Избиране на лаптоп

Отново съм изкушен от идеята да работя отдалечено (от офиса – иначе близко, тоест вкъщи). Темата е обширна, но не ми е за това думата сега. А и не съм обсъждал възможността с настоящия работодател, така че всичко е само на етап обмисляне. Това, за което искам да пиша, е трудността ми в избор на нова машина. По-конкретно нов лаптоп, макар като гледах Z1 на HP, лекичко да се изкуших и от такъв вариант.

Та избор на лаптоп. Преди всеки да тръгне да предлага “своя отбор”, нека напиша изискванията си.

1) Шаси – да е здраво, без да е прекалено тежко. Повече метал и по-малко пластмаси, но все пак не ща танк. Сегашния ми три и половина годишен HP 6730s издържа геройски издевателствата на Светко и Оги и продължава да работи. Свърши му батерията, олющи му се наполовина черната боя на решетката над високоговорителите, има едва забележими пукнатини отстрани на рамката на екрана и буквата “U” е леко наклонена в резултат на бебешки захват преди време на големия син. Но иначе е в добро здраве за годините си. Има на пазара модели на по-ниски цени, напълнени с джаджи, които ми трябват (firewire например), но са прекалено пластмасови. 6730 също е пластмасов, но вече искам нещо хем малко по-леко (2.3кг е), хем по-здраво.

1а) Изводите за слушалки и микрофон ДА НЕ СА отпред. Толкова ли не можаха при изпробването на лаптопи да разберат, че като са отпред забучени слушалките, това да вземеш лаптопа в леглото след време ги разбива и за нищо не стават. Да не говорим, че стърчат и се забиват в корема. Да, знам, че е дреболия и че не е хубаво да се чете легнал – но е толкова просто да са отстрани, толкова просто…

1б) Да не е с голяма клавиатура – не само че не ползвам цифровата клавиатура отдясно, ами направо много я мразя.

2) Екран – задължително матов и ако може да не е TN. Първото вече е възможно, гледам че днес половината модели са матови. Когато взимах моя, масово слагаха лъскави екрани и трябваше да се примиря. Второто е по-трудно – има IPS матрици, но струват майка си и баща си, а на мен не ми се дават грешни пари за нещо, което все пак част от времето ще ползвам с настолния си EIZO, който е с PVA матрица и от който съм предоволен.

3) Компоненти – да може да се надстройва. Да има лесен достъп за лесна подмяна на диск, процесор, памет (и каквото може и има друго). Ако има CD-устройство, да е с multibay – да може да се маха и на негово място да се слага друг диск, SSD или втора батерия. На HP6730 също може да се вади сиди-то, но не е достатъчно. На много им се вади, но няма стандартен модул за слагане на различно устройство. За HP6730 има модули на трети производители, с които може на мястото на CD на се сложи твърд диск или SSD. Но не и втора батерия например – просто са “aftermarket хакове“. Ако така и така ще си взимам нова машина, искам да е с multibay – тъй де, като ще е гарга, да е тлъста.

4) Изход за гнездо – т.нар. “docking connector”. Почти всички големи производители предлагат гнезда, но не и в ниския си по-евтин клас. В момента DELL имат докинг на серията Latitude e5420, която отговаря на почти всичките ми други изисквания…

Но лошото при е5420 е, че 1) не се предлага официално от DELL без Windows (да, нашенците внасят конфигурации с FreeDOS и т.н., но аз искам да пише на сайта на производителя и да е официално, а не да правя с лаптопа си лека опосредствана реклама на Microsoft) и 2) няма истински multibay. Смяната на дисковото устройство е решена като при моя HP6730s – има модули, но на външни фирми и само за втори диск, тоест пак хак. Истинският multibay в Latitude е оставен за по-големия брат e6420, който си е много готин, но цената отива към два бона, а на мен не ми се дават пари ей-така.

5) Да е без Windows – за това вече споменах току-що. Единствената фирма, която откривам да промотира официално конфигурации без инсталиран и закупен Windows е отново HP. Преди време DELL имаха една кампания с Ubuntu и още им стои страницата в сайта, но се предлагат само два модела май и то са някакви орязани и неподходящи. Сега има новина, че DELL щели пак да започнат да опитват с Ubuntu, но става дума за инсталиран Ubuntu Precise Pangolin 12.04 LTS на DELL XPS13, което е… ултрабук.

Сега… мили DELL, след като години наред продавате необявени официално на страниците ви лаптопи без инсталиран Windows, не мислите ли, че е крайно време вместо да се заигравате с ултрабуци (дето кой знае колко човека изобщо ще се излъжат да купят), просто да сложите една графа “No OS installed” в ценовата си листа? Сигурно XPS13, както и всички тия ултратънки и ултралеки ултрабуци, са много хубави машинки, но специално за мен това са излишни пари. За които дори не получавам Firewire (IEEE 1394), който ми е нужен за видео и евентуално някой ден аудио.

6) Firewire – както казах, да има порт. Мога и сега да сложа на моя една ExpressCard с firewire за 20-30 лева. Но аз този слот за карти ако изобщо някой ден го ползвам, ще е именно за firewire карта. За нищо друго не ми трябва – даже не искам в нов лаптоп изобщо да има ExpressCard, PCMCIA и др. под. Вместо слот, нека просто машинката си има firewire – и готово. Лошото е, че май всички модели с firewire производителите ги водят “бизнес клас” и кой знае защо са решили, че на “бизнесмените” задължително им трябва и разширителен слот… Абе лудница…

—-

Разумните варианти досега:

DELL Latitude e5420
+ има гнездо (docking), firewire, матов екран, корпусът е отчасти метален, даже изходът за монитор е с резба за завинтване(!), слушалките са отстрани, клавиатурата е ОК, има варианти с Core i5 на не много високи цени, а с i3 – с повече екстри, има подсветка на клавиатурата (макар да е само за латинските букви, а и кой знае дали ще я ползвам).
– няма истински multibay, няма официално версия без купуване Windows.

DELL Latitude e6420
+ всичко от e5420, с допълнително по-готина клавиатура с втори ред бутони и тракпойнт, истински multibay и още по-здрав корпус.
– по-скъп от e5420

HP ProBook 6360b
+ гнездо, firewire, матов екран, слушалки отстрани, тракпойнт, по-лек (под 2кг), официално вариант без Windows (като всички HP-та)
– няма истински multibay (не съм сигурен), леко по-скъп от DELL-а, по-малък екран 13 инча срещу 14 на Латитюда, само с два допълнителни бутона (без среден, а него доста го ползвам)

HP ProBook 6460b
+ всичко от 6360b, с по-голям екран (14 инча)
– малко по-тежък от 6360b, пак само два бутона и все пак по-скъп от 6360b

Признавам, не съм много добре ориентиран в гамата на HP. Имат много модели и търсенето с комбинирани изисквания, като моите, си е трудно. Ако намеря еднакви, признавам си че бих предпочел HP-то заради официалната продажба без Windows и заради представителството и сервиза в CNsys, с които имам пряк опит и на които бих се доверил.

Като граници на цените – знам, че под 1000лв. не може да се намери нещо с горните изисквания, затова някъде около 1000 и нещо смятам за разумно. Ако е съвсем, съвсем подходяща машина, допадне ми по критериите и има вероятност да издържи години напред, около 1500 също е разумна цена. Знам, че на цени от 2000лв. се намират такива лаптопи, но за мен това вече са пари, които не бих отделил. Имам безброй други приоритети и дори да е покупка на изплащане (каквато най-вероятно ще е), разумното за мен е 1000-1500, и то колкото може по-евтино.

Машинката ще се ползва основно за четене и писане (за уеб и за код), така че бързи и мощни неща не ме касаят. Даже по-скоро обратното, бих underclock-нал, ако има начин. Това значи и че не ми е чак спешно, затова и не бих се хвърлил на “скъпото на деня”. Но не искам и машина втора ръка (знам, че има тук-там добри попадения и при тях).

—-

Та ако някой има мнение или препоръка, ще се радвам да сподели. ;)

18 thoughts on “Избиране на лаптоп

  1. Metin

    Току що описа невъзможното. Не само за тези пари, но и изобщо такива машини няма :(. Аз от 2 години ползвам ThinkPad T410, който тогава струваше към 3000. Но дори и тази машина не отговаря на всичките ти изисквания. Купих я с Windows. И пак не бих казал, че е перфектна. От изработката има какво да се желае. Пластмасите скърцат, клавиатурата поддава на натиск на някои места. Гадна история.

    В общи линии читави машини с читава резолюция на екрана под 2000 лева няма (говорим само за нови). Аз лично не мога да живея с нещо по-малко от 1440х900 (сегашният ми лаптоп).

    Възможно е да намериш сравнително читава машина под 2000 лева, но при твоите изисквания, със сигурност ще е за сметка на качеството на изработка, или за сметна на по-малко USB портове, липсващи портове (firewire, без възможност за докинг станция и т.н.), или части, които е невъзможно да се сменят.

  2. Иван

    Гледаш бизнес моделите на DELL и HP – zащо не се замислиш за IBM? Имат стабилни стари лаптопи, които стават за всичко, което ти трябва, а и са доста по-евтини, отколкото очакваш. Аз съм с T60 (да си предложа отбора :) ), но ако ти се струва много старо – доста фирми вече имат Т400/500 с последните от Core2Duo серията процесори.

  3. Апостол Апостолов

    Внимавайте много с Dell! Те сериозно оплетоха конците напоследък. А и HP са силно надценени в България. Опитайте с Fujitsu Siemens. Опитът ме научи, че тези компютри + компютрите на Asus са най-надеждните.

  4. turin Post author

    Никола, не че не мога да си купя лаптоп без Уиндоус. Това, което искам, е официално обявена в каталога на производителя конфигурация без Уиндоус. DELL (а и още няколко други) неофициално продават лаптопи без Уиндоус (с FreeDOS) – нашите вносители взимат точно такива бройки. Но за мен това е кофти маркетинг и не искам да играя на това хоро.

    Единствените, които засега знам да са лепнали най-официално на сайтовете си опция за без Уиндоус, са HP – имат даже две опции, SuSE Linux и FreeDos. Аз така и така ще си сложа Debian, но въпросът е принципен. ;)

  5. turin Post author

    Метин, Иван – препоръчвате Lenovo? Рових из сайтове и ревюта и за тях, но това, което ме спира е, че винаги са поне с една идея по-скъпи от съответните неща на DELL и HP. Преди време харесвах T-серията на IBM, имал съм такъв служебен компютър (T40 или T41, ако не се лъжа) за няколко месеца и макар да ми вършеше работа… някак не можа да ме грабне с нищо. То е като при избора на кола, например – тия дни едно момче на среща на ElectriClub-а ми каза, че най-важното е да ти хареса отвън и да е удобна отвътре – всичко друго, производителност, икономичност и т.н. идва на второ място.

    Нещо не мога да харесам ThinkPad-ите. Въпреки че доста хора в ИТ около мен ги ползват и въпреки че в една предишна и в сегашната ми работа това е “признатата” машина (всъщност може би заради това). Клавиатурата някак не ми е съвсем удобна. Да, знам че принципно е много добра, но нещо клавишите някак ми стърчат странно.

    Ще почна да ровя за Lenovo тия дни. Като гледам, трябва да е ThinkPad и може би някой T410. Има някаква серия Edge, която вече е с по-човешки дизайн и няма оптично устройство (ура!). Но не намирам с Firewire, май няма гнездо също. Иначе T-серията е по-скъпа от съответната Latitude – дали не се плаща всъщност за имидж?

    Причината да гледах Latitude не е, щото съм фен на DELL (не съм), а понеже са комай единствените, които имат лаптопи с докинг, firewire, метал в корпуса, 14 инча матов екран и малка клавиатура за около 1000лв. За 1200 има и Core i5 с 500GB диск. Ако такава намеря друга марка и модел, нямам нищо против. Всъщност не ми трябва нещо чак цялото от метал – както казах, моят HP7630s е пластмасов, пък издържа три години падане, удряне, дърпане и драскане, даже два-три пъти скачане на бебета върху капака му… :-О Та важното е да е здрав, но не чак за военни или космически цели. ;)

    Всъщност плюс на тинкпадите е, че са стар модел и има много обратна връзка от потребители. Въпреки че знае ли ги човек новите китайчета дали ще издържат толкова години…

  6. turin Post author

    Апостол, не намирам ASUS или Fujitsu с матов екран, докинг и firewire. Сигурно има, но поне нещата, които внасят у нас явно не са такива.

  7. Иво

    Докато четох изискванията ти единственото нещо, което ми резонираше в главата, бе как дефакто описваш, че искаш Thinkpad. ;)

    Всъщност, това си е мое изкривяване – каквото и да беше писал, аз пак бих си мислил за Thinkpad.

    Винаги съм предпочитал да ползвам Thinkpad, и вероятно мога да говоря час за причините.

    В един период, когато изборът не беше в мои ръце, за/на работа ползвах лаптоп от т.нар. „бизнес серия“ на HP (6320b) и бях невероятно разочарован от качеството им. Дотолкова, че недоумявам как може такъв боклук да се предлага като „бизнес клас“. (Поправих тази грешка като смених тази машина с един Thinkpad W520, от който пиша в момента).

    Рабира се, ако си ползвал Thinkpad и „не те грабват“ (макар че ми е непонятно как е възможно), може и всичко, което аз си мисля да не важи за теб.

    Все пак, ще споделя мнението, че, в контекста, който описа, аз бих си купил Thinkpad на старо, пред каквото и да е друго под 1500лв.

    Имам и директно впечатление – приятел преди няколко месеца си купи така една Т-ка (галеното „тетка“ за T-серията им) за около 400-500 лв. Толкова е доволен и приятно изненадан, че не му се вярваше как за такива пари може да си купи по-хубава машина от тази, която замени (за която беше дал 4 пъти повече пари).

    Твърдението му е, че тази машина е в по-добро състояние и по-качествена (на старо) от предната му, когато си я купил (нова).

    Та, това са моите 2 ст.

  8. Metin

    Мога да потвърдя всичко, казано от Иво. Въпреки недостатъците, които споменах в първия си пост, според мен качеството на ThinkPad-ите многократно превъзхожда всичко на HP и DELL (или поне всичко, което те водят като алтернатива на ТинкПад). Предполагам, че от там идва и разликата в цената. И аз имам стари машини от други марки, които все още работят, но ThinkPad-ът ми, след 2 години хардкор ползване всеки ден, смея да твърдя че изглежда като нов. Просто пластмасите му са качествени (въпреки че скърцат) и не се износват.

    Другата причина за по-високата цена е, че обикновено тези машинки са с по-добра резолюция (и подозирам, по-качествен дисплей). Не знам защо, но това вдига много цената.

    Също така, имай предвид и други екстри от рода на това, че имаш линукс драйвъри за паркиране на главата на диска при сътресения (нещо, което не съм виждал в други лаптопи), МНОГО по-качествена WiFi карта (обикновено ловя сигнал там, където друг лаптоп не може), МНОГО по-качествен тъчпад от всички други марки, USB порт който е захранен докато машината е изключена (можеш да си зареждаш телефона) и т.н.

  9. Кръстьо

    Току що се натъкнах на супер скапан проблем с probook машина закупена с freedos.

    Буквално:

    /usr/sbin/pwmconfig: There are no pwm-capable sensor modules installed

    Федората ми не може да контролира охлаждането на лаптопа и съответно това става само от дъното и то след като мине 50-60 градуса.

    Крайно неприятно е, защото по този начин пада и производителността и при леко замърсяване на радиатора започва да грее.

    Лаптопът е стар – 4310s, но един колега е с по-нов от същата серия и има същия проблем. Досега не бях разбрал, тъй като и двата пъти минавах с почистване на насъбралия се прах, но при по-мощен процесор (напр. i5) е непоносимо. Доколкото прочетох, същият проблем се появява и при други производители.

  10. George

    Гласувам за бизнес серията на HP – имам ProBook 6540b с 15.6 инчов матов екран и i5 процесор, 4 рам и три годишна гаранция. Вече две години и половина ежедневна експолоатация без никакво жалене. Държи яко фронта. Единственото, което правих по него е да пенсионирам HDD и да се облажи с Интелско SSD (520 series). Още по-голям кефа сега.

  11. George

    И не, не искаш Thinkpad.

    След T60 с IPS екран за малко над 5 бона, който два пъти му се прецаква екрана и един път се спука корпуса. Аре нема нужда :-) Може би T43 е бил върха, но след това си е китайско дръвце.

  12. Xpucu

    Служебният ми лаптоп е е6520. За служебните задължения върши страхотна работа. Вкъщи гледам да не го нося, а да чета на него в леглото го смятам за абсурд.

    Откъм качество мога коментирам следното – първият ми сблъсък след разопаковането на кашончето беше с неработещите бутони за track point-а и връщане към IT-тата. После така и не се спогодихме с track point-а, който има много да гони този на Thinkpad-ите. Писах го неизползваем за мен и препоръките сега отправям към logitech мишките :-)

    Вторият ми сблъсък с IT-тата беше по повод HDD failure 5 месеца след разопаковането на машинката. Страничните наблюдения над опита на колеги сочат повредена батерия, проблем със зареждането на батерия, сменено дъно, още един сменен диск.

    Споменатите проблеми лично мен не ме притесняват. Осъзнавам, че това се дължи на факта, че в момента, в който компютърът спре да работи някой ще се погрижи съвестно и отговорно да ми възстанови данните и да получа друга машинa. Та, субективното ми мнение е, че е добър служебен компютър. Още по-субективното ми мнение е, че ако мога да го заменя за macbook няма да се колебая и за миг :-)

  13. turin Post author

    Кръстьо, може би това помага? Иначе, все пак всичко зависи от това дали дъното го поддържа – ако не го поддържа, и под Windows не би трябвало да има начин. Така мисля, но може и да бъркам.

    Жоро, щом и ти казваш добра дума за HP бизнес серия и лоша за Lenovo, сериозно ме замисляш. Преди харесваше старите Thinkpad-и и щом виждаш разлика, значи и аз почвам да клоня повече към HP. Тук изключвам по-ниския клас на HP, за които често се чуват лоши думи, де.

    Хриси, кофти е това за бутоните. Сега ще си призная – основната причина да се заглеждам по клавиатури с трекпойнт и допълнителин бутони е, че има среден бутон. Аз ползвам много средния бутон – почти всяко зареждане на препратка в уеб ми е със среден бутон (за нов подпрозорец). Даже и не ползвам толкова трекпойнт, колкото тъчпад плюс допълнителните бутони (най-вече заради третия там). При Latitude има три бутона, а при бинзес-серията на HP – само два (което ми е излишно, тоест за мен същото е с бутоните на тъчпада).

    Ако няма (или не работи добре) трети бутон, може направо да гледам клавиатура с обикновен тъчпад (без трекпойнт) и да си настроя в линукса например win-клавиша (който така и така не ползвам за нищо) за трети миши бутон…

    Иначе и ти и Жоро говорите за големи машини – 15-инчови и нагоре. Аз гледам 14 (или дори евентуално 13), затова казвам за четене в леглото. 14-ките от тия серии са e5420, e6420 на DELL и 6460b на HP.

    Мерси на всички, страхотни сте! Като се сещате още неща по въпроса, пишете! Още не съм решил и постоянно събирам мнения за плюсове и минуси. Ясно, че няма да има идеален вариант, но искам да взема нещо, което да ми пасне най-добре. А и да не го сменям след това скоро. ;)

  14. turin Post author

    Малко обновяване на т.3, по-специално за multibay-а. Чудя се дали изобщо ми трябва истински мултибей. На мен CD не ми трябва, даже само ще тежи излишно на корпуса. Но ако може устройството да се вади и на негово място да се слага модул с втори твърд диск (или SSD), май е повече от достатъчно. В истинските мултибеи може освен диск да се щраква и втора батерия – но аз това няма да го ползвам на полето, нито пък толкова много пътувам. Аз даже си вадя батерията често, та камо ли…

    Така че обикновено сменяемо caddy, в което да може да се слага диск си е предостатъчно. Другото май са излишни пари. Такъв обикновен модул има в по-ниския клас Latitude – e5420, има и в HP-тата (има и в сегашния ми даже).

    Някой ползва ли пълните възможности на multibay-а си, ако го има?

  15. Кръстьо

    @може би това помага? Иначе, все пак всичко зависи от това дали дъното го поддържа – ако не го поддържа, и под Windows не би трябвало да има начин. Така мисля, но може и да бъркам.

    Ами boot-вайки windows се охлади, но не ми се навлиза в подробности, тъй като темата е друга… Исках да кажа, че не всеки лаптоп, за съжаление, който се продава с freedos, SuSE и т.н. има съвместим с linux хардуер.

  16. Никола

    Някой спомена ProBook. Аз съм с 4710s. Батерията е мъртва от повече от година, много шуми, погрейва си, но поне има матов екран.

  17. Pingback: Десет години по-късно | Arcane Lore

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *