2008-ма по интернетски

Харесва ми как 2008г. започва за Интернет и ИТ. Много ми харесва.

OpenMoko обявиха, че този месец ще пуснат първия си модел за крайни потребители. Първият смартфон, изцяло изграден да работи със свободен софтуер и съответно първата наистина мащабна програмна среда за смартфон с GNU/Linux. Моделът ще се казва FreeRunner. Прототипът за разработчици, който се продаваше миналата година, беше с име Neo1973. Идва от годината на създаването на първия мобилен телефон, ако не ме лъже паметта — 1973г. Е, FreeRunner звучи по-добре, по-лесно се запомня от незапознатите, предполагам. Все едно, за това има една дума — култово! Други думи нямам просто.

KDE 4 се очаква да излезе до дни. Не съм сигурен, но май до два дни :) Лъскавините в новото КДЕ са нашироко обсъждани през последните месеци и за пореден път слуховете са, че за разлика от GNOME, който с всяка версия става все по-лъскав, но и по-бавен (ах, това Mono), КDE става хем по-лъскаво, хем по-производително. Или ако не по-бързо, то поне не по-бавно. Имаше, разбира се, ревюта от разни западни “познавачи”, най-вероятно писани на MS Word и под WindBlows. Бях чел някакви “преки впечатления” от човек, дето пробвал някоя от RC-версиите под гадна дистрибуция като SuSE или Linspire или нещо подобно. И човекът пищеше как имало някакви видимо недовършени неща, как някои бутони не му работели, как някои програми му забивали. Ми недовършено е, идиот такъв, те хората ти казват, че е недовършена версия… и у нас има такива “познавачи”. Миналата година четох някъде за това колко “страхотна” и “удобна” дистрибуция била Linspire (защото на човека му приличала на уиндоус, естествено) — същият стил. Но KDE 4 ще е нещо, което с удоволствие ще видя. И ако ми пасне, може да реша да сменя GNOME с него. Аз всъщност съм си потребител на Fluxbox, но заради преводите ползвам тия среди. След като се махнах от КДЕ-екипа и останах да си работя по гном-ските преводи, минах изцяло на него, за да си ги гледам. Концепцията на превода на КДЕ и отношението към преводачите на сегашните ръководители не ми допада, иначе може би бих си ползвал КДЕ. А не ми допада идеята да изключа превода. Ще видим.

Wikia на Джими Уелс набира все повече скорост и идеи. Тръгна Wikia Search и напук на мрънкането на разни световни интернет-отворковци, това наистина е революционна търсачка. Защото Wikia Search не се занимава с търсенето, а с намирането. Ето това е, което всичките залепнали за чисто формалната страна на Web2.0 не могат да вдянат. Google беше добро нещо, да. Но не е Web2.0 — колкото и Ajax-и да слагат из страниците на проектите си, в основата си всичко това е стара концепция. Чак в последно време Гугъл тръгна да вкарва по-силен потребителски елемент в индекса си и също така започна да прави своя си потребителска енциклопедия… забравих как се казваше, а даже и не ми се търси. Затова Wikipedia е велик проект, защото изкарва напред хората, човешкото, личното. Затова и Wikia Search ще бъде по-доброто търсене, защото ще е изцяло ориентирано към ценността на търсенето, към намирането. А не към формалната страна, в която даже избуя цяла отделна уеб-специалност, тази на работещите по по-доброто машинно позициониране на сайта в резултатите в Гугъл. Да, вярно е — засега Wikia не изглежда впечатляващо, но хората забравят нещо. Преди време и Wikipedia не е изглеждала изобщо впечатляваща. Оригиналното е в концепцията, във визията за растеж на проекта. А не в петабайтите обработена информация — ясно е, че днес никой не може да стъпи на мастодонт като Гугъл по тоя признак. Въпросът е в това дали петабайтите са най-важното… дали е по-важно търсачката ти да е огромна… или е по-важно да намираш търсеното?

OpenID набира все повече ресурс. Все повече сайтове приемат идентификация през OpenID, което е прекрасно. Аз лично си имам списък на сайтовете, в които имам регистрация. Направих си труда и един ден миналата година ги издирих и ги изписах. Огромна, огромна част от тях вече не са ми нужни и профилите ми в тях са неизползвани. И само пощенският ми адрес стои и събира още и още спам. Много малка част от сайтовете имат опция за деактивиране и изтриване на сметката от самия потребител. Тези, които не поддържат това, получиха от мен фалшиви данни и адрес в mailinator.com. Да, зная че OpenID не е точно и само за контрол върху деактивирането на акаунтите. Той е за много повече неща, но и контролът върху данните на акаунта също е едно от тях. Доста хора се притесняват, че централизирането на идентификацията и съответно аутентикацията на едно място само (в доставчика на OpenID-услуга) може да е слабо място. Тоест ако някой ти разбие сметката в OpenID-доставчика, добива контрол върху данните ти в много сайтове. Така е, няма живот без болка. И все пак предимствата на OpenID са много повече. Да не говорим, че има толкова много, толкова много калпаво написани сайтове, в които един най-прост sql-injection и можеш да имаш контрол не само върху своя, ами върху всички профили. Така че предпочитам да мога да си избера добър доставчик на OpenID и да му делегирам сигурността си (или да си пусна сам OpenID-услуга при мен), отколкото да се предоверявам на всичките PHP-ученици из мрежата.

Blogger включиха OpenID за коментиране (най-накрая!). Yahoo явно ще започнат да поддържат OpenID. Засега работи във Flickr, но в кода на страницата се вижда, че идентификацията се делегира на външен сървър (още едно от готините неща в OpenID, по този начин и адресът на сайта ми е OpenID). И този външен сървър е в домейна yahoo.com. Явно изпробват услугата и в скоро време ще пуснат обща идентификация за всичките си услуги през OpenID. Нямам идея и не мога да гадая дали ще допускат и външни идентификации. Тогава би било по-сложно технически, защото всяко влизане с OpenID би трябвало да активира профил в Яху, със съответните пощи, търсачки и т.н. Не е невъзможно, може да го направят така, че съответната услуга да се активира на новия потребител чак като той я достъпи за първи път. Но нямам идея, може и да подходят откъм по-лесната страна и да си пуснат вътрешен OpenID, който само да улеснява общите акаунти за услугите на компанията, намиращи се на различни домейни и под-домейни.

Тръгна и български сървър за доставка на OpenID. Нещо не ме впечатлява много идеята, защото малко ми прилича на истерията миналата година около Digg.com-подобните сайтове. Тогава куцо и сакато се юрна да инсталира Pligg в надпреварата за повече рейтинг и повече посещения и т.н. Дано да бъркам, пък и сега някой да не ми се обиди. Все пак за сайт, който ще съхранява данните ми, bgid.eu предлага много малко инфо за себе си. Как се съхраняват данните, на какви машини, кой стои зад проекта (от странични сайтове се разбира, че Илия Базлянков от Тиликс и домейните на кирилица има общо с проекта, но това си е съвсем неофициално, само слух)? Какъв софтуер е използван — писан специално за сайта или е направен редизайн на нещо готово като Claimshell примерно? Ако е писано специално за сайта, достъпно ли е като свободен софтуер, тоест мога ли да видя в кода, мога ли да наема човек при мен, който да го види?… и т.н. Големите и сериозни проекти си поддържат корпоративен блог. Това не е блог на хората от фирмата, както някои у нас смятат, а блог на самата фирма. Вътре се пишат неща от “кухнята”, от процеса. В родните проекти такова нещо няма. В най-добрия случай някой от основните хора зад даден проект си прави свой си блог и почва да пише “интересни” неща вътре, които в общия случай нямат нищо общо с проекта. У нас всички ги тресе някаква параноя да не би някой да им “открадне” творбата. Съвсем сериозно, получавал съм предложения за работа с допълнителна клауза за поверителност към договора… Смешно, но това е друга тема и не засяга OpenID и bgid.eu. Пожелавам на хората от bgeu да развият добре проекта си и потребителите им да са доволни. Аз си оставам на claimID.

8 thoughts on “2008-ма по интернетски

  1. Георги

    На страниците, поддържащи OpenID все още не виждам България. Тъй като една голяма част от употребата ми на външни сайтове се свежда до пазаруване, там не бих искам да използвам такова нещо.

    http://the.openiddirectory.com/international-c-16.html

    Има ли някакви БГ сайтове използващи OpenID?

  2. turin Post author

    Честно казано, не зная някой роден сайт, особено по-голям или по-известен, да ползва OpenID. Сигурно не са и чували за това. Изключение правят някои блогове, които са включили коментиране през OpenID, най-често уърдпрес-блогове със съответната приставка. Аз също съм включил от много време влизане тук в сайта (съответно създаване на профили) през OpenID, но то на практика няма особен смисъл от профил тук.

    Иначе наистина не се сещам за български сайт с OpenID. Сигурно лека-полека ще започнат да се появяват, но като знам как се правят масово родните сайтове, не вярвам да стане скоро.

  3. Nedko

    На сайта на openmoko няма нищо по въпроса?!? Откъде видя новината за freerunner?

    И още нещо — а ти защо не позволяваш идентификация с openid при правене на коментар, a? ;)

  4. turin Post author

    За OpenMoko — ето препратки в ArsTechnica, в Gizmodo и спецификациите на смартфона в LinuxDevices

    Всъщност пълното име е “Neo FreeRunner”, явно запазват “Neo” като име на серията. Идеята е, че това е нова концепция за правенето на телефони, затова всички те са “нови”. ;) Не помня само къде съм прочел, че машинката се очаква този месец (или може би е било “до месец”). Сега не мога да намеря такова обявление, но го бях чел и него. Ще видим де, когато излезе — тогава ;)

    За OpenID при мен — прав си, виноват. Има начин, с регистрация през OpenID на профил в сайта ми и след това коментиране. Но не е същото, наистина трябва да си поиграя с вграждане на някаква OpenID-поддръжка към формата за коментиране. Честно казано, причината е, че все нямам време за по-продължително занимаване с моите проекти, все се налага да си изкарвам прехраната със странични им неща… Но ще видя да оправя това за коментарите, важно си е. Мерси за подбутването! ;)

  5. Totto

    Стои на етап обсъждане вкарването на OpenId в аутентикацията за сайтовете на Икономедиа — Dnevnik.bg, Capital.bg, Karieri.bg, etc. — като отправена идея от известно време. Все още не е стигнало етапа да се приеме единодушно, но може би активността в тези месеци сред големите в световен мащаб би прехвърлило по-единодушно възприемане на идеята. Иначе, че в България ще е туткаво въвеждането му като опция — едва ли буди спор. Освен ако някой не поведе с пример другите и започне надпревара от типа “след като той го има, значи и аз трябва да го имам”. Но на този етап все още се случва основно ослушване.

    Самата идея определено е смислена, едва ли буди спор. Имаше преди време прехвърлящо се онлайн едно филмче за “Identity 3.0” — OpenId-то като метод на аутентикация е стъпка именно в тази посока.

    Началните неща ги казвам като човек от екипа, разбира се.

  6. turin Post author

    Totto, това е добро за обсъждането в Икономедия, мерси за “слуха” :) Нямам идея доколко лесно ще ви е технически да въведете идентификация през OpenID, вие най-добре си познавате системата отвътре — но предимствата за потребителите ще са несъмнени след това. Всъщност да не коментирам де, вие ще си решите. А това, дето казваш за “стадния интернет”, дето го имаме в България — съгласен, от самолет си личи.

    Хубавото за отделния сайт, който внедрява нещо ново, ще е да го направи заради себе си, заради своите си потребители и т.н. А не заради следването на стадото. Май нещата, които се правят заради “следването” поотмират след няколко месеца най-много и са само в тежест на поддръжката.

    Малко отклонение, може би ти си запознат с тези неща, но се сетих да кажа:

    OpenID всъщност е за идентификация, не автентикация. В партньорските сайтове протоколът се използва само за разпознаване на идентичност, проверката и доверяването (authentication) на идентичността става при доставчика на услугата. Интересно е, че има идеи за OpenID Authentication 2.0, което ще включва и някакво ниво на сигурна автентикация. И тогава партньорски сайтове съвсем спокойно могат да са например сайтове с разплащания. С помощта пък на спецификацията Yadis може да се поддържат повече от една идентичности в един и същи OpenID URL. Има и още неща, които постоянно се доработват и обсъждат, например различни нива на правата на партньорските сайтове в идентичностите, видимост на различни полета от идентичността в различните сайтове и т.н.

    Най-готиното е, че съвсем лесно човек може да си направи OpenID-услуга при себе си, в своя си сайт, на своя си хостинг и така да е максимално сигурен за личните си данни. Тези дни мисля да напиша нещо подробно за такава схема, вярвам че ще е полезно за доста хора.

  7. Totto

    turin, мерси за поправката — прав си в случая. Може да изглежда тънко за идентификацията и автентикацията, но като се съсредоточи човек в понятията и вижда разграничението в случая. (Освен ако пак не съм се оплел :) ) От страната на внедряващите опцията за своите потребители си е индентификация.

    Доколкото си спомням до каквото ме доведе семплият ресърч преди някой и друг месец, внедряването на OpenId в такъв сайт технически е сравнително просто нещо — още повече ползвайки собствена платформа, която познаваш до основи.

    Ще е интересно да продължиш темата с нови постове тук, иначе. База за това си има. Аз лично бих следил с интерес.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *