. Нещо като картончетата с изписани думи от едната страна и преводи от другата, от едно време… И все пак аз “тъпо и упорито” опитвах нови езици през тези приложения – вярно, че може би като опитвам така испански, италиански и есперанто, всъщност използвам за основа френския, дори и без да се усетя. Може би затова немският ме мъчи, имам само около половин година подготовка в първи курс.

    И все пак ми се ще да вярвам, че има истински читаво приложение, което да дава теорията… не намирам засега…

    Като каза за демоните, все се сещам за оня лекар, който на почивка в Египет при обиколка на пирамидите между другото разчел непреведени досега йероглифи. Но, со демони може да биде интересно. Друга опция е старогрчки, но таму постои друга опасност. :D

  3. by-tor

    Сетих се, че преди доста години разни колеги се въодушевяваха от Розета Стоун. Била много ефективна за учене на езици, гарантирано от Бонд, Джеймс Бонд. Тогава май се инсталираше нещо под Уиндоус и аз затова го пропуснах.

    Сега гледам, че имат и приложение, но е платено ученето и е с месечни такси, но изглежда по-сериозно, поне на пръв поглед.

  4. Ardavast Dayleryan

    Здравей,

    Чета този блог от много години, но за първи път се решавам да коментирам. С латинския стигнах точно до етап “събиране на ресурси” и после не направих нищо. За съжаление никой от ресурсите, не отговаря на условието да е подобен сайт (честно казано, дори не подозирах че на място като duolingo или подобно може да има латински), но все пак някой от тях може да ти е полезен, затова реших да ти пиша.

    1. https://www.youtube.com/channel/UCEekt9eu1g-yEGq6XUlRSIg – това е Evan der Millner, създател на огромно количество youtube материали за учене на латински и други езици. Основен проблем според мен е да се ориентираш откъде да започнеш, защото е пуснал наистина много неща. Заслужава си да се погледне и patreon-а му: https://www.patreon.com/latinum

    2. Lingua latina per se illustrata – самоучител по латински, написан на латински – доста хвален от въпросния Millner, както и от хората, за които ще стане дума в точка 3. Представлява пълен комплект – учебник, аудио файлове (учебникът, четен на глас, с правилно произношение), учебни тетрадки с упражнения и речник. Мога само да кажа, че чувството като си пуснеш първия урок и ти говорят на латински и разбираш какво ти казват е магическо :) Има два тома, първият е уводен, вторият се състои основно от адаптирани класически текстове.

    3. ##latinitas и ##latin във Freenode – IRC канали, при това доста активни, в първия се говори само на латински, другият му е нещо като offtopic чат и може да се виси и да се говори и на английски (такова разделение на каналите е доста характерно за freenode). В ##latinitas за съжаление не е желателно да влизат хора, които съвсем не знаят латински, така че не може просто да стоиш там и да слушаш другите, а май няма и архив :( Въпреки това, от краткия ми престой там останах с впечатление, че са готини хора.
    Повече информация тук: http://latinitas.linguax.com/
    Официалните им правила тук: https://pastebin.com/Hxzb1uUT

    4. https://www.youtube.com/channel/UC30yV4OSzNd_uDJ9c1OFXBg – този човек прави анализи на римска поезия, което е малко специфично, но за мен е много интересно.

    5. Текстовете от римско време, както и тези писани в Европа до към 18-ти век, са ясни, но интересното е че има и съвременни неща. Например в някои университети в САЩ, все още я има традицията т.нар. salutatorian да чете речта си на латински, ако се разтърсиш в тубата, може да намериш доста подобни изпълнения – обикновено са смешни.
    Има уикипедия на латински: https://la.wikipedia.org/
    Има Stack Exchange за латински, въпреки че все още е beta.
    Има и цели съвременни книги, например Хари Потър го има и на латински и на старогръцки, но за съжаление само първия том.
    Също, радио Ватикана имат излъчвания онлайн, макар че не знам доколко ще ти се слушат литургии точно :)

    6. Може би си заслужава да се изкопае отнякъде някой наскоро завършил възпитаник на класическата, за да даде акъл по какви учебници учат и т.н.

    При старогръцкия, действително е още по-сложно – там такива ресурси почти няма и наистина има и допълнителни проблеми, но да не се отклонявам тук :)

    И един линк за финал, простотия е, но не можах да се сдържа: https://chitanka.info/text/3524/16#textstart

  5. Борис Грозев

    Аз също използвам Duolingo и имам подобни наблюдения. Няколко пъти се опитах да започна нов език и не се получи. Но мисля, че ми помага да не забравям френски (който съм учил другаде и в момента изобщо не използвам). Наскоро пуснаха нов режим, който работи по-добре за целта — Duolingo Stories.

  6. Pocu

    Подкасти :)

    Langsam gesprochene Nachrichten, да речем. Щом си на вълна немски ;) Има още няколко готини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *