1513

Ивзинявам се на всички, които ме четат и вчера са търсили някой от сайтовете http://yasen.lindeas.com, http://lindeas.com, http://urbanstyle.org, http://novo20.com, http://svobodnaplaneta.com, http://bokehclub.com. Или са от все още малкото, отварящи http://photo-clubs.net или http://plasr.com.

Хостингът ми беше повреден и нямах услуга (web, mail, jabber) от тях (DreamHost, :-%$^&) цял ден.

1512

Защо не пиша нищо за бунтовете срещу полицията и властта в Гърция? Защото съм писал вече много за анархистичната визия и макар да имам какво да кажа, щом видя някоя “умност” във “вървежните” ни блогове ми се отщява. Но чужди блогове са проникновени. Удивително е как искреното, личното на т.нар. “народ” се разбира по-добре отдалеч, отколкото отблизо. Гърция ни е прекалено близка, за да я разбираме.

Уеб-проекти — обговаряне първо

От доста време обмислям работното си развитие, това, на което някои хора му казват “професионално” и градят кариери с него и трупат препоръки и CV-та. Аз не гледам чак така вманиачено на нещата, обичам да мисля простите неща просто. Сложни неща за мислене си имам достатъчно, все пак философията ми е специалност.

Дълго време вече разходите ни вкъщи застрашават приходите, и то на моменти сериозно. Тази година, от началото на януари, работех за една фирма като отдалечен програмист на PHP/MySQL. Не ми се говорят подробности, защото в блога си запазвам приятен тон, но си знам, че на два пъти вкъщи останахме на червено, и то точно заради неуредици от страна на работодателя. Мога дълго да говоря за това, че в България отдалечено не може да се работи, поне не компютърно програмиране и администриране, и то не защото няма хора, а защото фирмите ни са отчайващи. Тук се работи в офис — да те вижда шефът, да те вижда мениджърът, да те вижда и чистачката, да си в ъгъла приведен над екрана и да се “вижда”, че работиш. Ако някой изобщо се навие да вземе хора отдалечено, то или 1) организацията е никаква и накрая мениджърът те изкарва тебе виновен, или 2) изискванията са нарочно направени в пъти по-високи от тези за офисната работа и когато не ги покриеш, пак мениджърът те изкарва тебе виновен.

Разбира се, никого не обвинявам конкретно — ако човек има някакви проблеми с работата си, значи не е помислил достатъчно, преди да си сложи подписа под договора. Аз поне за себе си знам — вече никакви работения отдалечено, освен за хора и фирми, за които съм 100% убеден, че могат да работят отдалечено с мен.

Друго ми е на сърцето, това с отдалечената работа беше лирично отклонение. Допих си кафето, няма вече, спокойно ;)

Дилемата ми днес е дали да започна няколкото вече проекта, които се обмислят и “зреят” от доста време или да разчитам изцяло на един постоянен, но все пак нисичък доход, който ще получавам след нова година.

Плюсовете на проектите — много искам да поема по първия път, защото ще е много интересно, ще е свързано тематично и с въпросния постоянен доход (за това ще разказвам по-нататък тия дни, още ми е рано) и най-вече може да е по-доходоносно. А само който има малко дете ще ме разбере, като казвам, че с малко пари просто винаги се остава на червено в края на месеца.

Минусите им — става дума все за уеб-услуги, а кой у нас толкова използва родни уеб-услуги… Така де, самият аз даже избягвам. А за да се печели от една такава услуга трябва някак да се достигне критична маса, иначе сайтът не се развива, запада и накрая е по-добре да се закрие. За българските мащаби това означава, че или трябва проектът да е успешен и то в кратък срок, или по-добре да не се започва, защото разходите по поддържането му ще превишават евентуалните приходи.

То това е и причината всички (или почти всички, ок) услуги в българското уеб-пространство да са постоянно финансово поддържани от някоя от харчещите пари в бранша фирми. Тези, дето се правят на “портали” и “консорциуми”. И са пълни с всякакви изкопирани от западните сайтове услуги, дето (практически) никой не ползва, ама нали фирмата налива едни пари, та сайтовете мърдат все пак.

Такова бъдеще не ми допада. Ако някой иска да си купува сайт с услуга, за да запълни “портфолиото” във “футъра” си, да гледа в друга посока.

Друг минус е, че тези идеи стават вече няколко, включително една-две, които са мислени заедно с други хора. Всичко е някак свързано едно с друго, но не се виждам да движа толкова много неща наведнъж. Не за друго, ама бебето вкъщи постянно иска внимание, а аз даже лаптоп в момента нямам. И тук идва другият проблем — при намаляващ баланс трябва да харча освен за всичко друго и за работен инструмент.

Надявам се всичко да се нагласи, а и ми се видя подходящо да седна да пиша за това в 12:12ч. на 12.12. Трябва да гледам по-ведро на нещата и, както казах, простите неща да ги мисля просто. Писането на сайтове е просто нещо, масово това много хора даже не го наричат “програмиране”. Не че и то е много сложно, де. Сложно може да бъде измислянето им. А там така и така съм хвърлил време и внимание.

1510

Прекалено рекламно ми стои всичко около “upgrade party”-тата на WordPress. Ники Бачийски да не ми се засяга, продуктът им наистина е готин и начинът, по който го промотира у нас с тия партита е свеж. Ама е тъпо всеки път при нова версия основна тема на WP-блоговете (тоест на 80% от блоговете) да е кой как се е “обновил”. Аз обнових http://UrbanStyle.org за една минута, както всеки път. И какво?

1508

Гърция не е по-добро място за живеене от България, поне не по отношение на обществената свобода.
В Атина полицаи конфронтират невъоръжена и непровокираща група анархисти и застрелват от упор в сърцето 15 годишно момче от тази група. Оставят трупа на улицата, като отмъщаващи бандити. Следват масови протести и размирици във вече поне 10 различни града.
http://ur1.ca/01wp
http://ur1.ca/01wm

1507

Щом видях, че не чета нещата от FOSS Planet, а се залисвам по разни псевдо-политически статии на български, реших да си почистя четеца на емисии. Имам няколкостотин RSS-записа, повечето на хора и то на български. Които ми допадат за четене си ги следя отдавна, поне повечето. Но ще съм по-критичен за нови записвания. Например първи изгоряха двама блогващи журналисти, остана един. Времето си е мое.

1505

Свири ми се.
Наскоро ме питаха защо не слушам музика. Аз наистина не слушам напоследък. Не мога като Дикс да си свиря вече “за момента”. Всички от групата се пръснахме, а китарата ми нощува в бебешката количка в коридора.
Не съм добрият слушател. Може би затова и не съм меломан. Аз съм по-друг.
И ми се свири. Може да намирам време понякога. И за кратко котаракът да се радва на празната количка.

1504

Ударените по PR са yasen.lindeas.com (този сайт, от 5 на 3), lindeas.com (от 4 на 2), news.lindeas.com (от 3 на 0) и photo-clubs.net (от 4 на 2). За всичките начинът за монетаризиране е с реклами. Може би само photo-clubs.net може да печели и от продажби, но не е развит, много далече от такова печелене е. Парите от реклами са малко, но въпросът е принципен. Тоест дали да се занимавам изобщо.

1503

Вчера за първи път усетих зъбките на Google. PageRank-ът на четири мои страници падна с 2 точки. Това -2 е точно за сайтовете, които са в системата на TextLinkAds.com. Зная добре “политиката” на Гугъл спрямо конкуренцията, умело замаскирана в брътвежите на Мат Кътс като “запазване на смислените връзки в индекса” и “борба със спама”. Е, вчера научих, че съм бил и спамер.