Любителите на Google, здравейте и приятен ден – надолу може да не ви хареса, предупредени сте. Е, то си е всъщност едно дългичко мрънкане, но все някак трябва да си върна ищаха за писане, пък и Гугъл са си за бой така и така.
Както казах тези дни, не споделям ентусиазма на някои за Гугъл Плюс. Преди малко изтрих профила си. Съжалявам и че го регистрирах, защото поканата беше изпратена на друг адрес и сега Гугъл знае за мен още нещо, което хич не му е работа. Направих го от бързане – видях, че приятел ме е поканил и веднага ми хрумна “я да видя какво и как е станало в сравнение с Diaspora и Friendika” и в бързината не видях, че писмото беше до друга поща, не гугълската ми. Все едно. Уж внимавам за такива неща и уж по навик пазя някаква поне обща хигиена на личните данни в Интернет, пък то… Нищо де, все тая.
В същия ден пък, когато бях писал за вродените проблеми на Google+ сървърът на Диаспора, който споменах, след месеци без никакви проблеми, изведнъж се срина. Имал май някакви хардуерни проблеми при доставчика и всичките промени в профилите за ден-два се загубиха. Веднага възстановиха архив, но все пак беше отпреди ден-два или три. Но това се случва и на най-добрите, не е болка за умиране.
Аз, разбира се, оставам откриваем и (донякъде) активен в Diasp.org. Но ето още един пример за разликата между Facebook, Google и подобните им и разпределените мрежи. Особено свободните разпределени, които се поддържат от мрежа отделни ентусиасти и малки компании из целия Интернет. Докато за мен по-важното е защитата на данните ми и свободното им и лесно прехвърляне от една в друга такава мрежа, за армията на Google по-важно е, че последната публикация ще се запази. Защото Google имат много пари и съответно много сървъри. Въпреки ето такива изцепки – Google made my son cry. Или много други подобни – това е само пример.
След като преди време (след много дълго моткане) най-накрая отвориха GTalk сървърите си към мрежата Jabber, сега май единствената причина да си държа сметката в Google е GMail. Но пък и това е глупаво и е повече навик, отколкото необходимост – имам си своя поща, даже така и така си я плащам заедно с хостинга на сайта. Даже и уеб-интерфейса, дето го ползвам по веднъж-дваж на година най-много, пак е по-удобен и по-бърз от гмейлския.
Какво остава? Търсачката? От много време търся с DuckDuckGo през https, сложено е по подразбиране из браузърите ми и тем подобни. Единствено търсенето на изображения е по-удобно с Гугъл, но така и така го правя през DDG, с “!gi”. А и без това кой изобщо е казал, че за ползване на търсачка ми трябва сметка и профил в Гугъл?!?
Ясно ми е защо го правят всичко това. Хем са “обидени”, че Facebook си е позволил да е толкова голям сайт и да е “evil” (разбирай да печели от свои реклами, не да се вътри с гугълските). Хем с тия профили, плюсове, интеграции на всички услуги и не знам си какво още ще си подобрят търсенето. Днес никой не разчита на директории и регистри за търсенето, а пък мрежата е станала прекалено огромна, за да се справят ботовете с постоянното претърсване, че после и с анализирането, преценяването, категоризирането, свързването… Колко по-добре е вместо да се тормозиш така, да си имаш една малка (малка?!?) армия потребители, които уж по свое желание сами да си цъкат на плюсчетата, да бъз-ват, да пускат препратки, да си пишат за тия препратки в чата, да ги обменят в писмата си по пощата… Не сме забравили, че Google четат всичко – макар и машинно, макар и “за съответност на рекламите”, макар и да не дават на трети страни данните. С G+ най-накрая системата е завършена. Дерзайте, живи гугъл-ботчета! Дъ мейтрикс хез ю! Браво на Гугъл, без майтап, това си беше сериозна работа и сериозно лутане вече бая години.
В другите новини – StatusNet 1.0 прекалено дълго се забавя. Има много непреведени низове и изобщо преводът на 1.0 на български ще е много назад, но “не мога да огрея все пак всички”. (В KDE се качваме нагоре – особено сега в Троян без Интернет и с тъща.) А на Identi.ca вече прекалено дълго стои поредната 0.9.х версия, а колко са хората, които ще си изтеглят и инсталират бетата на 1.0, само за да видят развитието. След като в началото нещата се пускаха веднага, сега явно акцентът е върху бизнес-плана на платените инсталации. Лошо няма, но както беше казал чичко Реймъндс, “Release Early, Release Often”.
“Бързи” днес са Friendika. Преди няколко месеца не можеше да се ползва почти за нищо, днес по функционалност отдавна е изпреварило Diaspora. Само да се беше завъртял там някой дизайнер да изшлайфа интерфейса. Друго предимство на Friendika е, че е на PHP и всеки компютърно грамотен и четящ файлове “readme” може да си го качи на свой хостинг. Още една крачка към идеала за такива услуги – разпределена мрежа от профили, всеки от които е мъничко компактно за инсталиране разширение към личния сайт. Мрежа от “моите данни – при мен си”.
Diaspora спечели парите от дарения, но е на Ruby. А кой знае Ruby? Е, глупав въпрос, но е вярно че 1) Ruby е много по-сложен за инсталиране и поддръжка и 2) масово хостингите, особено евтините и безплатните, са с PHP и без Ruby. За това последното хич не ги виня, де ;)
Иначе всичко това със социалните мрежи си е много скучно. Имам моменти, в които се чудя как има хора, които толкова се впечатляват от такива неща. А не се впечатляват от Wikipedia например – тя също е социална мрежа. Абе бури в чаша вода. ;)
Между другото, Novacut успяха да съберат малко над 25000 долара дарения за разпределения редактор на видео. То и това е социална мрежа – за работа по продукт, като Уикипедия. Ще става все по-интересно. Хм, видеото е стара мечта, а и отдавна искам да си взема dSLR с видео. Може да е добро оправдание да оставя Pentax и да мина на Canon.
Може би ще си помислиш, че се фанатизирам по продуктите, които ползвам (спомням си спора за WordPress), но в момента трудно canon бият по видео pentax k5. Не съм си купил к5, няма и скоро да си го купя, но съм впечатлен от видеото, което прави. Тук, разбира се, стигаме до един от фундаментите на дигиталната фотография: Камерите трябва ли да бъдат само ФОТО камери? Това е друга тема.
Аз си направих сметка в гугъл плюс. Всеки ден получавам мейли, че някакви хора, които не познавам, започнали да ме следят. Не пиша в гугъл плюс. Чинно си използвам фейсбук – когато някой ми пише нещо, получавам известие в thunderbird… оттам и отговарям. Закачил съм в pidgin фейсбук сметката си – “чатя” си, без да влизам във фейсбук.
Впрочем, много се ядосах, когато си направих сметка в гугъл плюс. Глупашки са интегрирали пикаса. Точно тук фейсбук ги бие, в моите очи. Преди няколко месеца фейсбук направиха така, че снимките, които гледаш, да изскачат паспартирани в черно. Това е най-доброто нещо, което някоя социална мрежа, освен фото-форум и фото-култ, е правила.
Ама… аз не обичам социалните мрежи, дори не знам защо ги ползвам, в цялата им безполезност…
П.П. Ама никой не се сети да изкоментира социалната мрежа на Economedia – ID :)
Бе и двете са си чалга и не са интересни. Всъщност май Фейсбук все още държи първенство, а и има леки разлики в отношението към профилите на компании и това какви приложения да се правят и допускат. Но в общи линии са си един дол дренки. Имах навремето и Фейсбук – затрих го с кеф. Признавам си – с по-голям кеф, отколкото сега тоя “Плюс” на Гугъл. Може би защото сякаш още чувам “we’re not evil”. Нот, нот, да бе, да.
За скриптове и подобни – ще ги оправят, това са дреболии – едната рамка на снимките да им е кахърът. Друг им е проблемът на тоя вид мрежи. Но все тая, да си развиват поредния фирмен портал. И в Оркут навремето беше същата безмислица. Като спомена това за Economedia ID (не ги бях чувал, или ако съм ги чувал, е излизало през другото ухо), се сетих друго – тия дни ме заливат с някакъв спам от Jobs.bg. Били направили не знам си каква нова социална мрежа, май One.bg или нещо подобно. Ха-ха-ха. Веднага се сещам за “Драги абитуриенти, добре дошли в новата ви социална мрежа – jobs.bg!”. Но това е друга тема – хем смешна, хем дълга и болна…
Ако има нещо интересно в цялата тая социална тема за мен, то е кой от свободните проекти ще успее първи да натрупа критична маса – както потребители, така и функционалност. И кои стандарти ще се наложат – защото има леки разлики и тиха надпревара все още.
Като каза за скрипта на “фото форум/култ” – че те май и двете бяха тафнали кода от руски фотосайтове. Сега може да са сложили друго, не знам. Но навремето си беше “кракба” – даже ако не се лъжа единият сайт си имаше руските коментари в кода… абе смях.
А за Canon – майтап беше. Pentax си е супер и някой ден ще си купя нов. Но… продължавам да твърдя, че е неизгодно. Пентакс нямат достатъчно обективи. Сравнително нови имам предвид, не M или A. И тилт-шифт нямат хич, само един архивен шифт. Нямат и достатъчно евтини и качествени бързи стъкла. Не най-бързи, но поне нещо по-интересно. Всичко е или чисто ново и скъпо, или го няма. Байонетът е сменен няколко пъти и не може да се разчита винаги на старите пентакски класики. Докато Канон си запазват байонета от доста време. Или по-скоро доста рано се решават да скъсат с миналото и да направят EF, който си се ползва и до днес. Даже обективът на филмовия ми Канон става на всяко цифрово днешно тяло. При Пентакс не е така. И при Никон не е, за другите пък да не говорим. Това е проблемът.
Но на мен така и така не ми е на дневен ред това – нямам пари за фототехника. Казах за Канон и защото Novacut поне в началото ще поддържат изцяло канонските апарати. Може би авторите такива си имат, затова. ;)
Известно време удържах всезнайкото в себе си, но загубих тази битка и ето пиша коментар.
Кръговете в Гугъл плюс са идея на Гугъл, не на Диаспора. Още преди да започне Диаспора Гугъл изнесоха информация за свой проект Google Me (май се казваше), от което е произлязъл Гугъл плюс вероятно. Та по това време излезе в slideshare една презентация на някой от Гугъл за това какво е истинска (подобна на реалността) социална мрежа. В нея се обясняваше идеята за кръговете, които са в Гугъл плюс. Да не се настроиш срещу мен, казвам, че съм съгласен с позицията ти, но гледам да виждам нещата не само от едната страна.
Що се отнася до one.bg тя съществува доста отдавна (поне 2006-7). Беше мрежа само с покана от някой от членовете и. Аз оставах с впечатлението, че там се създават ценни взаимоотношения и е добро място да бъдеш, но така и не успях тогава да се докопам до покана. Сега, когато я отвориха за всички (май си смени собствениците) имам някакво усещане, че е възможно да не бъде толкова добро място, но все пак мисля има потенциал от миналото си.
За социалните мрежи мисля, непосредствения проблем, който реално и лесно може да се реши е съвместимостта между различните мрежи (макар отдавана да го дъвчат това) и поне достъп до информацията, която имат за нас компаниите, защото можем да я използваме в наша полза. Има интересно течение, което разглежда ползата от събраната за нас лична информация за нас и, че може да ни е полезна.
Подадох се на изкушението, ;) но поне ми олекна :D .
Георги, изкушавай се по-често, моля! :)
И за мен липсата на съвместимост между мрежите и на преносимост и управление на поверителността на данните е проблем. По последното има развитие в последно време, но за съвместимост и преносимост се говори само в свободните проекти. Единственото изключение е Data Liberation на Гугъл, но то е половинчато решение и не отменя проблема. Само отклонява вниманието с “ето, вижте, ние имаме архивиране на данните, какво повече искате”.
Според мен обяснението е в днешната бизнес нагласа, която диктува на компаниите да събират данни и да ги пазят. Някак сякаш сме научени, че личните данни на другите са най-ценният капитал в уеб и го приемаме, прощаваме на фирмите за това. От друга страна, свободните проекти нямат такава обремененост. Поне не пряко. И това е предимство, оттам може да дойде решението в близко бъдеще. Аз лично се надявам да е така – затова може би звуча излишно прекалено остро към компаниите, които печелят от лични данни и потребителско съдържание.
Мерси за уточненията за one.bg и за кръговете и аспектите. ;)
П.П.: Презентацията сигурно е тази. Тя е отпреди точно година, а Диаспора започнаха малко по-рано (от април 2010 е обявата в Kickstarter, събра даренията в началото на юни, а твърдят, че са започнали да пишат кода още преди това през февруари-март). Но да, това никога не може да се уточни със сигурност. То не е и нужно, де. Не съм убеден, че кръговете са изцяло идея на Гугъл, но пък като мисля сега – то не е и толкова важно. Дошло му е времето – направено е. Лошото е, че Плюс си остава затворена система, без пряка връзка с другите мрежи, без преносимост на профилите, без анонимност, без възможност за инсталиране на своя страница или в свой облак. Все неща, които едва ли ще се променят в Плюс.
Аз имам усещането, че Плюс със същата скорост, с която набират потребители генерират и “боклук” като във Фейсбук (не съм в Плюс но от това, което чета). Свързвам го с желанието им за бързо превръщане в пари на Плюс, все пак те надграждат над нещо вече доказано като работещо, а с броя на потребителите нямат проблем.
Аз се регистрирах в Google+, ама там започна такъв спам още от старта… вече 2/3 от тези, дето се опитаха да ме аднат, са непознати, нищо общо с Facebook. Засега освен да си трия съобщенията, дето идват в Gmail, нямам друга активност :)
Нещо ново покрай Google+ откакто го отвориха за всички? Все още нямам акаунт там, поддържам си този във Фейсбук. Мисля си, че в плюса е пълно само и единствено с уебмастъри, решили да бъдат първите, които хванат вълната на новата социална мрежа. То, точно затова тя не е и социална де.
Който още не е наясно какъв е проблемът на централизираните виртуални социални мрежи, нека изгледа това. Обяснено накратко, набързо и с картинки. Иначе може да се каже още много, но това го казва кратко и ясно.
Това, което ни дава Фейсбук е нищо в сравнение с това, което ние даваме на Фейсбук. Сменете “Фейсбук” в изречението с “Гугъл” и смисълът няма да се промени. Но вече няма нужда да се плаща такава висока цена, защото има алтернативи. Diaspora и Friendika например могат да са свързани с профил във Фейсбук, ако толкова е нужно. Но на входа на това свързване стои контрол на поверителността в ръцете на самия потребител.
Аз си направих пак профил в Google+ преди няколко седмици. Записах се за почти всички приятели, познати и хора, чиито публикации познавам от други места и искам да следя. За няколко дни получих обратни записвания от повечето. Списъкът ми с контакти не беше малък, но активността беше почти нулева. Да, отворена е мрежата и явно всеки си е направил профил покрай гугъл-името, но дотам. Нямах причина да стоя там, само за да записва Гугъл контактите ми.
В същото време в профила ми в Diaspora виждах всякаква информация по темите, които ме интересуват. През абонаменти за хора, за етикети, през етикетите на профила ми и през автоматично създавания според тези ми предпочитания “social stream”. Имам по-добър достъп до повече информация и то съвпадаща с интересите ми и в същото време имам пълен контрол както върху данните си, така и върху обхвата на споделянията си, а така и върху видимостта на чуждите споделяния.
Фейсбук не внедряват такива неща, защото ще им засенчат печалбите от събирането на лични данни, връзки и статисктики за потребителите. Гугъл не внедряват такива неща, защото за тях най-важното е да работят по подобряване на търсачката си и използват социалните данни за това. Фейсбук и Гугъл нямат шанс да направят нещо революционно в социалните мрежи за споделяне на състояние, защото не им е това целта.
Знам, че Friendika е по-напред и напредва по-бързо технологично от Diaspora, но общността в Diaspora като че ли е по-активна. А при това проектът е само в алфа-тест.
Въпреки че лично за мен концепцията за виртуални социални мрежи за споделяне на състояние не ми допада и не я приемам съвсем. Аз съм почитател на блог-културата, а мрежите за споделяне в някакъв смисъл работят в обратна на блогерската насока.
Ай честито!
https://www.youtube.com/watch?v=LTq8TrA3hb4
и 5 години по-късно
https://www.youtube.com/watch?v=Li7RvLKoVlQ