Днес си говорихме със zbrox по джабер за сайтовете за снимки. Не, не българските измислени – нито двата псевдо-художествени, нито другите, дето работят като фото-хостинги с реклами. За сайтове от ранга на Zooomr, Flickr и 23hq ставаше дума. Миналата година заедно преведохме 23, за което бяхме “повишени” в про-акаунт. Ваучърите изтекоха и настана време да се решава дали да остава човек с базовия 23hq, дали да надстройва акаунта си или просто да се махне в друг сайт.
23hq бяха дръпнали доста бързо напред, миналата година по това време въвеждаха честичко по някоя и друга новост, а и е приятно да си мъничка част от новосформираща се общност. Сега 23 има проблеми, надявам се да са временни. Нови възможности не са представяни през последните месеци, работният сайт, на който са и черновите на преводите или спира, или работи много бавно. Доста от станалите нормални за Flickr неща липсват – макар това да не е чак беда, защото Flickr е претоварен с линкчета и бутончета и понякога това може да пречи.
Все пак в 23hq има бързо завихряща се българска общност. С наистина хубави снимки и идейни фотогрупи. Това поне ще ме задържа в сайта. :)
Покрай тези сравнения между 23hq и Flickr се сетих за друг сайт, който миналата година беше във всеки втори фотографски блог – Zooomr. Проект на 18 годишния Кристофър Тейт, това беше спряганият за заместник на Flickr сайт от ново поколение – с нови технологии и с ново отношение към потребителя.
Наистина Zooomr тръгна бомбастично, особено с версия 2. Но за вкуса ми беше прекалено бавен сайт – може би заради всякаквите интеграции с карти, места, хора, други сайтове…
Това, което днес ме впечатли, след като няколко месеца не бях посещавал профила си в Zooomr е очакваната нова версия 3 (Zooomr Mark III). В момента сайтът е спрян заради миграцията към новата версия. Нещо което също ме впечатли – всъщност спрян е само интерфейсът на профилите, иначе самите снимки са достъпни. Тоест ако сте избложили нещо със снимки от Зуумър, тези снимки ще са си достъпни и статиите ви няма да пострадат. Едно на нула.
К-Тейт пише, че в новата версия има общо 250 нови функционалности и подобрения. Е, сигурно не са всички чисто нови супер-дупер лъскави бутончета, но все пак явно момчето, което е и собственик и основател на компанията зад Зуумър си върши работата. Две на нула.
Заявена е и крачка към продуктовата фотография. В новата версия ще може снимките да се продават, като потребителят ще получава 90% от печалбите. Нямам идея под каква форма ще е продаването, дали ще е с пълните права или за конкретна употреба (royalty-free), дали ще има раздел в сайта за лесно откриване на снимки, кои системи за разплащане ще се поддържат. Но на фона на отдавна работещите сайтове за продажби на продуктови снимки това си е като удар с глава в стената. Явно главата трябва да е желязна. Три на нула.
Без ограничения. Да, странно звучи, но Zooomr Mark III е заявен като сайт без ограничения на потребителските профили. Нито върху броя, нито върху размера на снимките. За всички потребители. K-Tate пише в блога на сайта “we believe in you guys”. Е, сигурно поне в началото ще има изгърмели дискове, счупени raid-масиви и надхвърлени сметки за трафик. Но все пак… Четири на нула.
Преди време, може би миналата година – когато гръмна шумът около Zooomr, имаше един малък скандал между Зуумър и Фликър. Кристофър се обадил на Flickr с молба да му дадат достъп за новия сайт до комерсиалното API на Flickr. Идеята зад всичко това е, че Фликър “печелят точки” с казването си, че отделните им потребители запазват пълните си права и възможност за промяна върху снимките си. Логично това означава, че ако някой иска да си копира снимките от Фликър в друг сайт, например Зуумър, не би трябвало да има проблем – защото Фликър са обещали тържествено на потребителя, че той е най-важен и че снимките му са си негови.
Какво отговаря основателят на Фликър Стюард Бътърфийлд – отказва категорично. “We choose not to support use of the API for sites that are a straight alternative to Flickr.” Ще кажете – правилно, пазарно, мениджърско, принципно. Не точно – по-скоро е като гугълското извъртане. “Ние сме добри”, ама всичко “става както ние решим”. Къде е потребителят, къде са неговите права над снимките? Ако има хиляди снимки в профила си, това значи ли че трябва да ги източва и да ги качва на другия сайт на ръка? Това API е точно за автоматизиране на такива действия. Да е забранено за ползване от конкурентни сайтове на практика означава да е забранено по принцип. За кои е разрешено – за сайтове за продажба на кебапчета ли? Нелогично…
Та за новата версия на Zooomr е обявен и публичен API. Независимо дали е за разработка на приложения за работа със сайта, за работа с друг подобен сайт или за прехвърляне. Това повече прилича на принципно и правилно май. Някой брои ли… пет на нула? :)
Хахаха, тоя Кристофър е голям образ! След като вчера се очакваше пускането на Zooomr Mark III, днес сайтът все още си е със статична заглавна страница и разни видеота с представяне на новия интерфейс.
Междувременно всички могат да гледат наживо как Кристофър донастройва и дебъгва последните детайли по новия сайт. Включил уеб-камерата човекът и си програмира. Голям смях – е това е нещо като хакерски биг брадър… :D Ето адреса, ако искате да хвърлите едно око: http://ustream.tv/channel/zooomr-mark-iii-launch
Както казва един в коментарите, “this is like watching the moon landings” :D
супер яко изглежда всичко :) както ти казах снощи яко е, но има липси, които явно сега ще бъдат попълнени. поне силно се надявам!!! и даже снощи щях да ти пиша да ти кажа, че mark III излиза, ама ти си осведомен :)
tate ми писа по jabber-a за събитието. явно ме е оставил в листата си, след като се свързвах с него за бг превода на zooomr. който е почти готово, btw.
Супер че има български превод – аз преди не бях проверявал даже дали тече локализация, а сега като гледах представянията се зачудих. Браво че ти си го направил – значи ще ползвам на български :) Друго си е GNOME школата :)
Значи ползва jabber – е как да не ме радва и това. Още не са пуснали официално mark III и днес, гледам че има представяния още и интервюта и т.н.