TextLinkAds – не си струва

Тези дни получих първия си и може би последен чек от TextLinkAds. Ако искате, опитайте услугата им, вие ще си прецените за вас. Но аз не съм доволен изобщо.

Доста се изписа в някои блогове за сайтовете за автоматични реклами. Знаете ги, AdSense, AdBrite, TextLinkAds и подобните. Много хора сигурно са се замисляли дали си струва да си позадръстят малко личния сайт, за да може да получат някакви пари в замяна. Е, поне що се отнася до автоматичните реклами от западни сайтове, моето лично мнение е, че изобщо не си струва. Ще разкажа защо.

Освен за многото избуели западни сайтове зная че има и няколко български аналога. Нямам никакво наблюдение как стои проблемът при тях, но може би си струва да опитам и проверя. Най-малкото поне самото получаване на печалбите би трябвало да е по-лесно и евтино. И ако не говорим за тези български аналози, наистина най-правилното решение е човек да продава линкове сам, на отделни фирми и хора и на тематики, които са близки му близки по някакъв начин. Трудно се намират рекламодатели така, “на парче” у нас, но не е чак невъзможно. Дори и самият рекламодател има принципно предимство, ако рекламира директно в посещаван личен сайт продукти или услуги, които са по някакъв начин близки на посетителите.

Проблемите на TLA

TextLinkAds държат линковете да нямат “nofollow”. Да, някои ще кажат “ами за какво са им на рекламодателите изобщо линкове с nofollow”. Може и да не им трябват, обаче автоматична система за реклами, която държи на поставянето на html-препратки, при това задължително без “nofollow” намирисва отвсякъде на система за изкуствено “купуване на рейтинг”. На практика рекламиращият в TLA не се интересува от посещенията през препратката (а препратките бяха измислени точно за това, нали за свързване на два документа и за “довеждане” на човек от едно съдържание до имащо връзка с него ново съдържание). Интересува се само от това, че индексиращи машини като тези на Google най-вече ще се подлъжат по линка и ще вдигнат сайта по-нагоре в резултатите, защото бил “линкнат”.

Моят сайт, например, няма нищо съдържателно общо с “Bulgarian Properties” или пък с “Flash Drive Recovery” — имената на двата линка, които три месеца продавах.

Нищо чудно, че доста хора се запитват дали това изискване на TLA не е в разрез с условията на AdSense и на препоръките за платените реклами, давани от самите въпросни Google. Платените реклами трябва по някакъв адекватен начин да бъдат посочвани като такива, защото смислово нямат общо със съдържанието и ползването им за качване на рейтинг е “black hat” практика за оптимизация на сайтове. На практика такива реклами лъжат потребителите на търсачките.

Освен всичко друго на няколко пъти сайтът ми беше блокиран в системата на TLA. Веднъж заради спиране на хостинга ми. Моят хостинг за момента изобщо не е от най-добрите, а TLA явно имат автоматики за редовна проверка на публикуваните реклами. Спирането беше през нощта (българско време) и после им отне няколко дни и 5-6 мои писма, за да ме пуснат отново. Втория път работех по сайта си и при преминаването си ботът на TLA не е видял рекламите. Третият път беше, защото бях сложил “nofollow” на препратките. Както съм убеден, че е редно. Писаха ми, че “they must be followed”, но на моя въпрос къде мога да прочета условията на услугата на TLA и къде точно пише, че трябва да са “followed” не ми отговориха нищо. А аз помня, че в условията няма такова изрично изискване. Бях ги чел, разбира се. Но те са видими само при регистрацията, след това вътре в сайта никъде не може да се намерят. Пуснаха сайта ми няколко дни след като махнах “nofollow” и им писах.

Чековете

Специално за TextLinkAds. Макар че същото ще важи и за другите — една малка част само от тези системи пращат плащания през PayPal и май никоя (освен Oxado.com) не плаща през нещо достъпно за България, като MoneyBookers. Да, зная че има вече PayPal за България, но не става — българските акаунти там са само за плащане и не приемат получаване на пари. За международно плащане на пари удобни за ползване са или банкови трансфери, или MoneyBookers. Всичко останало, PayPal и чекове, са неудобни за у нас.

Значи единствената достъпна “медия” за парите ни в сайтове като TLA остава банковият чек. Който не е опитвал да осребрява чек у нас, той не знае че вземането на пари по този начин е 1) бавно и 2) скъпо. Съвсем логично плащанията с чек от всякакви сайтове имат някакъв долен праг, сума, която трябва да бъде превишена. На практика ако си вземете чек от TextLinkAds за минималната сума $25, нямате никаква сметка. Защото таксите за осребряване на чекове в нашите банки варират от десетина до двадесет лева. Това са минималните такси, иначе таксата е някакви проценти от сумата. Тоест ако имате $25 само, може да вземете например 20-тина лева. И още нещо — това не става веднага, на място, а трябва да се чака. Между 7 или 10 дни докъм 30 дни в някои банки.

Нашите банки

Тези данни не съм ги проверил още, не мога да кажа със сигурност, че наистина е така. Това научих от търсене в мрежата и от сайтовете на някои банки. Но за друго съм сигурен — осребряване на чек явно може да стане само в централата на банката. Обиколихме с Краси и Светли всички клонове на банки в квартала днес по обяд. Няма начин, не работят с чекове. Една жена на касата в клона на Райфайзен ни каза да опитаме в клона на ОББ, защото те май трябвало да работели. Е, в ОББ не влязох, защото опашката се проточваше чак извън помещението. Питах охраната, който пушеше уморено и отегчено край вратата. Каза, че трябва да ида в центъра на града, в някоя централа на банка и то да търся някоя от по-големите, защото ако е някоя малка пак няма гаранция че няма да ме отпратят. ОББ наистина работела с чекове, но само в централата.

Човекът се поразговори с някакво настроение от сорта на “ех, какво да се прави, да му се не види” и ми стана приятно и аз да го заговоря. Казвам “значи тук не работят вътре хората с чекове”. О, разбира се, че не работят — “то тук даже обмен на валута не правят”. Вцепених се за миг… как така не обменят, какво правят тогава, за какво чакат всичките тия хора? Банка е, голяма банка, в центъра на квартала е, ама не работи с чекове и не обменя пари… За какво се редят всичките тия хора на бавните опашки? “Депозити всякакви, дебитни и кредитни карти, погасявания и лихви”, казва. Ясно.

Добре поне че живея в голям град и централите на банките не са ми далече. Не ми се мисли как хората в малки градове ще се борят за тия двадесетина (примерно) лева и каква част от тях ще дадат за път.

Решението?

Решението е да не се впечатляваме, когато хора ни рекламират поредната услуга за “печелене от Интернет”. Почти винаги хората пишат още преди да са се “опарили” и се надяват като повече хора се запишат през техен линк, да печелят от “набиране” на акаунти за сайта. В почти всички такива сайтове се дава процент или твърда сума за доведен нов регистриран потребител или нов потребител, който е спечелил пари.

Нищо лошо няма в referals, аз самият давам такива, когато препоръчвам някой сайт. Както например препоръчвам за продажби на снимки Fotolia, Dreamstime и Istockphoto. Защото от Fotolia съм получил вече реални пари и вече събирам следващите, а в другите два сайта имам печалби, но са все още под долния праг за изплащане. (Да, зная, малко снимам напоследък, а може би трябва да се занимавам с това, вместо с TLA) И всички те поддържат плащане през MoneyBookers. Една обща такса на цялото нещо с превода от сайта до сметката ми, някъде около 3 лева беше, и всичко останало става лесно, удобно, почти автоматично и за максимум няколко дни.

Та пари от реклами могат да се печелят, ако човек седне и обмисли внимателно в коя част от сайта си и какъв вид реклама може и иска да продаде. След това си измисли някакви поне ориентировъчни тарифи. Може да се ползва за основа рейтингът на сайта в Google и индексите му в Alexa и Technorati. Това са три числа, които достатъчно точно могат да опишат един личен блог, например.

След това остава само да се намерят сериозни рекламодатели, които да нямат нищо против да плащат някакви малки суми по удобен за рекламиращия начин. И тези суми, колкото и малки да са, винаги ще са поне малко по-големи от обещаваните от всякаквите автоматични сайтове за реклами. Били те контекстни, през форми за търсене, графични банери или даже рекламни екрани при прелистване на сайта.

Всичко това го казвам за личните сайтове, най-вече лични дневници. Разбира се, ако говорим за някакъв специализиран сайт с наистина голям брой редовни посещения на ден, там положението е друго и автоматичните реклами може да са по-доброто решение. Аз говоря за блоговете. И то не за блоговете, регистрирани вчера или пък списвани заради самото списване и измислените “класации”, а сайтове, които имат какво да кажат и имат хора, които си ги четат.

8 thoughts on “TextLinkAds – не си струва

  1. Борислав Борисов

    Този текст е изключително полезен! Много благодаря за споделения опит. Не са ми известни функциониращи български системи за рекламиране в блогове, ако знаете някоя конкретна, ще ви бъда много задължен да посочите. Между другото, чудя се кога и кой ще се сети, че българските блогъри могат сами да организират система (мрежа) за разпределено предлагане на рекламни услуги…

  2. Велян

    Много добра гледна точка… Аз също се отказах от TLA поради един милион причини ,-)

  3. Michel

    Полезно!

    Мерси :)

    Аз се замислям за fotolia, ама… някак с моя сапунер не ми е удобно дори да кандидатствам за тях… :))) А иначе обичам да снимам, много!

    TLA напоследък са разчува за техните практики и само въпрос на време е да сменят системата с nofollow… или да изгубят пазара съвсем :)

    Щото никой не обича Black Hat SEO!

    A google ad-sense може и да плащат малко но поне няма black hat при тях.

    За чековете — мисля, че почти във всички офиси на Първа Инв. Банка ще ти осребрят чека много лесно:) Така мисля, де. Провери, но като че ли си спомням че един приятел имаше положителен опит с тях. А може и таксите им да са по-ниски…

  4. dzver

    Аз чакам първия си чек от адсенс този месец. Чакам го, но не знам, дали ще го дочакам, защото над 50% от писмата, които получавам от чужбина не пристигат или идват отворени. Притеснително е това, че комисионните за чековете са големи, но честно казано надеждността на българските пощи е много по-притеснителна.

    Делът на приходите от блога в чека е минимален, толкова минимален, че е практически безсмислено да се държи банер. И все пак смятам да продължа да държа реклама в блога си, до колкото е ненатрапчива.

    Почти 100% сигурен съм, че чекът ми няма да дойде. Преди време ми бяха пратили един, писмото дойде отворено, без чек вътре. Потребен им е на тъпите пощаджии и пощенски митничари — чекът е поименен, не могат да го осребрят, не знам защо крадат.

  5. Littleclown

    Не може да се слагат всички TLA под общ знаменател, както и не може да се слагат всички сайтове под общ знаменател. Ясно е, че с малки блогове доста трудно ще направите пари — изненада! Дали обаче така мисли и собственикът на kaldata.com, който се радва на 30000 посещения дневно? Предполагам, че в момента той изхранва семейството си точно по този начин, както и чрез директна продажба на място за реклама, което също е доходоносен бизнес.

    Проблемите с Пощите ги знаете още преди да започнете, таксите за получаване на чек също е ясно, че не са ниски. Какво ви учудва изобщо? Не взимайте чек на 100 долара, а на 200-300, да по-бавно ще си видите парите, но много по-малко такси ще платите.

    Освен това дори и някоя крадлива гад да ви вземе чека съм сигурен, че от google или от друга компания, която ползвате ще ви пратят нов — парите не се губят.

    PayPal може би скоро и нас ще посети с пълната си функционалност и се надявам тогава нещата да се отворят малко.

    Съжалявам за дългия пост :).

  6. turin Post author

    Littleclown, аз като казвам “TLA” имам предвид “TextLinkAds”, те самите така си се наричат съкратено. Освен това съм описал моите лични впечатления и моята лична преценка. Накрая казвам изрично, че всичко това го говоря с оглед на малки лични сайтове, най-вече блогове. Разбира се, че ако става дума за много посещаван и по-общ сайт, тогава нещата стоят по друг начин. Просто аз говоря за блогове. И за шума, който се вдига напоследък, когато хора казват “запишете се тук и тук, ще спечелите”. Всъщност, когато става дума за лични блогове, за които печалбата така и така не е приоритетът, истинското решение за печелене на някакви пари (за хостинг и една почерпка примерно;) е да се публикуват реклами на фирми и хора, с които блогерът има пряк контакт, не през посредници.

    Защо казваш “какво ви учудва”, “изненада” и т.н. — аз споделям моя конкретен опит с TLA и чековете от точно този сайт. Това с чековете е и по-общ проблем, защото масово се ползват PayPal или чекове (защото така е удобно за американците и западноевропейците). Другите хора също споделят, тоест никой не налага на някого мнение.

    Прав си за това че ако изобщо човек се “върже” с такъв начин на плащане, трябва да сложи долна граница поне 100, а още по-добре 200 или 300 долара. И за осребряването си прав — краденето не е проблем, от компаниите пращат втори, трети чек, докато се осребри.

    За PayPal само не съм съгласен. PayPal няма скоро да пуснат пълни акаунти за България, поне няма никакви наченки или даже слухове за това. В същото време MoneyBookers, които споменавам в статията си работят с пълна сила. Даже имат офис в София, доколкото зная. Не са някаква пералня за пари, каквито има подозрения че са разните E-Gold и подобни.

    Аз получих пари през MoneyBookers от Fotolia и ми пратиха писмо с код, с които да удостоверя еднократно адреса си (става и с кредитна карта, аз просто нямам и затова ползвах адрес) и после без никакви проблеми за няколко дни общо парите ми бяха в сметката. Затова и мога да препоръчвам MoneyBookers, защото виждам пари през тях. А PayPal вярно, че са по-известни в света от MoneyBookers, но пък са егати гадовете и не съм видял и цент през акаунта ми там. Така че е логично да не ги препоръчвам ;) Ако ти например получаваш пари през PayPal, ще препоръчваш тях. Факт е, че масово хората у нас не могат да ползват PayPal, така че “известността” на PayPal не ни огрява много ;) В интерес на истината сайтовете, които поддържат MoneyBookers нарастват постоянно, поне по мои наблюдения — например сайтовете за микропродажби на фотографии вече масово поддържат и тях.

    И моят отговор стана малко дългичък, сори ;)

  7. turin Post author

    Michel, що се отнася до Fotolia, като говорихме за това ти казвах, че ако наистина ти харесва идеята на сайта, нищо не пречи да опиташ. Аз дълго време качвах там снимки, сканирани от филмовия ми апарат. Нямах още цифров. Вярно, че с малък цифров апарат може да не може — цифровизираният филм е ограничен само от качеството на скан-а, иначе негативът си е пребогат на данни. Така че може наистина твоят Пентакс да не успява да им покрива критериите за качество при мащаб 1:1. Но може да опиташ с няколко кадъра, които са правилно експонирани и нямат много шум и аберации… Ако ти се занимава де ;) Иначе — по-нататък ;)

    Но това е встрани от темата.

    За Първа Инвестиционна Банка — мерси за идеята, ще ида тези дни към центъра и смятам да пообиколя няколко банки, за да видя дали наистина има разлика в таксите за обработка на чек и колко са големи. Едната от тях ще бъде ПИБ, щом казваш за тях ;)

    И все пак, дори и да взема някакви пари от този чек, смятам за в бъдеще силно да ограничавам такива “авантюри”. Ако някъде се поддържа MoneyBookers, ще се записвам и ще участвам. Или пък ако превеждат с трансфер примерно, пак. Или ако е нещо за в България и ползва ePay. Но иначе такива заигравки с чекове — не, мерси ;)

    Между другото, чекът и пристига бавно от Щатите. Съставен е на 4-ти, американското клеймо е от 5-ти, а клеймото на пощата в София е чак от 13-ти септември. В кутията ми дойде май на 16-ти или 17-ти… Това са си направо две седмици. Като сложиш и още най-малко толкова за обработката в банката, значи минимум месец делят потребителя от парите му. Тъпо. Затова казвам, че за такива сравнително малки суми (30, 100, пък и даже 200 или 300 долара) просто не си струва.

  8. bgkulinar

    Едно от големите безумия в TLA, е че нямаш възможност да направиш cancel на някой от сайтовете си. Единственият начин да се спрат рекламите е да се махне кодът. Аз така направих, при което получих писмо в духа на “Забелязахме, че нашите реклами не се показват”. Отговорих им, че искам да спра да работя с тях. На следващия ден отговорът беше, че са ми затворили акаунта. Чудно, нищо не казаха за натрупаните от мен суми до момента около $50. Май ще трябва да има пиша.

    Колкото до чека, в SG осребряват за 10 лева. Вярно има такса от 1,20 на месец за разплащателна сметка, но всеки си прави сметката…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *