След дълго обмисляне наум на темата за електромобили и хибриди и след обявяването на идеята ми за самоделна конверсия се ентусиазирам все повече. Вече имам чувството, че съм изчел почти всичката литература в Интернет по въпроса, а е повече от ясно, че само съм разгърнал кориците. Нищо не е по-малко чернобяло от общоприетото разбиране за проблема с автомобилите и по принцип двигателите с вътрешно горене.
Колекцията ми от отметки по темата набъбва заплашително, макар както винаги да съм силно критичен към качеството на всеки нов сайт и да не чета глупости или повтарящи се неща. Следя международния пощенски списък на електромобилните хобисти (EVDL, Electric Vehicle Discussion List), прегледах освен архива му и доста от по-големите теми в DIYElectricCar. Не можах да не се впечатля на ентусиазма, с който хората там са се заели с проект за opensource дизайн на вградени в колелата двигатели. Такива, каквито Siemens разработват и каквито Mitsubishi имаха в прототипите си Lancer MIEV и Colt MIEV, но накрая махнаха в очаквания сериен iMIEV.
Разбирам как истинските любители са еднакви навсякъде и във всякаквите области. Еднакви с любовта си към споделянето на темата. Не самото хоби, а споделянето е важното. По същия начин, по който е при свободния софтуер. Дали човек ще се интересува от софтуер заради ентусиазма си по проекти като ядрото Линукс или ще се интересува от електроника и технологии за производство на батерии заради ентусиазма си по беземисионните електромобили — разликата е в само в подробностите.
Може би както софтуерният интерес лесно се обръща от това любителско и манияшко към бизнеса (както е при прехода от свободен софтуер към отворен код), така подобно движение ще има и при колите. Вече се забелязват наченките — модният аксесоар Тойота Приус е нещо такова. Недовършено, нарочно орязано и спорно ефективно, но с гаранция, съпорт, дилъри и лъскави наръчници. При софтуера катализаторът беше липсата на алтернатива. При колите може би ще е външна и по-груба, неизбежна — цените на петрола и изчерпването му.
Иначе в мрежата е пълно с помпозни “еко” заглавия, зад които не стои нищо. Вече доста от “новините” из сайтовете ги разпознавам по вестникарския им стил, пълен с неточности и преувеличения. Както писах наскоро, много хора изобщо не разбират какво е енергията. Електромобилните хобисти, за моя радост, се оказват много по-запознати и образовани, доста често със специализирано образование по електроника, енергетика, програмиране или химия. Електромобили има много по-отдавна, отколкото ще ви кажат журналистите в някоя такава “новина”. Нещо повече, из вестниците няма нито една концептуално “нова” технология — нещата са измислени преди години.
Все повече се убеждавам в правилността на решението да си направя качествена и изпипана конверсия на конвенционален автомобил в електромобил.
Толкова много неща има по измислянето, подготовката и осъществяването, че ще трябва да карам едно по едно. Тежките етапи на планирането, смятането на токове и мощности, ровенето в каталози за интегрални схеми или тестването на готови електроники не ме притеснява много. Любознателен съм и мога да уча, имам техническа обща култура, а за наистина експертните неща имам към кого да се обръщам. Друго ме тревожи — първото нещо, което ще трябва да се уточни, ще трябва да е хронологично последното в проекта. По стара българска традиция ще се кара отзад напред…
Точка първа: Да разбера каква е процедурата за изпитване и регистрация на самоделна електрическа конверсия на кола в България. И съответно каква е цялата процедура за регистрация в КАТ. Силно се надявам се не се окаже най-критичната точка от проекта.
Трябва да избера и някакво име на проекта. Обикновено това не е важно, но писането за идеята в блога ми внесе и този въпрос. Нещо нямам имена засега. После, когато започна, ще си отделя някъде в сайта местенце само за този проект.
Предстоят ми и няколко приятни етапа, като например избиране на кола-донор. Първо набелязване на марка и модел, после избор и на конкретния донор. Важното е да е такава, която ще ми е приятно да карам — това е истинското ограничение. След като гледах как са конвертирали Subaru Impreza купе и то сега не само че не отстъпва на бензиновия си оригинал, а даже постоянно печели пистови състезания — значи няма ограничения за модела.
Но регистрацията може да е най-сложното нещо в такъв проект. Дано не е най-бавният ;)
Не искам да ви разочаровам, но ми се струва, че именно стъпката с узаконяване на самоделния автомобил (без значение какъв е) е непреодолимо препятствие в България. Или най малкото, ще коства много пари и нерви. На мен поне не ми е известно все още в България да се движат самоделки, докато в Англия например отдавна има такива. Все пак успех.
Имам спомен от преди няколко години. Бях слушал по радиото интервю с автор на самоделен бензинов (или дизелов) автомобил (взел двигател/окачване от сериен автомобил а си направил сам купето), който имаше огромен проблем с КАТ. Те отказвали да му регистрират колата, защото не била произведена от “надежден източник” (или нещо от сорта). Нямам никаква идея как се е развила сагата, защото почти изобщо не се интересувам от автомобилизъм, но без да съм черноглед, според мен КАТ ще е по-сложният проблем от технологията :)
За регистрация първо е необходимо автомобилът да мине пред нарочна комисия, която да каже че е превозно средство. За София не знам, но за Варненския регион комисията е в Шумен и се свиква на 2-3 месеца.
След това ще е регистрацията в КАТ. Доколкото ми е известно там е по нормална процедура като за другите МПС.
Според мен това нещо със сигурност ще трябва да мине през Технотест (www.technotest.bg). Там ще трябва да представиш чертежи, изчисления, тестове, пълно техническо досие.
Едва след одобрение оттам може да се регистрира такова нещо в КАТ. При мотоциклетите е пак така и знам доста хора, които са ходили десетки пъти с чертежи и т.н и накрая им е писвало и не са си регистрирали чопърите или триколките, които сами са си направили или сглобили от 2-3 други мотора.
Ако внасяш колата/мотоциклета извън EU и искаш да го регистрираш тук пак се минава Технотест.
Благодаря ви за бързата реакция по темата, момчета! Да, разбирам, че най-трудното ще е регистрацията. При това забележете — не става дума за пълна самоделка, а само за конверсия. Тоест всичко по купето (безопасност, здравина, въздушни възглавници и т.н.) и почти всичко по окачването (единствената промяна може да е ако се наложи поставяне на по-твърди пружини на амортисьорите и то само ако се превиши прага на тежестта) си е едно към едно спрямо серийния автомобил.
Единствената промяна е в двигателя. А той е по-безопасен от който и да е ДВГ. Също така литиево-полимерните батерии са едни от най-безопасните и хиляди пъти по-безопасни от резервоар с бензин. Тоест една добре направена електрическа конверсия е даже по-безопасна от серийната кола. И няма никакви емисии.
Но проблемът не е в това, а както и вие казвате е в бумащината. Две неща:
1) В страницата на Технотест няма никъде дори намек за електромобили. Има за изпитване на електро и мотокари, по договаряне. Но това май не е същото. Със сигурност и всички бланки в нужните органи съдържат задължителни за попълване полета с “кубатура”, “брой цилиндри” и “мощност в конски сили или нютонметри”.
Докато в целия нормален свят електромобили има от много години и макар да не са преобладаващите на пътя, никой не ги пренебрегва при обслужване, изпитване и регистрация.
2) Една история от Щатите (не че те са най-добрият пример, но дори и там електромобилът изобщо не е проблем).
Един хобист си прави конверсия. Да не търся сега точния линк, а и няма значение. Всички стъпки от конверсията си описва в сайта, като си качва снимки, чертежи, препоръки — изобщо всичко, което може да е от полза на другите. Всяка такава стъпка, дори и най-лесната, описва подробно и явно с много ентусиазъм. Като повечето такива хора в Интернет ;)
Най-кратката стъпка е озаглавена “Регистрация на колата”. Човекът трябвало да иде до центъра за покупки. И отишъл до мол-а, после отскочил до общинската служба. Казал, че иска да регистрира една кола, служителката веднага извадила съответната бланка и я попълнила. Питала го “а колко цилиндъра е”. Той казал “ами всъщност николко” и те се разсмяли и им заобяснявал как е конвертирал еди-кой си модел към електрически.
Резултатът е, че пак му регистрирали колата за нула време, на връщане от покупки в мол-а. Но се позабавили няколко минути, защото трябвало да проверят федералните и щатските разпоредби. По едните от тях му взели два пъти по-голям пътен данък — така било направено за електромобилите, нещо като компенсация за това, че няма да плащат никакъв данък за вредните емисии.
И това било — чао, лек ден, и на вас подобно и готово. Във Великобритания също има много силна и популярна общност на електромобилните хобисти. В други страни от ЕС и в Канада и Австралия — също. Ако тук нещо ми правят проблеми, може вариант да е да отскоча до Западна Европа на почивка, да занеса колата там и да я тестват и регистрират там.
Но се надявам нашите тук да се поправят дотогава. Не ми харесва да хвърлям луди пари за нещо куцо като Приус или безумно скъпо като Тесла Родстър примерно, само и само за да е серийно и вече одобрено за каране тук (не че пари за Тесла бих могъл да събера тук). Честно, идеята да се изнеса да живея другаде е по-адекватна, отколкото да се примирявам за всяко отделно нещо, което тук “още не е направено”.
В http://offroad-bulgaria.com/ има теми в които са обсъждани самоделки. Има хора, които са успели да регистрират самоделки, но не казват как и колко им е струвало. Други пък отиват до Великобритания, регистрират там превозното средство и после го внасят в България.
Луда работа (-:
Да…
Може би е добре да оставя това за по-нататък и направо да опитам да се свържа с Технотест, за да разбера подробности. Май няма изобщо приета официално процедура за одобрение на приспособени автомобили, особено ако са електромобили. Сигурно веригата се къса някъде в закони и наредби. Искрено се надявам в скоро време да се оправи.
Защото една качествена конверсия не е малко пари. Ако се вземат най-подходяите части, може да е нужно и вземане на кредит. На фона на това всякакви допълнителни разходи (като има неясноти в Бъггария винаги има и такива разходи…) са болезнен удар по джоба. Ако една LiPol- или LiFePo-батерия е да кажем няколко стотин лева, а за колата трябват примерно двайсетина, нещата и без това са си достатъчно скъпи.
Аз ще правя каквото мога, за да задоволявам този си интерес. Много предварително ще подшушна един адрес — http://electriclub.com.
Здравей. Аз също започвам проект за електромобил. Писал съм ти. Свържи се с мен!
Поздравления за това, че си един от BG пионерите в тази насока и може би първият, публикувал намеренията си за подобен проект!
Вместо от екоминистерството да те увенчаят с награда и венец затова че си избрал най-трудния, скъп и дълъг път да спреш да тровиш децата на България, имам опасенията че в Технотест ще ти връчат романа “ГАВРА”!
Аз лично бих си карал чистата кола и не бих се чувствал длъжен да давам обяснения каквито и където и да е. Е, ще се примирявам с данъците като за бензинова, но това ще е. Ако въобще някой някъде много държи визуално да установи защо ми е толкова тиха колата такава сметка ще му издържа к’ви ги върши докато ежедневно на бял свят се появяват малки хора с вродени пороци, алергии екземи и какво ли не още, че ще му се замае.
P.S.:
1.Това с чуждата регистрация не мисля че решава проблема.
2.Такива лъскави Ford Ranger EV (в движение, като от салона и фабрично електрически, разбира се!) гледах наскоро в Ebay за 14-17хил $, че забравих що е ел.конверсия. 3 тона пикап прави 100 за по-малко от повечето градски колички на пазара :)
Благодаря за подкрепата, Electroauto :) Макар че… хайде сега, чак венци и награди няма нужда. По-добре нека така се наредят нещата в близките месеци и години, че концепцията за електромобили по пътищата да навлезе в правното разбиране у нас. И в управленското съответно също.
Иначе сигурно не съм първият, а пък и то не е важно първенството. В подготовката и с препоръки по работата върху новия сайт за електромобили се включва stoi. Той също има проект, доста по-конкретен от моя и вече пред започване. Ти виждам че също се интересуваш и пишеш по темата. Сто на сто има още ентусиасти, а и съм сигурен, че и сред читателите на блога ми има много хора, които точно в този момент си казват “какво пък, добра идея, може и аз да направя така, ако имам възможност и подкрепата на общност от ентусиасти”.
А проблемът с регистрацията не е малък. Да, може да се кара без въпросното изпитване, но винаги стои въпросът “ами ако ме спре катаджия и реши да провери по-обстойно”. При една електрическа конверсия се заменя един от основните “маркери” на автомобила — двигателят, по-точно фабричният номер. Старият на ДВГ-то е сменен с номер на електромотора.
Вярно, много хора карат коли със сменени двигатели без пререгистриране и почти всички номера на по-старички коли са зацапани, ръждясали и трудно четими. Но ако смениш ДВГ с ДВГ, почти никой в органите няма да си прави труда да проверява, освен ако няма наистина основателна причина. Но при конверсията разликата се набива на очи. Няма шум, няма мърсотия и масла, няма резервоар и капачката е с контакт вътре — все странни неща, които сто на сто в очите на КАТ си заслужават проверката.
Хората от други страни разправят, че макар да не са масови електромобилите, никой не им се пули като невидял при регистрация или при проверка. Но тук май не е така. Трябва да се промени нолмативната уредба на тия неща. Технотест и процедурите и изискванията им за пътни електромобили трябва да са едно от първите неща. Тоест трябва да се появят, някой да ги напише и приеме.
Отдавна обмислям конверсия на стандартен автомобил в електрически. Преди две години пуснах тема за това http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=20857
Относно регистрацията в КАТ си мисля следното. Ще си запазя бензиновия двигател и ще си минавам прегледи без проблем. Електрическите двигатели ще вградя директно в задните колела. Повече подробности за идеята в линка по-горе, има и конкретни изчисления. Даже на първо време си мисля и да не слягам много батерии, ще карам само градско с една батерия, която ще се зарежда от алтернатора. Така ще се получи хибриден автомобил. Важното според мен е да се тръгне отнякъде и да се натрупа практически опит. Така малко по малко ще се мине към изцяло електричеки автомобил. Радвам се че има още ентусиасти, проблемите за решаване хич не са малко и едва ли са по силите на един човек.
Темата във форума за електроника е много ценна, мерси че си я отворил преди време! Сещам се, че като започвах да ровя в Интернет по въпроса, това беше едно от първите неща, които съм чел и от които съм вземал препратки.
Идеята ти за вграден двигател е интересна. Аз също съм й привърженик, но засега ми се струва, че за първи опит поне за мен ще е далеч над възможностите ми. Може вече да си проследил тази тема, там конкретно се обсъжда проектирането на вграден двигател за електромобилна конверсия. Като покрай това обмислят и контролер и програмирането му, с цел да “съберат” цялостен проект за вграден двигател, който да се ползва от хобистите под свободен лиценз. Нещо като електромобилен отворен код.
Доколкото аз успявам да разбера от въпросната тема и от обсъждания в пощенския списък EVDL, най-големите проблеми на вградените двигатели не са самата им изработка и съответно цената, а предпазването им от натоварванията в експлатацията. Оказва се, че върху лагерите на ротора, независимо дали е вътрешен или външен, чисто механически се прилагат огромни натоварвания при движение. Особено при движение по леко разбит път или банкет, а да не говорим за офроуд.
А и най-малките отклонения на ротора от разместване на лагерите могат да доведат или до намаляване на ефективността, или направо до повреда в двигателя.
Има прототипи, например Мицубиши имаха Lancer MIEV и Colt MIEV. Тогава “MIEV” значеше “Mitsubishi In-wheel motor Electric Vehicle”. Сега скоро ще пускат серийно електрическа версия на модела им “i”, под името iMIEV, но от съобщенията става ясно, че не е с вградени двигатели и “MIEV” вече е друго съкращение. Има и други прототипи, зная че Порше са имали такива опити, сигурно и други. Но явно ако са в колелата, двигателите по-лесно се чупят от удари в неравности :(
Друго, което може да се погледне, е готово решение за вграден мотор. Например купуване от Perm Motor, China Motor, e-Traction, PML или подобни.
Може да се има предвид и това, че България до немного отдавна беше световен лидер в електродвигателите. И въпреки разпродаването на заводите и спирането на разработките, може да е останал някъде малък завод, който да прави такива мотори и съответно цената им за нас ще е по-ниска. Най-малкото няма да има доставка ;)
Не казвам, че идеята да се проектира и сглоби такъв двигател не е готина, напротив! Даже ще е много ценно за другите хобисти, ако се сподели проектът.
Ако искаш, заповядай в ElectriClub — сайтът все още се доразвива, но вече събира съдържание. Надявам се там да се съберем електромобилните хобисти, за да можем ако има съответни специалисти, да се комбинират за групи и екипи по такива проекти.
Texnotest.bg се подиграха с нас и нашата фирма. Купихме електромобил от Gemcar.com, регистриран в Калифорния. Технотест София ни разиграваха като маймуни 2 дена. Дано скоро да има някаква промяна, ужас. Карам си я без номера и си плащаме на полицаите, както е в България. :(
Мисля, че мога да направя нещо по въпроса… pracsis@abv.bg
Здравейте,
Искрено се надявам някой да може да ми помогне и на мен. Седнах да търся инфо за тези ТехноТест и типово одобрение на автомобили от трети страни и направо съм отчаяна, изглежда ми, че никога няма да успеем да получим такова.
Внасяме кола от трета страна — каква е процедурата, дали ще ни разиграват много, колата е от 2006?
Не се отчайвайте. Внесох си личния автомобил от трета страна като лична вещ. Минах ТехноТест, София без проблеми. Хората са професионалисти и си разбират от работата. Струва 960 лева. На мен лично ми отне около час, това с обедната почивка. Ако документите са Ви в ред, то няма от какво да се притеснявате. Друг е въпросът с не дотам изрядни граждани, които реват по блогове и форуми.
Ivana, темата е за регистрация на електромобилна конверсия. Не за регистрация на закупен от чужбина сериен автомобил с ДВГ. То на Технотест това им е работата, оставаше и да не пускат серийни коли с ДВГ…
Ако нямате какво да кажете по темата за електромобилите и конверсиите — пишете другаде. Или поне не дръжте остър тон, щом не сте в час с темата тук.
Здравейте, наскоро получих от италианска фирма, вносител на електромобили, сертификат за качество за целия ЕС, в който включително беше и България. Този сертификат за качество го изпратих директно на г-жа Генева в Технотест. Регистриран електромобил в Италия с италиански номера, европейски сертификат за качестно, одобрен от ЕС. В България това е може би възможно по някакъв начин, но по законния засега не е.
Какво трябва да направим, за да не даваме пари на полицията? Май трябва да идем до Италия, да я регистрираме колата и да се върнем в България и да я караме като италианци? Пълен смях! :) Жалко, но ние няма да се откажем!
Привет!
Попаднах случайно на тази страница и много и се зарадвах, докато не видях датата! Не зная до къде е стигнал този проект, но…
ето след близо 15 г. в Англия реших да се върна и имам идея стари автомобили с ДВГ (ретро пък и не толкоз стари) да започна да ги електрифицирам, обаче изобщо не съм наясно с правилата и бюрокрацията в БГ. Дори не съм наясно какво точно да Ви попитам тук! Може би някакви насоки от къде да започна!
Благодаря!