Фокус за блогъри

Не помня кога точно започна модата блогъри да пишат хвалебствия за даден продукт на компания, уж че “случайно разбрах, включиха ме да пробвам, и леле колко ми хареса”. Сигурен съм, че не всички такива блогърски пиар-кампании през годините са превзети – някои от хората са били искрени. Давали са и лек критичен поглед дори. Но, както знаем, всичко си има граници, а границите рано или късно се прекрачват.

Мото-Пфое има кампания за рекламиране на Ford Focus mk3 чрез блогъри. Всичко хубаво, хората са седнали да покарат нови коли, пишат си както са се разбрали с компанията, керванът си върви, аз не чета рекламни статии и всички са доволни. Не, наистина – нека ги покарат. А който ще си купи нова кола заради рекламна кампания сред блогъри, е или човек, който не се интересува много-много от коли и така и така би си купил който и да е друг автомобил на почти случаен принцип, или е идиот. От тия, дето знаят наизуст рекламите по телевизията. Но все тая – да са живи и здрави и идиотите с промити от реклами мозъци.

Друго ми е чудно. Случайно ми попаднаха две-три писания на “известните блогъри” и понеже съм си запален на автомобилна тема, ги попрегледах. Никъде не видях ценно, истинско ревю на колата. Някакви “пътни бележки” от сорта на “тръгнах тук, отидох там, ей че готино беше, видях се с еди-кой си, имаше/нямаше интернет в хотела… а, и колата е хубава, забравих да кажа”.

Ако Мото-Пфое искат да подобрят недобрия си имидж сред автомобилистите (има верни фенове на Ford, но това е съвсем друго нещо), трябваше да направят друго. Вместо да се забъркват с блог-хайлайфа и да се надяват на бърза и бляскава пиар-печалба, можеха да измислят нещо по-дълготрайно от тест-драйв с обещание за SEO през блогове и микроблогове. Можеха да представят колата на блогъри, пишещи повече (или изцяло) за автомобили, да направят срещи с авто-клубове и форуми. И така да очакват истински, ценни както с похвалите, така и с критиките си ревюта. Да дадат да им се оцени гаранционната поддръжка, цените в сервизите, изобщо всичко. Можеха да опитат да завихрят общност (онлайн, но и офлайн), която без да кара непременно Форд и другите марки на концерна да се чувства участваща в живота на тия марки в България. Срещи, интервюта, отстъпки, предложения до фирмата, периодични пробни карания и съответно периодични критични ревюта на колите. А не като сега – юруш на маслините, да покараме кола с нова боя, пък после ще надраскаме нещо в блога или в статусите. За да вдигнем pagerank-а им, да стане SEO-шум.

Не, не завиждам, нищо подобно. Миналата година се бяха свързали и с мен, заради ей-този ми статус. В реплики през туитър и после в лично писмо ме канеха да взема един Фокус, да го карам и после да видя как ще си променя мнението за марката. Писах им, че мнението ми за Ford не е изградено вчера и не се базира на тест-драйв. Все пак си оставих вратичка и казах, че бих взел от тях кола за такова каране, но само ако е Focus BEV, дали имат такава на разположение в София? Естествено, не ми отговориха. Нямат.

С други думи – хора, като пишете за тая кампания, после като правите снимките и видеоклиповете пак от тая кампания, хайде моля ви се обърнете малко внимание и на колата! Подхвърляне от сорта на “приятна кола, много джаджи за натискане вътре”, “колата е с добър разход” не вършат работа за тези от нас, които поне малко разбираме от автомобили. Форд Фокус изобщо с нещо изключително направи ли ви впечатление? Какви по-точно джаджи има? Снимки, описание на действието, качество на сглобката, надеждност на софтуера? Какъв по-точно е разходът? 3, 4, 5 литра на 100км? Защото аз като чета спецификациите, 8.5l/100km градско и 6.2l/100km на магистрала при 90км/ч хич не е толкова впечатляващо. Даже си е съвсем нормално за кола от този клас… мога да кажа, че определено е леко висок разход за 2011г., но хайде да бъда добричък.

Може би просто мразя поръчковите статии от всякакъв вид. Дори и да са така небрежно и приятно представени, пак си личи, че са поръчкови. Познайте дали в конкурса ще спечели някой, който е писал лоши неща за колата или за фирмата. Не че изобщо ще има такъв, де – всеки ще пише колко е яка колата, всеки ще гледа да отиде на по-яки места, за да снима по-яки неща и накрая армията от “фенове” да гласува за него в класирането… Всичко е толкова евровизийно… Мюзик айдъл и Биг брадър в едно, на тема “колата на фирмата”.

Фокус-мокус, абракадабра. А преди време блоговете не бяха за това. В края на деня – нищо лошо, нали има бутон “изтриване” в емисиите в четеца.

46 thoughts on “Фокус за блогъри

  1. Прасунсен

    Не разбирам от коли, но кампанията е досадна. В туитър имаше маса безсмислени туитове с хештаг #newfocus.

  2. silver

    написаното по-горе е доста вярно, но изпуска и тематично платените блогове, където 1 голяма компания, например Nokia си дава най-новите телефони с цел допълнителна безмозъчна реклама от човек, който през розовите си Nokia очила нищо друго не може да види.

    като цяло повечето блогъри реват, че са независими и професионалисти, но от подобни техни статии си личи, че са просто… хора, които ако не можеш да купиш с пари, ще ги купиш с… фокус ;)

  3. Майк Рам

    Тръгна бавно, имаше доста неуредици, а идеята за класация на видео клипове, направени от блогъри, е най-малкото нелогична. За сметка на това пък, кампанията преди още да е завършила предизвика много злоба и завист сред блогъри, които не участват в нея, че чак съм изумен. Според мен идеята на подобен род инициативи е блогърите да споделят искреното си мнение, а това, че не е професионално, е всъщност ценното за множеството читатели. Ако ти си специалист по автомобили, едва ли ти е нужно моето мнение, но за обикновения човек, който се опитва да направи своя избор сред множеството предложения, едно искрено ревю може да наклони везните в една или друга посока. Колата е наистина добра (може би защото е нова), така че е трудно човек да напише нещо откровено лошо за нея. Това не прави блогърите, участващи в кампанията, непременно продажни.

    В момента има много инициативи, свързани с мобилни телефони, четци на електронни книги и всякакви други джаджи, в които на блогъри се дава тест-драйв, и ако сложиш ръка на сърцето, ще признаеш, че повечето от тях са честни и не скриват недостатъците на съответните продукти, ако има такива.

    Разбира се, твое е правото да спреш да четеш моя блог и блоговете на другите колеги, участващи в инициативата на Форд. Аз ще продължа да чета твоя блог, защото не смятам, че един такъв емоционален изблик може да развали доброто впечатление, което имам от теб и онова, за което пишеш.

    Поздрави,

    Майк

  4. turin Post author

    Майк, не визирах теб – точно ти пък писа доста конкретни неща за самата кола. Всъщност все още не съм изтрил емисия от четеца си само заради тази кампания – в четеца ми няма случайни хора, няма да тръгна да трия изведнъж. Имах предвид, че цялата кампания не ми харесва и не ми харесва това, че биват изкушавани блогъри да пишат за продукта. Сигурно защото някой SEO е подшушнал на управителите, че така се прави – и това не ми харесва още повече.

    Хей, не съм знаел изобщо, че това с колата е предизвикало злоба и завист! Аз определено не завиждам и не злобея! Към теми в блоговете на хората, където става дума за неща, които 1) не ми допадат или 2) не разбирам, даже не чета коментарите – може затова да съм пропуснал такава вълна на завист. За какво да завиждам – имате възможност да покарате новичка кола – супер. Аз не искам, моят интерес към автомобилите е технологичен и естетически, като и двете тези неща са в исторически план. Бих карал един възстановен и стегнат Mustang, Probe, Sierra RS Cosworth или пък Focus RS (за друг Ford не мога да се сетя, дето да си струва), но няма кой да направи тест-драйв с такива коли, а и няма много маркетингов смисъл.

    Или електромобила Focus BEV, който споменах в статията. Както и всеки друг електромобил.

    Така че аз не съм в таргет-групата на такава кампания и трябва да е доста голямо изкушението (технологично и естетическо), че да се включа (и пак не бих). Не завиждам, даже всъщност се радвам за вас – не, наистина се радвам и ви чета, както стана ясно. Яд ме е на кампанията и на компанията, която я прави по толкова уеб-чалга начин.

    За ревютата на джаджи – май си прав, сигурно си прав. Просто не ми се връзва с разбирането за блог, но това явно е мой проблем ;)

  5. turin Post author

    Всъщност плащат ли за тая работа? Сериозно питам, то си е работа като работа. Бензина плащат ли поне? Интересно ми е наистина. Всички джаджи са с пари, така де. Другият вариант е всички да сте луди фенове на Ford (в случая), а май като ви гледам не сте ;)

  6. Майк Рам

    Признавам, че вече не ми е лесно да приемам такива задачи. В повечето случаи не плащат нищо – смятат, че трябва да си благодарен за самото съприкосновение с продукта. Форд плащаха бензина, а и карането на колата си е проста работа, така че до голяма степен си беше удоволствие. Ние с жена ми обиколихме много места в страната (за което ще трябва да пиша) и си прекарахме приятно, благодарение на Фокуса. В кампаниите с мобилните телефони, обаче, е по-тежко, защото отнема много време да го инсталираш, да го настроиш, да си прехвърлиш акаунтите, да разучиш кое как работи и накрая трябва и статия да напишеш. Мисля за в бъдеще да отказвам някои оферти, които са прекалено ангажиращи.

    Прав си, че не сме луди фенове на Форд, но не е това целта. Просто трябваше да тестваме колата като съвсем обикновени потребители и да споделим мнението си. Разликата между мен и средностатистическия българин е единствено в това, че мога да напиша мнението си на добър български език и разбираемо за всички. И това е идеята на кампанията – самата кола не е предназначена за монтьори или за състезатели – тя е за обикновените хора. За съжаление, за много от нещата, които казваш, като сервизна поддръжка, гаранции и т.н., няма как да се разбере от един тест-драйв, но пък возията я усетихме добре. За съжаление, Форд не е особено популярна марка у нас, а цената на колата ми се струва твърде висока, за да спечели сърцето на българина.

  7. silver

    Може би щеше да е по-добре да сравнявате форда с някоя друга нова кола от същия клас, защото всеки, който кара кола на над 5-10 години и се качи в нова просто няма как да си изкриви душата и да каже, че е лоша ;)

    Според мен така трябва да се процедира и с електронните джаджи, за да бъде едно впечатление наистина полезно за четящите.

  8. Емил

    Хм, ако някой не беше написал, че това е кампания на Форд, пардон… Мото Пфое, нямаше да разбера. Туитовете бяха доста странни: “Пиеме си биричката, ядеме мръвки и гледаме гъза на Дафинка! Баси якото! #newfocus” и аз си мисля, “Хм, хората явно са се фокусирали на нещо друго…” Няма нищо лошо човек да пише за нещо, което му харесва. Наскоро в блога си писах за моя мобилен оператор. Не защото ми бяха платили или ми бяха дали нещо аванта, а защото съм доволен от тях. При това много! И исках да споделя. Както и да жегна индиректно Мтел, де. ;)

    Колкото до избор на кола. Аз съм Designnazi. Купувам дадена кола, щото ми харесва, щото дизайнът й ми харесва, щото е пипната някак си. Един вид любов от пръв поглед. Щото всеки път като отивам към нея на паркинга и я гледам, ще си мисля “Глей, к’ва е готина, бе! Глей, бе! ГЛЕЙ, БЕ!!!”, а не “Катализатора на дизелогрухтера с амортизиран инджектопляктер е към полуосово изманевриран винкел…”. Чета разбира се тестовете на ADAC (на Automotor-шпорт и подобните не ме интересуват, щото там автокъщите канят журналята на банкет и последните пишат идиотщини). Не чета форуми, особено с мнения от пишленца, дето си купуват бракма за 500 евро (на кредит!), “пимпват” я с техника за 40 000 евро (на кредит!), режат с флекса (на кредит!) накриво “чибидак” и си мислят, че вече са баджанак на Ники Лауда и Шумахер.

    А, да. Карам #newfiesta. Но никой не ми я давал, сам си я купих. Щото съм верен фен на фиестата. И щото ме кефи всичко по нея. Щото е спортна кола. Щото е фънки и фреш. Можех да си купя и новото Би Ем Дабъл Ю. Но щях да изглеждам в тоя гардероб като пу*ка, дето ходи да играе голф, щото не може да го вдига. И компенсира с гардероб на колела. Самата кола нямаше да ме кефи в моя си контекст. Първата ми кола беше фиеста, купих си я като ученик, беше яко изживяване. Доволен съм. Доволен съм и от Форд и като фирма. Получавам бонуси за какво ли не. Някои плащат екстри, аз не платих някои екстри, подариха ми ги. Щото съм им верен клиент. И не са ме зарязали никъде. Нито колите им, нито концерна. :)

  9. turin Post author

    Емо, ето това е ревю на фен. От точно такива неща една компания би печелила много повече, отколкото от SEO-#newfocus-алабала. Вземете тая нова кола за десет дни и после напишете в блоговете си, че харесвате новите коли. Ами как да не ги харесва човек – то и индийска да е колата, ако е чистак нова още не се е разтропала, разскърцала. Как да напишеш нещо лошо от няколко дни каране на кола още с найлоните? Аз също гледам дизайна и с две ръце подкрепям това за гледането на паркинга! Точно така си е! Е, гледам и технически неща, но то така се гради мнение и вкус за марка и модел – с натрупване на такива подробности от различни критерии. А селския тунинг го остави – това е някаква бясна авто-чалга за мен. Тунинг се прави с акъл или не се прави хич.

    А за фирмата Мото-Пфое – ти сигурно говориш за впечатлението си от немски представители на Ford? Защото тук много неща могат да се кажат за Мото-Пфое и доста от тях биха били негативни. Аз карам Rover и понеже Ford купиха търговската марка, за да я ползват в емблемите на Range Rover, имам впечатления за цените и обслужването в сервизните им магазини. И то не е блестящо.

    Иначе за нови коли явно се грижат добре. Ето, и на блогъри ги дават. И гаранциите сигурно спазват. Но бас ловя, че много по-често от немските си колеги правят типичните автомонтьорски номера. Ако немските им колеги изобщо ги правят, де…

    А Фиестата е хубава кола, да. Винаги съм си мислел, че за семейство с деца би ни била тесничка, затова не съм я гледал при купуване. Но пък последната серия като че ли е по-обемна и може би става.

    Кажи за бонусите и зарибяванията – тук мисля, че няма такива неща. Това имах предвид в статията, че Мото-Пфое може да подобри – завихряне на фенска общност.

  10. yradunchev

    Интересно, Майк, за кое точно ти завиждам? Че изградената си репутация търгуваш срещу възможността да покараш лека кола на аванта за няколко дена? Така е, ще знаеш… И аз за това пиша блог – да мога един ден и аз така да ударя келепира…

    Само едно да вметна – от този момент нататък ще имам едно на ум всеки път, когато даваш оценка на каквото и да било в блога си. От къде да знам дали не е платено съобщение?

  11. elenko

    Ola,

    Форд се свързаха с мен, но аз лично отказах да карам колата, защото в писмото на PR хората от Ford се съдържаше текста “в замяна” да публикувам нещо в блога си, с което не мога да се ангажирам, защото не е в интерес на читателите ми.

    И предположих, че ще достигнат до други хора и ще стане прекалено очевидно всичкото.

    Но не гледайте така лошо – нещата не са черни и бели. Проблемът е, че “нова кола” е прекалено очевидно продуктово ревю. И се прави за пръв път. Затова ви вади очите.

    Погледнато отстрани – добра практика е PR отделите да се отварят към блогъри повече. Защото аз бих имал повече доверие на Майк Рам или Дзвер-а, отколкото на авто журналист, защото те не са професионалисти и на тях ще им направят впечатления неща, които биха направили и на мен.

  12. Ивка

    Както има платени кампании, така е добре да отдадем заслуженото на фирмите, които реализират готините си идеи. Имам познати, които участваха в тази инициатива и всичко бе ясно и прозрачно, без скрити условия. Интересувам се от коли и на мен лично инициативата ми се струва свежа, готина и иновативна. А и марката Форд се променя и развива, тъпо е да лежим на клишета и да повтаряме с години едни и същи неща. Нека се развиваме и самите ние, като почиваме на реални факти, а не на стари “истини”.

    Емо, и аз се кефя на Фиеста-та и ми се струва супер красавица. Ако имам възможност, такава кола ще си купя :)

    А ревютата на Майк винаги са ми се стрували много премерени, точни и на място. Написани интелигентно и с чувство за хумор! Бих казала – все така, Майк! От мен – браво :)

  13. voxy

    “Според мен идеята на подобен род инициативи е блогърите да споделят искреното си мнение”

    Не казвай че това го вярваш! Нима не познаваш същността на средностат блогър. Та поканата за участие и специалното отношение са достатъчни да разтопят почти всеки такъв с огромно его, оттук може да очакваш в 99% от случаите яко хвалебствия, примери достатъчно ще спомена само небезизвестния Йовко. Идеята на подобни инициативи е само една – да хванеш няколко популярни личности да напишат нещо хубаво за теб, не да те оценят реално.

  14. Комитата

    Кои са бе, кои са тия манипулатори, които имат блогове?

    Аз участвах в инициативата и съм много радостен, че участвах – хората бяха изключително мили, дадоха ми една кола, платиха бензина и успях да направя едно пътешествие, за което си мечтая от доста време. Досега не го бях правил, само се облизвах, защото бензинът ми идваше скъпичко.

    Организаторите имаха молба – да не хвалим специално колата, а да се концентрираме върху собствените си преживявания с нея и да ги споделяме в каналите, с които разполагаме. Така и постъпих. Но тъй като карам съвсем друг тип коли и имам афинитет към съвсем друг тип техника (basics only) отвреме-навреме трябваше да се сблъсквам с някакви задачи и екстри на колата, които трябваше да ми помогнат да се справя, като например да си пусна уредбата.

    Не съм и запален шофьор. Карам по уикендите, някъде извън града, а в града само вечер, ако се наложи, така че и не бих могъл да формирам компетентно мнение, за да напиша качествена рецензия. Мога да напиша само това, което ми прави впечатление.

    Абсолютно съм удивен от горния материал.

    Следя този блог редовно и винаги ми е интересно да прочета нещо ново за Светко, българската философия и наука, както и някакви ежедневни приключения, свързани с колата.

    Давам горното обяснение на човек, когото смятам за добронамерен.

  15. Vld

    Господа, с интерес изчетох статията и постовете под нея и ще си позволя да взема отношение.

    Мисля, че разбирам гледната точка на автора, но не и прозиращия (лек?) неприязън към тази кампанията и/или Ford и Мото-Пфое (ако съм останал с правилни впечатления). Блогърите участват в нея по собствено съгласие и желание, за което не получават пари. Съдържанието, което генерират те и техните последователи не подлежи на каквато и да било цензура. Във всеки момент могат да се появят и положителни и отрицателни мнения и критики и това е добре. Разчитаме блогърите да са честни и справедливи към автомобила, така както се отнасят и към останалите теми, за които пишат.

    Точно в това е смисълът – читателите да се сдобият с честно споделени впечатления и мнения от хора с авторитет за тях. А дали те ще са положителни или отрицателни – зависи единствено от качествата на самия продукт (в които очевидно вярваме, за да се осмелим на подобна стъпка).

    Относно непрофесионализма на блогърите по отношение на автомобилите:

    Това може да се каже за около 98% от хората (въпреки че 80% са на точно обратното мнение). Професионално подготвени материали има в специализираните издания и сайтове, до които всеки има достъп.

    Не по-малко ценни, обаче, са непрофесионалните мнения и впечатления на хора, които не си изкарват хляба с шофиране на автомобили (повечето от нас). Учудвам се колко важни неща изпъкват в ежедневието и нормалното ползване на един автомобил, които остават напълно незабелязани за един автомобилен журналист например и това е нормално.

    Относно предразсъдъците към Ford или коя да е друга марка или компания:

    Не спирам да се учудвам по какъв начин са изградени мненията и възприятията на хората и колко крайни могат да бъдат. Професионално ви заявявам, че понастоящем всички марки правят добри автомобили, иначе нямаше да са все още на пазара. Информацията за тях е изобилна – сайтове, специализирана преса, ревюта и пр. Човек с лекота може да я допълни с лични впечатления – навсякъде с готовност ще му предложат тест драйв. Освен това, пазарът е много динамичен и се променя с всеки нов модел и всяка година. Е, защо тогава да градим мнение на база квартални афоризми родени от вноса на 20г. гробници през 90-те и пишман квартални майстори, търсещи оправдание на собствената си некадърност? В този смисъл, бих защитил всяка марка, не само Ford, не само автомобилна.

    Относно разхода на гориво – ако желаете, ще ви дам информация, че иначе ще кажете, че рекламирам безплатно.

    Служител съм на Мото-Пфое, но горното мнение е лично и не ангажира официално компанията. Опитвам се да допринеса към темата и конструктивната дискусия, не толкова да защитавам интереси или да се противопоставям на някого.

    Поздрави

  16. Ford

    Има много неща, изговорени за реалността като такава… Една от нашите е мнението най-горе. Като явление. Очаквахме го, стартирайки представянето на Фокус, което не ни пречи да ни натъжава.

    До момента само блогърите, които поканихме да тестват новия Фокус, знаят част от идеята. Искахме да стартираме и тогава да я направим публична. И това ще се случи тази седмица. Защото този тест е само 1/3 от цялото. Началото на тази 1/3. Затова и е тъжно прибързаното правене на изводи и коментари.

    Да, преди време предложихме няколко пъти тест на Ясен Праматаров, без никакви условия, във връзка с коментара http://plasr.com/notice/17148 – една безобидна и доста изтъркана шега. Не биде прието. Поканата още е валидна.

    Много можем да напишем кое прави Форд и в частност новия Фокус страхотни бранд/продукт. И тестовете на журналисти и специалисти – професионално занимаващи се с темата, карали стотици нови автомобили – са показателни. Никога не сме плащали за статии и мнения, няма и да плащаме занапред. Защото вярваме в свободната воля.

    Ще продължим да даваме всичко от себе си хората – блогъри или не – да изберат червеното хапче. На останалите – да се молим да имат поне избор без значение от собствените си реалности и предубеждения.

  17. Г. Неделчев

    Аз пък четох с интерес пътеписите на Комитата и като цяло одобрявам кампанията на Мото-Пфое. Защо трябва подобни отзиви да са непременно технологични и автомобилни? Някой наистина ли би ги взел за чиста монета, даже и да бяха такива? За такива анализи си има специализирани медии и те едва ли са останали без достъп до новия Фокус.

    Тази кампания очевидно е повече за престиж – да се покаже, че Форд по някакъв начин уважава нови медии от този тип. При днешната цена на бензина разходите им не са били никак малки. Едва ли очакват някой да си купи кола вследствие на тази кампания, но при всички случаи са спечелили някакви симпатии или най-малко за марката им се е говорило повече, отколкото за другите. Какъв е проблемът?

    Като чета повечето коментари, започвам да си мисля, че БГ-блогосферата май не заслужава да й се обръща чак такова внимание. Интересно дали в някоя друга държава би имало толкова много недоволни от подобна ПР-кампания. Май не.

  18. yradunchev

    “Никога не сме плащали за статии и мнения, няма и да плащаме занапред. Защото вярваме в свободната воля.”

    Доообре… :) Дефинирайте “плащане”, че ми стана интересно :) как наричате предоставянето за ползване на продукт/услуга срещу задължението да се публикува впечатления от продукта? Интересно ми стана и как бихте реагирали, ако някой приеме колата и не напише нито ред, нито думичка за нея?

    Аналогията с даването на хапчета какво да й коментирам? Хареса ми. Захранване му се казва :)

    Поздрави от някой, който не е на хапчета :)

  19. turin Post author

    Всичко си идва на мястото, като се каже, че това е изцяло рекламна кампания. Аз не разбирам от реклами, поне не по начина, по който ги разбират рекламистите, затова за мен това си е просто SEO-кампания. А SEO без продукт или без достигане на целевата група с този продукт е самоцелно и с право е прието за лош вкус в блогсферата. :) Това исках да кажа в статията, но повечето явно нямате време да четете между редовете – казвам, че който разчита на тези ревюта, за да си избере новата кола, да си изгради вкуса и разбиранията за коли, е или идиот с промит от реклами мозък (каквито тук не четат), или е човек, който ще си купи каквато и да е кола, от каквато и да е марка, без да се води от някакви други предпочитания, освен от цената, вноските и гаранцията, примерно. А за тези вторите такива кампании и ревюта са “като ми пееш, Пенке ле, кой ли ми те слуша”. С други думи – само се разваля блог-средата. Е, май звучи пресилено… ;)

    А както каза Vld от Мото-Пфое по-горе, всички марки правят добри автомобили – тоест всички нови коли са горе-долу, на пръв поглед и на първо каране еднакви.

    Това, което Мото-Пфое могат да направят, е да завихрят някакво разнородно и разпръснато онлайн-общество, което да има интерес да обсъжда всичко около фирмата и фирмата да го чува и приема. Нямам предвид само авто-форумите или пък професионалистите – не сте ме разбрали. Имам предвид фирмата да ангажира интереса на всякакви хора в мрежата, но този интерес да бъде постоянен. Защото ако някой ви е казал, че със SEO ще имате едновременно голям и постоянен успех, излъгал ви е. И второ, не се натрапвайте – това може да върши работа в сайтове, в медии и подобни, но в блоговете не минава.

    Комита, и на теб ще кажа – кефя се, че сте покарали колите! Чета с интерес, макар че наистина ми е странно и на общо основание неприятно да виждам продуктови ревюта в част от въпросните блогове (включая твоя). Радвам се за вас, а откакто Майк каза, че Мото-Пфое са поели разходите за горивото, всичко идва с една идея по на място. Прав си – горивото е основна пречка за пътешествията. Но пак трябва фирмите да свикнат, че блоговете не са медии и читателите им не са безгласни зомбита пред телевизори. Затова го пиша – за фирмите, не за блогърите. Както казах на Майк Рам по-горе, в моя четец случайни блогове няма. Ето това трябва да влезе във фирменото разбиране – че блоговете се четат, защото са честни, с лична позиция и ако имат реклама, тя е в каре отстрани. Вярвам, че ще го разберат с времето. ;)

    Г.Неделчев, какъв е проблемът питаш? Ами по-горе в другите коментари се каза няколко пъти. Проблемът е, че посланието #newfocus изведнъж се появява като 25-ти кадър. Четеш блоговете и се интересуваш от проблемите, които представят, от позициите, от снимките или от начина, по който разказват и уж всичко си е наред, но всъщност ти се пуска реклама. Която реклама е “готина”, лека и без холестерол, без повишен звук – но пак е кофти.

    Ако не беше масирано и наведнъж, може би щеше да е много по-добре. А така стана точно 25-ти кадър. Сега се усещам, че и аз с тази статия допринесох за това – всъщност няма чак огромен проблем и както казах е буря в чаша вода. Да не го раздухваме повече от необходимото. Специално към Мото-Пфое – дано сте разбрали критиките ми. Винаги има начин реклама да се прави без натрапване. Да, по-бавно е, но пък сега от тоя туитър-блицкриг какво ще спечелите чак толкова?

  20. dzver

    Преди година ми дадоха да тествам нов смартфон на известна марка. Върнах смартфона с дълъг списък препоръки какво да се подобри в него и коментар, че не ми харесва. Не блогнах за това от уважение към организаторите. Ако на форда му имаше нещо, вероятно щях да постъпя по същия начин. Всичко, което съм написал, е искрено. Колата е 10-тка.

    Ако по някакво странно стечение на обстоятелствата тази машина попадне в ръцете на хейтър и я нахейти, ще се чувствам лично засегнат. Предпочитам да я свързвам с приятните емоции, които имах аз.

  21. Георги Иванов

    И всъщност нищо не прави новия Фокус страхотен бранд/продукт? Не е нищо по-различно дори от корейска кола от същия ценови клас. Кола, произведена с жизнен цикъл някъде около края на гаранцията, с висок total cost of ownership.

    Иначе нямаше нищо лошо в инициативата (дори е хубава) нито във впечатленията на блогерите (кажи речи)

  22. turin Post author

    Жоро, корейците правят все по-добри коли напоследък. Виж новите Hyundai – например Sonata Hybrid с 3.5l/100km разход, а пък е 1.5 тона кола (срещу тон и двеста за Focus-а). А които ме познавате знаете, че даже не съм изобщо фен на Хюндай.

    Истината е, че Ford е кола ширпотреба. В общия случай – изключваме някои по-спортни модели, но те пък са непопулярни. Затова ми е странно хората да се впечатляват от сензорни чистачки и фарове, от многото копчета по волана, от “невъобразимите 182к.с.” и от това, че колата хем имала добра возия, хем явно подрусвала заради дупките в София, не заради друго. Ами това хич не е ревю, това си е жива реклама. А аз не чета блогове, за да попивам реклами – с искрени извинения към блогърите, които иначе чета.

    Само да добавя един цитат от подписалия се като “Ford” по-горе:

    Ще продължим да даваме всичко от себе си хората – блогъри или не – да изберат червеното хапче.

    Е, освен “абе много филми гледате”, какво друго да кажа? Цялата реплика е като преписана от рекламна брошура. Или има хора, които мислят с такива изречения? Няма да се учудя, не знам…

    dzver, тук четат хора, които освен всичко друго, често имат разбиране и за автомобили. Колата е “10-ка”, просто защото е нова, без пари и за кратко. Аз не бих дал 31500лв. (за най-ниската модификация) и то само защото няколко човека са се изкефили и са обиколили пътищата. Пак казвам – радвам се за вас, че сте пътували. Това си е ценно.

    Но другото е реклама и е неприятно така да се подкупват блоговете. Вие може да не се чувствате подкупени, но помислете и за читателите. Ако някой си е купил новия Форд, покарал го е вече достатъчно и има снимки, текстове, пътеписи и видеота за показване и разказване – евала, супер! Пуска си ги в блога. Но тия коли нито са ваши, нито знаете кое ще им се потроши и след колко километра, нито ще им плащате сервизите, обслужванията и данъците… Не разбирам къде е “ревюто” в цялата работа…

    Блоговете не са медии, пак го казвам на фирмите. Да бяхте предложили и изпонакупили рекламни банери в блоговете – по-добре щеше да е. Тъкмо блогърите щяха да имат пари за банички.

  23. turin Post author

    Кола, произведена с жизнен цикъл някъде около края на гаранцията, с висок total cost of ownership.

    Е, аз това им обяснявах във въпросните писма преди време, но не ме разбраха ли, направиха ли се…

    Нямам идея от къде сте запознат с долната концепция за здравина по време на гаранцията и нейното “приложение” в автомобилите Форд. Може би имате статистика, която ние сме пропуснали.

    Това ми отговориха. Нищо, халал да им е на хората, дето си купуват нови коли на принципа “онче-бонче” и защото били имали готини ревюта в блоговете. А смисълът на TCO при автомобилите пък като че ли убягва масово на повечето хора. Идеална ситуация за разгръщане на рекламисткия и маркетингов гений. ;)

  24. Емил

    @Георги Иванов: просто западните коли не са правени на източно-европейски принцип: “Карай я докато клекне, после се óбади на Пачо, той има човек в КАТ…“. Кола на по 10 години е стара, морално и технически. Време е за нова. Колата по принцип не е лукс, а необходимост. Поне в старото EU.

  25. 2099 | µblog

    […] С това, че писах за рекламната неадекватност на Мото-Пфое, си навлякох вписване в техен спам-списък […]

  26. Краси

    По-голямата част от блогърите постоянно се продават. Или величаят Форд… или ПИБ. А защо не и онези, дето им дават нещо, от което може да спечелят някаква изгода.

    Преди шест-седем години, когато тепърва навлизах в пубертета, виждах някаква чистота в блоговете. И в блогърите. Сега “блогър” стана нарицателно, едва ли не, за професионалист, ала-бала-портокала. Блоговете се превърнаха в едни лични дневници, до които достъп е предоставен на целия интернет, както се казва. Сетне, блогърите се фръцкат като ощипани девойки, ако им кажеш в какво са превърнали блоговете си. Просташка работа.

    Списвам блог, наистина отдавна, без значение от метаморфозите, но… ако някой ми каже “блогър”, ще го приема като обида. Сериозно.

  27. turin Post author

    Краси, няма лошо в рекламите, ако са ясно отделени от съдържанието. Ти си принципно против, знам – но сиренето е с пари (това е интересна, но друга тема). Ако рекламата е ясно отделена, няма нищо лошо. Тогава мярата е другаде – в бройката, във визуалната естетика на самата реклама и т.н.

    Но когато съдържание и реклама са едно цяло, това вече не е блог. Може да е блог по формата си, но идеята за блог изобщо не включва такова нещо. Корпоративният свят много иска така да “доразвие” тази идея, че тя да включва точно такива неща. Защото вижда печалба от 1) директното техническо SEO и търсачките и 2) по-лесния достъп до доверчиво открилия се ум на читателите. Но първото е техническа измама, а второто е измама на читателското доверие. Не е етично. За това говоря – иначе, ако има отделена от съдържанието реклама (и тя наистина е отделена както формално, така и без смислова принуда към текста), тогава няма никакъв проблем.

    Но да се смесват е грозно. И като казвам това, то не е за да обиждам блогърите, които го правят, а за да ги предупредя добронамерено като читател. Отстрани понякога личи по-добре ;) Но пък може и аз да греша, кой знае… ;)

  28. Vld

    Господа, учудвам се с каква лекота говорите за качества на автомобилите, разход, ТСО и “жизнен цикъл”, слагайки квалификации без изобщо да разполагате с нужната информация, както и да подкрепяте думите си с факти.

    turin, нека предположа: не си сядал зад волана на новият Focus, нито дори Ford от последните 10 години. Не си го сервизирал, нито пък си се възползвал от гаранционните му условия. Не си го сравнявал с аналогичен конкурентен автомобил. Не си чел (достатъчно) автомобилни списания, специализирани сайтове и пр. Е, как тогава да приемаме изстрели в тъмното и очевидно предубедено мнение изградено върху предразсъдъци като релевантно, обективно и нещо повече от празни приказки?! И тук не се хващам за Ford, можеше да е друга марка или продукт.

    Аз лично, когато съм бос по дадена тема и искам да взема отношение (или пък избирам продукт), първо се информирам надлежно от специализираните издания, сайтове и пр. Например cnet за техника, notebookcheck за лаптопи, tomshardware за хардуер, автомобили от autocar.co.uk, whatcar.co.uk и т.н. Ценна информация се добива и от доволни/недоволни потребители.

    Та ако се заровите да черпите информация от източници като гореспоменатите, ще установите:

    Ford са едни от най-добрите автомобили на пазара, които простосмъртните хора можем да си позволим. През последните 12 години (ясно изразено от първия Focus насам), това са автомобилите с най-добро пътно поведение и силен акцент към удоволствието от шофирането (дори да е за сметка на други характеристики). Признато и доказано безброй пъти. Към това можем да добавим отлично съотношение цена/качество, 100% приложимост в ежедневието и практичност и през последните 5 години страхотен динамичен дизайн.

    Ще се спра и на надеждността и техническата издръжливост, т.к. виждам е поставена под въпрос:

    Истината е, че през последните 10 години, Ford са едни от най-солидните, надеждни и технически издържани автомобили. Focus е най-препоръчвания употребяван автомобил (двата линка са за 1 и 2 поколение):
    http://www.whatcar.com/car-reviews/used/ford/focus-hatchback/summary/25391-5
    http://www.whatcar.com/car-reviews/used/ford/focus-hatchback/full-review/23517-5

    В челната десетка на продължителния тест на Ауто Билд има 4 Форда. Цитат от продължителния тест на Мондео на Ауто Мотор унд Шпорт: “Изпотеният фар остана единствената механична повреда за целия тест”.

    Фокус е многократно избиран за употребяван автомобил на годината и често оглавявал класациите на TUV. Практически не познавам недоволен клиент, случайно ми се намират снимки на Фокус 2002 на 770 000 км. по българските пътища. Ето тук един екземпляр на 1 000 000 км.:
    http://www.autoevolution.com/news/1999-ford-focus-reaches-1-million-kilometers-33881.html

    И пр. и пр.

    Линкове към най-уважаваните от мен автомобилни сайтове (разбирайте Европейски, в частност UK):

    Ревюта на новия Фокус от някои от най-критичните издания:
    http://www.whatcar.com/car-reviews/ford/focus-hatchback/summary/25471-5
    http://www.carmagazine.co.uk/Drives/Search-Results/First-drives/Ford-Focus-2011-CAR-review/
    http://www.carmagazine.co.uk/Drives/Search-Results/First-drives/Ford-Focus-20-TDCI-Titanium-2011-CAR-review/

    Всички ревюта от последните години на различните модели Фокус:
    http://www.autocar.co.uk/ford/focus/

    Разбира се, има и много други – Google е ваш приятел.

    А, да не забравям и единствения потребител на Ford тук – Емо, който очевидно е много доволен (себе си не слагам, че ще кажете, че съм пристрастен).

    Форд – конфекция: така е. Всичко от тази страна на Noble, Wiesmann и пр. е конфекция, включително повечето Поршета. Такива са и дрехите, които носим, джаджите, които използваме и пр. В това няма нищо лошо. Кое има предпоставка да е по-добър продукт, такъв в който е вложено столетие know-how и потенциал в комплект с 1 000 000 000 (милиард!) разходи за развойна дейност или рожба на малка работилнициа с ограничен достъп до технологии и средства?

    Апропо, от гледна точка индивидуалност, възможностите при Ford многократно надхвърлят тези при повечето (особено японски или корейски) марки. Ценовите листи съдържат по 10 двигателя, 5 нива на оборудване и стотици опции, срещу 4-5, 3, и 0 (опции) при много марки.

    Относно Hyundai: това наистина е една от най-бързо развиващите се автомобилни компании. Само за няколко години се преобразиха и не спират да ме учудват с все по-добри и смислени модели (както и сестринската марка КИА). Все пак, обаче, не издържат на пряко сравнение с най-добрите си конкуренти и все още Фордовете почти неизменно ги изпреварват в сравнителните тестове (да се разбира Европа, за САЩ не следя толкова подробно).

    Новата Sonata Hybrid се продава единствено и само в Америка, където неин конкурент е Ford Fusion Hybrid, който е на пазара от 2 години. В класацията на най-икономичните модели в САЩ са на съответно 3-то и 7-мо място в полза на Ford:
    http://www.newcars.com/green/fuel-efficient/index.html?gasPrice=3.81

    Посоченият разход е в мили за галон (не е равно на британския аналог) и хич не е 3.5 л., a около двойно.

    Извинявам се за дългия пост, но се налагаше в името на истината.

    turin, не се заяждам, надявам се да ме разбереш правилно, просто бях малко подразнен от незаслужено и необосновано негативно отношение, рожба на предразсъдъци. Те са лош съветник на интелигентни и отворени за знания хора като нас.

    Поздрави

  29. turin Post author

    Ето и сметките за нова ширпотреба срещу 9-10 годишна доказано качествена кола. Цялата дискусия е при george, но я линквам, за да се види, че не само начинът на рекламата е неетичен, но и конят е куц ;)

    http://www.ambientdefocus.com/weblog/?p=1338#comment-2842

    Но за всеки влак си има пътници. Аз добавям, че за някои пътници има специални влакове ;) Нека се купуват и новите брички, така няма изкуствено да се вдига цената на по-здравите коли.

    Всъщност има пазар за такива коли и той не е сред обикновените хора. Това, че “новият Фокус бил за обикновения човек” са приказки от хиляда и една нощ и обяснението в линка по-горе го дава черно на бяло. Бих добавил, че сигурно едни 20-30% веднага падат от цената в момента, в който подкараш колата от магазина. Сигурно пазар на нови коли са предимно фирми и сигурно има нещо общо с ДДС, но не съм специалист ;)

  30. turin Post author

    Vld, благодаря за коментара и те разбирам правилно. Текстът хич не е дълъг – аз обичам техническата точност, а когато е с подробности, е по-интересно за четене. Не съм чел ревютата, които даваш – ще имам какво да разлиствам сега ;)

    Само да вметна, понеже споменаваш разхода на Sonata Hybrid – аз взех 66 MPG(US) от тук: http://gas2.org/2011/01/04/hypermiling-hyundai-sonata-hybrid-crosses-america-on-two-fill-ups/ А 66 мили за щатски галон са приблизително 3.56l/100km. Вярно – в тази статия става дума за hypermiling (“икономично каране” по нашенски). Официалният разход на дълъг път е 40 MPG(US) (или 5.88l/100km).

    Да дам още храна за размисъл и разговор – не мога да се сетя откъде го помня, но в ума ми се върти, че Ford и Volvo (когато са вече при Ford) успяват да внедрят в автомобилостроенето концепцията “lasts until warranty ends”. Не можах да намеря източници в мрежата, с които да подкрепя това, но съм сигурен, че съм го чел някъде. И то не в несериозни или хейтърски текстове – аз харесвам колите и не бих си развалял мнението за производител просто ей-така. А въпросната концепция е нещо отвратително в този бранш, поне за мен. И с нея най-накрая се намира начин да се оправдава силното консуматорство и купуването винаги на нова кола. От което печелят заводите, но не и самите потребители.

    Ако някой има линк в подкрепа или за оборване на това подозрение, моля нека го пусне. Това е важно, защото навлизането на тази концепция в автомобилостроенето е свързано с кризата след 2000г., спада на качеството и на доверието в определени марки. Да не обяснявам повече, мисля че стана ясно. Ако някой знае нещо конкретно, нека сподели.

    Vld, пак мерси за линковете! Харесвам такива разговори ;)

  31. Vld

    Добре де, аз продължавам да не виждам нищо лошо в това някой блогър да сподели впечатленията си за нещо, само защото му е предоставено безплатно (което не е особена привилегия – всеки може да се уреди да покара нова кола, тестове никой дилър не отказва).

    Още повече, че няма никаква цензура и е свободен да пише каквото пожелае и да е откровен колкото поиска.

    Твърде фанатичен е идеализмът на turin, но това са си негови разбирания.

    Като гледаш или четеш новини, как определяш доколко те информират и доколко обработват гледната ти точка в съответствие с някакви интереси? Съвременния свят изобилства от информация. Всеки сам решава кои парчета да вземи предвид и кои да отхвърли.

  32. yradunchev

    Vld, пък аз продължавам да не разбирам какво значи в случая “безплатно”… Да е безвъзмездно… не е… защото е възмездено чрез рекламата, която въпросните хора правят на колата пред читателите си. Рекламата е безплатна ли? Ми не. Срещу кола и консумативи за нея. Класическа сделка. Защо е това увъртане и хиляди приказки? Нека наричаме нещата с имената им, а? Нещо срамно ли има, нещо притеснително, нещо укорително? Явно… щом така упорито увъртате и се правите на засегнати – не, това не сделка, не, то безплатно, не, ние не сме продали блогпостове… айде, айде… Форд са наясно, че купуват реклама – иначе как ще ми обясниш подбора на блоговете? Защо е предпочетен Комитата, пред, да речем – http://misheto725.blogspot.com/ ? Защото е по-четен и има изградена добра онлайн репутация и признат авторитет, многобройна публика и редовни читатели, следователно рекламното послание чрез него ще стигне до по-широк кръг евентуални клиенти, ще звучи по-убедително и автентично от неговата ръка. Нали? Или друг е критерият? Съмнявам се. Така че за купувачите от Форд това е сделка – купуват си реклама. Обаче според блогърите това не е продажба, те не са продали блога си за кампанията. Доообре. Ми техни са си блоговете, ще си правят каквото си искат с тях, ако искат ще ги продават, ако искат – няма. Нищо лошо – просто бизнес. Но нека не увъртаме и не се правим на дръж ми шапката.

  33. Vld

    Ех, колко е хубаво като си имаш работа с хора, които приемат аргументи.

    Още малко към дискусията:

    От доста години наблюдавам автомобилния пазар внимателно от професионален и личен интерес, но изразът “lasts until warranty ends” го чувам (пардон, прочитам) за първи път до автомобилна марка, камо ли Форд. Google също не успява да го върже с Форд или с друга марка коли.

    Апропо, ново начало в Европа за Форд слага първият Фокус през ’98:

    Меко казано революционен е – спомнете си Фордовете и конкуренцията от 90-те и сложете Фокус 1 до тях! То тогава е нечувано автомобил в масовия компактен сегмент да е със смел и нетрадиционен дизайн, да има независимо задно окачване – прословутия Control Blade, да е страхотен за каране – стабилен, игрив и с прецизно управление (засрамвайки много спортни коли), както и да е изключително солиден в техническо отношение. Конкуренцията го понастигна чак към 2005-та.

    Следващите модели Форд също бяха невероятни за каране и много солидни и надеждни (Фиеста, Мондео 2001/2002). Който обича да кара (спортничко особено) и е имал такава кола – знае.

    Потвърждават го и статистика и ревюта.

    Автомобилните фенове/журналисти дотолкова свикнаха с тази доминация на Форд по отношение поведението на пътя, че 2-рото и сега 3-тото поколение отнасят няколко критики, т.к. за 80% по-висок комфорт и рафинираност им се налага да жертват по 10% удоволствие от шофирането. То пак си е там, само че автомобилът е толкова тих и комфортен спрямо предшественика, че тези нюанси се притъпяват и изпъкват при истински интензивно шофиране.

    За хибридите и ниския разход – по-късно.

  34. Vld

    yradunchev, няма смисъл толкова да задълбаваш в подбора на блогърите. Истината е, че предложихме на доста. Някои отказаха, други вероятно много ценни сме пропуснали, не заради друго ами т.к. не сме чак такива гурута на блог културата и просто не са попаднали в обсега ни. Нищо лично, напротив, пропуска си е наш. Не търсете под вола теле.

  35. turin Post author

    george, това ревю на TopGear не е точно отрицателно – оплаква се, че са скрили навътре изключването на TC и подобни, че по-трудно се кара спортно в сравнение с предната серия Focus. Иначе май ревюто е по-скоро положително… Мернах и други ревюта в TopGear на новия Фокус и всичките са така – не им харесва дизайнът и “опитомеността”, но иначе като цяло не плюят колата. Сещам се в предаването как Кларксън се скъса да хвали Focus RS, даже накрая каза, че това е кола, която не може да се кара. Толкова била “дива”, един вид… Но #newfocus не е Focus RS, така че все едно.

    Vld, ако навлезем в темата за хибриди (и електромобили), ще се отклоним доста. Това ми е любима тема, но се страхувам да не отклоним разговора тук, а той е предимно за рекламите и за това, че читателите се доверяват на блоговете като лични позиции, а не като посредници и медии. Но кажи за хибридите накратко, да не стои отворена тема. Интересно ми е какво е мнението на фен на Ford, а и всъщност интересна ми е фирмената позиция – не толкова за хибриди, колкото за електромобили… Но да не отклонявам толкова (и без това аз подхвърлих за хибрид). За електромобили ще пиша отделно тук или в http://electriclub.com (понеже сега се събрахме отново авто-фенове тук, позволявам си да препоръчам сайта).

    По темата – да, не съм карал Форд, бил той нов или стар. Чел съм много и съм гледал много и може би основната причина е, че не са ме грабвали като коли, концептуално. Освен Probe, който е изоставен и отдавна не се прави. И Mustang, който вече не съм сигурен, че ми харесва. И всичките рали версии RS в последно време. Които, обаче, не са за масовия потребител и обикновеният Focus не е от тях…

    За шума и звуковата изолация в по-новите коли – за това съм съгласен. В по-старите коли като че ли се е обръщало с една идея по-малко внимание на изолацията. А и с годините по една или друга причина шумът се увеличава и изолацията се влошава. Има ентусиасти, които си правят своя, афтърмаркет изолация (и аз скоро мисля да облепя така), но това пак е друга тема – нали тук говорим за чисто нови коли. И все пак продължавам да твърдя, че колите, произведени в последните до 10 години, са с интериор, който не издържа дълга употреба. Може Форд да е изключение и може при Фордовете всичко вътре в колата да е на мястото си след 10 години употреба. Не знам. Но за тия пари се намират много запазени коли от модели, доказали се за въпросните 10-тина години.

    Вярно – колкото по-нова е колата, толкова по-високи резултати на краш-тестовете има. В последно време подобрението е най-вече откъм защита на пешеходци. Затова е пословичното “издуване” на дизайна. Дето всяка по-нова кола изглежда все едно има алергия и се е издула цялата. Като цяло – съгласен съм, по-новите коли имат повече защити, пасивни и активни. Но прекалено много се акцентира върху това и ефектът е, че все повече идиоти се мислят за безсмъртни и карат в лявата лента с по над 150км/ч на “къси-дълги”. Това не е безопасност.

    За независимото окачване на Фокус – не знам с какво сравняваш, може би с Голф (ако не се лъжа, до съвсем скоро Голф е с торсионно)? Защото по това време (средата на 90-те) много коли са с независимо задно окачване. Най-вече и масово – японски коли. Например Honda Accord, да не говорим пък за цялата продуктова линия на Subaru. Например и Rover 400 (втора серия, HH-R), пуснат горе-долу по същото време (1995г.) е с trailing arm. Civic от 90-та (може би и отпреди, не знам) е с двойни люлеещи рамена отзад. За Mazda 626 и Xedos6 да не говорим, че отиват в по-висок клас май. Не мисля, че е рядкост за времето си. Може би имаш предвид, че мултилинк-ът на Фокус е по-добър от трейлинг арм, каквито са повечето от споменатите? Не знам, не мисля, че досега съм карал кола с мултилинк. Или може би американците по-късно слагат double wishbone (някой от видовете) отзад? Критерият за сравнение в класа не трябва да е VW Golf, защото той е направен да е максимално евтин и само с това е революционен.

    Сигурно са верни нещата, които казваш за Форд и Фокус. Аз не работя в автомобилна фирма и сигурно моите коментари са много по-общи и по любителски неточни. ;)

    Но основната тема не е колко калпави коли са Focus и колко лоша фирма е Ford, а че начинът, по който третира блоговете като поредния вид медии, е калпав и лош.

  36. turin Post author

    Vld, yradunchev не се оплаква от избора на блогъри, а казва, че това е рекламна кампания. Класическа рекламна кампания – ето ви една кола, вдигнете шум за нея! И аз това казвам – ако се каже, че това е реклама, всичко си идва на мястото. И тогава отново идва проблемът, че така да се смесва продуктова реклама в личен блог е неетично. И не беше добра идея да се изкушават хората да го правят. Защото малко или много продуктът води съдържанието. А читателите не са станали читатели на дадения блог, заради интересните неща, които рекламира. Станали са читатели заради други неща в блога. Заради личното мнение на автора (но не за продукта).

    По-чисто щеше да е да бяхте купили рекламно пространство в страниците. Щеше да има и много по-тих и културен отзвук. Особено ако рекламите не са натрапващи се. Читателите щяха да знаят, че авторът е бил спонсориран от фирмата, с парите си е купил баничка, сега е сит и може да продължи да пише. А това с тристепенната кампания с омесени заедно реклама и блог-съдържание е малко грубо, наистина…

  37. Vld

    Статията си е съвсем смислена и касае производството на автомобили в САЩ преди през 70-те. В тази връзка, препоръчвам, който не е чел “Колела” на Артър Хейли да го стори. Отнася се точно за автомобилната индустрия в Детройт през въпросния период. Много е интересно, но това разбира се е далечно минало.

    Относно революционността на първия Фокус (’98): Само си спомнете какви бяха колите през 90-те и мислено сложете няколко екземпляра един до друг. Това беше най-сивият и скучен период на автомобилостроенето – всички коли си приличаха до болка отвън и отвътре. Бяха относително нискокачествени, ръждясваха, а скуката беше повсеместна.

    Ха сега сравнете с острите и смели линии на оригиналния Фокус (вкл. интериора).

    Независимото задно окачване безспорно е измислено отдавна, но никой не бе и сънувал да го слага в този клас. Та дори днес 80% от колите в класа са с торзионно окачване, дори изглеждащата като космически кораб Хонда Сивик.

    Независимото окачване е предпоставка, но не и гаранция за добро пътно поведение, a Focus остави конкурентите години назад, засрамвайки немалко “спортни” автомобили.

    Всеки, който обича да кара динамично и е имал такъв автомобил знае какво имам предвид. Колата е като жива под теб, воланът е пълен с усещане за наличното сцепление, при рязко отпускане на газта задницата леко тръгва да презавива, помагайки на можещия и работейки с него, неравностите насред завоя не могат да я разбалансират, а винаги може да се намери още малко и още малко сцепление в резерв. Трудно ми е да го обясня, извинявайте.

    Между другото, такава схема с допълнителен надлъжен носач (именно въпросния Control Blade), който позволява пасивно насочване на задния мост се използва (май) само от Ford.

    Относно хибридите и електромобилите – идат, но бавно и полека. Съветвам ви внимателно да отсявате желанието на компаниите за ПР и позициониране като модерни и екологични от истинския принос за автомобилната индустрия и нашата мобилност. Ще се изненадате каква пропаст зее между двете.

  38. turin Post author

    Ето една от причините да не харесвам марки като Ford – не става дума за технологии, нито за дизайн. Става дума за това, че са правели големи гафове и след това са “спасявани” от правителството. Държавни гаранции за Ford Motor през 70-те, държавни гаранции за GM наскоро. Гаранции за стотици милиони долари, че даже за милиарди.

    По-нагоре, в началото на разговора се спомена източното соц-автомобилостроене и как американските коли били различни. Е как са различни? В тази светлина на мен ми стоят доста еднакви. Има прогрес в технологиите, но той е неизбежен, говорим за другото.

    Защо например британското правителство остави компаниите да фалират и да ги изкупят индийци и китайци (и Ford, за да сме точни)? След като няколко десетилетия се опитват държавно да подпомагат, да наливат пари и да окрупняват марките, накрая разбират грешката си и се отказват. Пазарът трябва да определя коя марка да остане. Нима например E-Type, Mini, MGB или MGTF са по-малко определящи модели от колите на Ford и GM? Вярно, в Щатите се карат американски коли, но светът не е Америка.

    За окачването – не си прав, точно тогава масово навлиза независимото задно окачване. Въпросната Хонда Сивик е с макферсон отзад още през 1975г. След това, през 80-те и 90-те е с trailing arm, което е вариант на двойни люлеещи рамена. Моят Rover 200RF от средата и края на 90-те също е с trailing arm. Масово е, това е стандартът. VW Golf май леко “бяга” от този стандарт и слага истинси независимо окачване отзад чак в Golf mk5, когато купува лиценз от Ford за мултилинк-а им “control blade”. А пък след 90-те масово всички (е, повечето) коли в сегмента са с multilink. Honda Civic, за която казваш, че е като космически кораб, тази от последните години, също е с мултилинк. В този сегмент май с торсионно остават най-вече някои от френските коли.

    Не казвам, че торсионното окачване е лошо – има си своите предимства. Но да се твърди, че през 90-те всички коли са с цял мост или с торсионно полу-зависимо задно окачване и само Ford е с независимо е неточно. Не знам повече за “control blade”, но определено има технически много по-развити концепции през този период в други марки.

    А пък ако леко мръднем към съседните близки (както ценово, така и като целева група) сегменти на средните семейни коли или пък на купетата и роудстърите, там вече британските, немските и италианските коли са далеч напред, що се отнася до окачване. Пак казвам – може да бъркам, но дори само общото масово впечатление за американска кола веднага се свързва с лошо задно окачване. Може би защото американските фирми са свързвали дълго време “спортно” с “драг”. На този фон може Фокус да е направил революция вътрешна, сред моделите на Форд. Но определено в тези години в Европа има семейни спортни коли и това не е въведено и измислено от Форд.

    И пак казвам – лично на мен дори само първият аргумент (този за държавната патерица) ми разваля впечатлението за марката. Иначе Хенри Форд прави доста неща, съгласен съм – поточна линия, пълен цикъл на потребление… Но това е било едно време.

    Все едно – съгласи се, че и двете ни страни са защитими. Тоест няма черно-бяла истина за Ford и това не е чак революционна марка. Няма и много чиста история – виж само обвиненията още от едно време срещу Форд, Едисон и Бриджстоун, побоите на стачници, разбиване на профсъюзите с насилие, връзките на Форд с нацистите. В по-ново време се сещам за един скандал с цяла партида автомобили с дефектни гуми, които водят до катастрофи и заради които загиват доста хора. После пък постоянните държавни парични инжекции, заради които не харесвам и GM (и всичките им подразделения, Opel включително)…

    Това не са малко неща. Ако говорим за престиж на една марка, първо излизат тези неща. И чак накрая е дали последният модел е лъскав, дали линиите на задницата му са секси и дали има копчета на волана. Да, знам – страшно много хора карат коли, за да се придвижат от А до Б. Най-вече – да стигнат до и от работа. Но тези хора не ги интересува дали карат Ford или Daihatsu. Истинският интерес включва освен технологичната и естетическата, и корпоративната история на марката. Как е реагирала на предизвикателствата на бизнеса през годините и десетилетията. Ето например японските марки имат своя си философия за справянето – сътрудничество, планиране. Италианските пък имат истории, изпълнени с лични скандали, гордост, ревност и надпревара. Американските винаги са ми стоели доста red neck на фона на всичко това.

  39. turin Post author

    Виждам, че може да се прочете погрешно, да уточня – окачванията са много различни и разнообразни. Може би това, което ти имаш предвид под “торсион”, се включва в това, което аз наричам trailing arm, “следящо рамо” май се казваше на български. Мисълта ми е, че то пак е независимо окачване. Под-вариант на люлеещите рамена (“double wishbone”), но при който почти няма движение настрани и това е ценно за стабилност и контрол на по-малките коли (а и пести място). Строго погледнато… коя кола в тоя сегмент е със зависимо окачване? След 80-те, да речем.

    Ще прочета повече за “control blade” – признавам, не зная концепцията и само съм чувал като име. И знам, че се ползва в най-новите Голфове. Явно и в по-новите Фордове.

    Със сигурност има разлика в усещането и контрола, в сравнение с другите окачвания. Има огромна разлика и между макферсон, двойни рамена и следящо рамо при задното окачване. Най-вече в движението на колелото настрани – от което зависи и много от контрола в завои.

  40. Vld

    Разбирам какво имаш предвид за имидж баласта, но не бива да позволяваш истории отпреди да си роден да изкривяват така преценката ти. Всяка марка има спадове и върхови моменти. Нещата се променят всяка години с всеки модел, с всеки СЕО и т.н.

    Нямам претенции да съм такъв спец по история на автомобилостроенето, но Ford официално никога не е подпомаган или изкупуван от правителството (за разлика от GM и Chrysler 2 пъти).

    Преди 3 години когато кризата удави другите американски производители и бяха спасявани с десетки милиарди, Ford единствени оцеляха без ничия помощ и преодоляха тези тежки времена. Не само, че оцеляха ами и просперираха до НАЙ–ПЕЧЕЛИВШИЯ АВТОМОБИЛЕН ПРОИЗВОДИТЕЛ ЗА 2010 г. НАЙ–ПРОДАВАНАТА МАРКА В САЩ В МОМЕНТА (втори след GM като производител в САЩ, 2-ри в Европа). Последните модели са изключително добре приети и постоянно пълзят нагоре в класациите за клиентско задоволство и надеждност (JD Power напр.), често изпреварвайки прословутите японски производители. Просто провери. Това за родния американски пазар.

    Апропо, трябва да се прави известно разграничение между Ford NA и Forrd of Europe. По отношение автомобилите на нашия европейски пазар, Форд е по-скоро европейски производител. Проектират се в Европа и за Европа, въпреки че посоката занапред е за целия свят. Развойните центрове са в Кьолн, Дънтън и др.

    Фокус също е европейска рожба, а т.к. не ми вярваш какво значение има за сегмента си, призовавам те да прочетеш повече. Всичко, което съм написал е така.

    multilink > trailing arm > торзионна греда, разбирам те напълно. Няма лошо, и гредата си има своите предимства (лека, компактна, щади багажника, евтина за производство, лесна за настройка).

    Не може да се сравнява, обаче, отлично настроена мултилинк система, която позволява хем активно и прецизно пътно поведение, хем добър (или отличен) комфорт. При гредата – едно от двете (най-опростенчески казано). За справка – актуалния Сивик – спортно поведение на пътя (докато не срещнеш неравност насред завоя) и потресаващо твърда возия. Не пиша нищо случайно, можеш да провериш, че е с торзион (за разлика от предходния модел, от което се подвеждаш може би!).

    Към момента с торзионно окачване в класа: Honda Civic, Toyota Auris/Corolla, Opel Astra, Fiat Bravo, всички френски.

    С независимо: Ford Focus, VW Golf, Mazda 3 (на една платформа са с Focus), Hyundai i30, KIA C’eed.

    Trailing Arm е на изчезване в съвременното автомобилостроене (по-скоро за съжаление).

    В заключение: мнението ти е оформено от предразсъдъци е нерелевантни към днешната действителност мъгляви обстоятелства, не на факти и личен опит. Виждам, че си отворен да приемаш аргументи и да се обогатяваш по темата, което е наистина чудесно.

    В името на обективността, мисля че наистина дължиш на Ford малко повече уважение, предвид приноса на компанията към автомобилната индустрия, богатата история пълна с легендарни и обичани модели, интересни събития, както и невероятното развитие на марката през последните години и страхотните нови (а и не толкова) модели, които се приемат изключително добре от пазара и от автомобилната критика, която почти неизменно ги нарежда сред лидерите в сегментите си. Егати дългото изречение! Надали това е случайно, призовавам те да се убедиш от първо лице, без каквито и да е изисквания за публикации или други ангажименти. Единствено и само в името на истината, обективността и любовта ни към автомобилите.

  41. turin Post author

    Техническите обсъждания са ми интересни и всичко това беше полезно, мерси ;) Но да спрем дотук, защото в текста никъде не говоря против техническите решения в новия Форд Фокус. Говоря за неправилната, неетична кампания (и после в коментарите подробно обяснявам защо е неетична). И само вмъквам за недобрия имидж на Мото-Пфое сред автомобилистите (и това си има основания и не е странно – няма автомобилен вносител или представителство у нас, което да има особено добър имидж).

    С продължаването на техническата дискусия всъщност правим шум и реклама около Focus, а това не е целта на статията. Моля да не я продължаваме – има вече предостатъчно информация в коментарите.

    Никой не реагира на обвиненията, които аз и други по-горе в коментарите поставяме на Мото-Пфое. Имаше и предложения за начини за реклама, които не са проблемни за блогсферата. Моля, не питайте пак “какъв е проблемът”, а който се интересува, да прочете коментарите! Всъщност “няма лоша реклама” може да проработи и тук и понеже аз не искам съдържанието ми в блога да се ръководи от реклама (особено пък без да усетя), спирам дотук.

    Vld, ще се радвам да обсъждаме тук други автомобилни теми. Тъкмо и аз ще имам стимул да започна пак да пиша в блога за коли и автомобилни технологии, че напоследък все други неща ми отнасят вниманието.

  42. Vld

    Добре, последно за кампанията:

    Нямам против да се нарича рекламна, разбира се че това е целта. В същото време, обаче, мисля че това е един от по-приятните, иновативни и интересни рекламни подходи.

    Какво предпочитате, банери, билбордове и карета с гръмки и клиширани рекламни послания, на които никой не вярва?

    или

    Безпристрастни впечатления споделени от нормални потребители въз основа истински опит и преживяване с продукта?

    Отново посочвам, че никой не е каран на сила да се включва в кампанията, няма никакви уговорки за съдържанието, то не се контролира по никакъв начин. Няма каквато и да е било цензура от наша страна, напротив, разчитаме на откровеност от блогърите.

    Наистина не разбирам, защо някои от вас се държат като нащипани моми (с най-добри чувства, но израза ме кефи). Разбирам, че държите на своя принципност в това отношение, но от подобна кампания всички само могат да спечелят, включително читателите ви, които ще се сдобият с интересни впечатления за интересен продукт (от първа ръка, нецензурирани, позитивни или негативни). Това, доколкото ми е известно е съвсем нормална практика, особено в още по-развитите от българската блогосфери.

    За подбора на блогърите вече писах, със сигурност сме пропуснали ценни членове на обществото, но това е поради все пак лимитирания ни поглед и не бива никой да се сърди, че е бил подминат, пропускът е наш. Това не е никаква оценка за блогъра и съдържанието му – да не се търси под вола теле.

    Мисля, че няма какво да добавя и от моя страна затварям темата.

    Ако желаете мнението ми на автомобилна тематика на друго място или тук, драснете ми моля един ред.

    С най-добри чувства

  43. turin Post author

    Разбирам. Реклама е. Целта е ние, аудиторията, да усетим, приемем по някакъв начин колко добър е продуктът. Нищо лошо само по себе си.

    Нека приключа темата с нещо лично. Как аз като читател приех нещата. И не, не казвам нищо за подбора, нито завиждам.

    От блогърите, участвали досега в кампанията (колко бяха, май 9), съм читател на трима-четирима. Не повече. Тях ги чета, откакто имат блогове. С един от тези четирима съм говорил на по бира. Някои от другите 5 участника ги знам, някои хич не съм ги чувал – чета само тия въпросните трима-четирима.

    Един от тях редовно пише статии-ревюта на продукти. Има такъв сегмент в блогсферата, не е лошо нещо, нито необичайно. Но е заявено.

    Най-малкото, което съм очаквал от другите 3 блога като читател, е да минат изведнъж в сегмента на продуктовите ревюта. Не че е лош сегмент, просто всеки читател с времето гради някакъв вид доверие към автора и за всеки автор това доверяване е различно и за различни неща.

    Не искам да правя от мухата слон – всичко това е буря в чаша вода. Не съм си представял, че толкова подробно ще се обсъжда.

    Но просто това доверие беше предадено. И лошото е, че май стана без самите блогъри да го усетят, без да видят проблема. Явно проблемът е за нас, читателите. Казвам “нас”, защото не само аз съм с такова разбиране.

    Всичко ще продължи по старому, аз ще си чета блогове и занапред, но вече волю-неволю ще имам едно наум. И това е неприятното. Това, което се случи, е че Мото-Пфое тотално печели от тая кампания. Печели и от такива критични статии и коментари като моите тук. “Лоша реклама няма”. Мото-Пфое и Форд печелят в момента уеб-тежест, заради всичкия шум, статии и коментари с линкове, хаштагове и т.н.

    В същото време блоговете губят такава тежест и то не заради липса на шум или линкове – напротив, тях ги има. Губят реални, човешки читателски зареждания на страниците им, губят доверие. А тази последната “тежест” се трупа с години. Губим и ние, читателите, защото вече няма да сме сигурни дали всяка нова тема в дадения блог не е част от друга подобна кампания. Не че преди сме били сигурни, но сега е друго. Така работи блогсферата.

    Затова казвам, че по-добре щеше да е с банери. Да, банерите в уеб не са “билбордове с клиширани послания” – има много начини да се направи добре. Например всеки сам да си измисли слоган за банера, или какво ли не – няма да подсказвам. Но за Мото-Пфое беше много по-лесно да направи кампания като текущата и да пренасочи вече изработено уеб-доверие, отколкото да започне да гради начисто. Нормално – така работят компаниите. ;)

    Такива рекламни кампании тепърва ще се появяват. Надявам се в бъдеще концепцията им да се подобри. Нали затова са критиките.

    Вярвам, че обговорихме проблема от всички страни. Затова затварям коментарите към статията. Мерси на всички за мнението. Може би ще пиша пак по темата, ако всичко претърпи някакво качествено развитие.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *