Между другото, като стана дума за уеб-разработка… Ако човек опитва да не пише на PHP, какви алтернативи бихте препоръчали? Обръщам се към хората, които са разработвали с web-frameworks. Зная за Django, Pylons, Jinja и Mako, зная и за Rails. Но масово споделените хостинги не предоставят mod_python или mod_ruby, а единствено mod_php и CGI. Не за друго, не защото е трудно или пък защото е нещо ново, а просто защото сисадмините са мързеливи копелета. Да не ми наскачат сега админите — знам го, и аз съм бил админ. Масово хората ползват PHP и CGI, ерго това им стига. Как тъй ще ги глезим с Python и Ruby…
Ама това е върло несериозно. Другата пречка пък е, че много от frameworks на пайтън и руби изискват достъп до команден ред и наличие на някакъв набор от съответни програми за изпълнение. А това, което е най-удобно при PHP-писането е, че кодът може да се вземе, да се сплеска в един архив, да се занесе на друг сървър и ще е почти сигурно, че ще си тръгне и там. Има например CakePHP, но пък е… на PHP, а аз искам малко почивка от него. :)
Имам някакъв афинитет към Jinja и Mako и си пробвам разни малки нещица вкъщи с тях, работил съм по малки проекти и с Rails. Но не мога да кажа, че например проект на Rails е нещо, което може да се “занесе” в хостинг ей-така. При питонските системи си е същото, ако не и по-зле. Та има ли начин да пиша с някаква система за шаблони или по-цялостен фреймуърк на python или ruby и да имам такава “преносимост”? Коя такава “среда” е най-номадска, най-чергарска? И коя препоръчвате?
Вие на какво пишете? Не питам за писане начисто, не питам и за къстомизиране на готов CMS — тия неща са ясни. Ако пък и аргументирате предпочитанията си и препоръките, цена няма да имате ;)
Проблемът на Ruby, Python, Lisp, и т.н., е че изискват доста повече ресурси (ако не се ползват като хората, но като знаем какви са програмистите — това значи почти винаги).
Затова и всички доставчици, които предлагат споделен хостинг, направо си ги игнорират. Много малко предлагат някакви решения за не-PHP или Perl/CGI програмисти.
Аз ползвам сървър в Германия за 25 евро на месец и пускам каквото си искам на него (http://brumbar.com е писан на Common Lisp).
Та като цяло проблемът е в хостинг-а.
Поздрави
Владо
Владо, готина нагласа в http://listp.com и http://brumbar.com, поздравления :) Предполагам, че това е някакъв виртуален сървър, за 25-те евро на месец? Да с виртуален сървър или със собствена машина на колокейшън нещата стават, даже могат да стават много по-добре, защото човек има пълен контрол и може да добавя софтуер и да си оптимизира сървъра и т.н. Това — ясно.
Но ако говорим за споделен хостинг, там нещата са отчайващи. Масово споделените хостинги “живеят” пет години в миналото. Понякога и повече.
За ресурсите донякъде съм съгласен, но все пак 1) и с PHP и Perl може да се товари машината до скапване и 2) всеки сървърен ресурс може да бъде ограничен, на всичко може да се сложат точните лимити и така двете страни да са щастливи. Но те админите в по-малките места масово не отбират от контрол на трафика, та камо ли да тръгнат да ограничават сървърни ресурси.
И все пак с точните настройки може да се дава разумен сървърен ресурс и за Python, и за Ruby, и за Lisp, и за какво ли още не. Затова аз продължавам да си мисля, че в основната си част проблемите са от админски мързел (и съответно мениджърски мързел, който е още по-страшен, понеже включва и безхаберие)…
И все пак, някой да може да препоръча някакъв удобен начин за работа с Python за “разносимост” из споделени хостинги? Ако предположим, че поне mod_python поддържат?
Истински dedicated сървър си е, ето от тук: https://www.serverbasar.de/rootserver_1118.html
Уловката е, че договора ми е за 1 година, но тази цена и тези параметри напълно ме устройват (връзката от БГ не е лоша, за нашите нужди). Е също така няма контрол панели и други такива — само SSH, но ако толкова държи някой, може да си сложи.
Аз много дълго време търсих приемлив хостинг за лисп и понеже не намерих — взех този.
Доколкото знам положението с Ruby е същото. Най масово се ползват VPS-и, но там и други проблеми излизат.
Според мен за т.н. (набедените) динамични езици — добър споделен хостинг не може да се намери (а ако се намери, ще бъде за кратко).
Моят хостинг поддържа PHP 4, PHP 5, MySQL и това е …
Shared е, вярно, но пък за лични сайтове си е ОК това, съвсем даже… :-) И май не са му мързеливи админите, но някак не си представям как освен PHP 4/5 и MySQL предлагат още 5-10 езика, и ги поддържат на 1000 сървъра… :-)
Позволи да не се съглася — от личен сайт до личен сайт може да има огромна разлика. Поддържането на още два модула за Apache изобщо не е толкова трудно, ама хич. Някои хостинги например предлагат освен MySQL и PostgreSQL (евалла на таквиз хостинги!), а това е все пак по-трудно от инсталирането на mod_python.
Причината е в това, че масово на хората им стига да си “метнат” един WordPress или Drupal или там каквото и даже не искат SSH, ами се радват на уеб-панели. Затова и споделените хостинги така си се “ограничават” и с времето се вижда само увеличаване на пространството и трафика в офертите.
А на мен не ми трябват терабайти в пространство и трафик, трябва ми да са в съвсем нормални, разумни мащаби. Но да има поддръжка на повече неща от “cPanel, MySQL и PHP” :(
И понеже хостингите няма да се променят, няма да се “развият” в близките години, затова се чудя дали няма някакво по-“преносимо” решение за DRY-разработка с Python, или пък с Ruby.
VPS е изходът тогава, ако умееш да управляваш сървър :)
Ако ли не — и shared хостинг става, с PHP/MySQL :) А и е евтино.
Иначе, имам SSH на моя хостинг и си го ползвам (за бързо копиране/backup на файлове и др.), не е root, но върши работа :)
CPANEL нямам, имат си свой моят доставчик на хостинг:) Гигабайти — бол, май наскоро започнаха да предлагат хостинг планове с 0.5 TB място (!!!) ама на мен за какво ми е, при UP скорост на нашите доставчици на разстояние 10’000+ км под 32 kB/sec? :-D Язък! ;)
Както казах, личен сайт си е ок (макар че ЗНАМ за лични сайтове с мащабите на портали като посещаемост — http://www.mikeindustries.com/blog/ и http://www.simplebits.com примерно, които се хостват от същия хост, където се хоства и моят блог, и нямат проблем, а там става въпрос за хиляди, може би дори десетки хиляди на ден посещения, и пак всичко си е ОК :)
И все пак, лични сайтове са си (блогове), нищо, че са толкова посещавани :)
А един личен сайт от какво има нужда? PHP/MySQL, CGI… това е :)
Нямам проблем с “управляването” на сървъри, стига да са GNU/Linux или нещо подобно. Дори ми е приятно да имам шел-достъп, друго си е, коренно различно усещане. Твоите Dreamhost например ме привличат с това, че на споделен хостинг дават Jabber-сървър.
Но не става дума за това кое е “достатъчно” за личен сайт. За разработка говоря, тоест нещо повече от това човек да си метне готово решение на PHP и да блъска само съдържание. Знам, че за такова нещо масовите споделени хостинги вършат работа.
Но аз търся нещо съвсем различно. 1) Дали има споделени хостинги, които да поддържат по естествен начин неща като Pylons, Rails и подобни. 2) Дали има системи за разработка, които да са като изброените и да не са на PHP, но да могат да се използват в тия масови споделени хостинги.
Теб като дизайнер тия неща не те вълнуват по същия начин… Но представи си, че имаш такова ограничение в твоята сфера. Аз не съм дизайнер и на мен ми пречи, когато ми трябва да си кача проект, написан на нещо, което ми харесва (като Pylons или Ruby on Rails например), но нямам начин, защото според хостингите “това не е важно и нужно”. ;)
А и един виртуален сървър струва доста повечко от споделен хостинг. Разликата между споделения хостинг и виртуалния сървър не е в предлаганите услуги, а в начина на поддръжка и управление и разпределение на хардуерните ресурси от доставчика.
Тоест това е принципната разлика — иначе на практика се получава, че има много разлики. Но те са “външни”, не са същностни. Нищо не пречи да има споделен хостинг, който да поддържа Rails например. Но не — по-изгодно и по-масово е да има инсталиране на WordPress или ZenCart с един “клик”…
Особености на масовия пазар, какво да се прави…
И все пак, има ли начин да се пише на фреймуърк на Python или Ruby и да може проектът да е преносим между споделени хостинги?
http://brumbar.com — Хаха! :D Не бях чувал за тая кретения! Браво! По-извратено и аз не бих могъл да го измисля. :D :D :D