Monthly Archives: August 2012

Безалкохолни бири

Щом съм тръгнал да пиша за безалкохолна бира в блога си, представете си колко съм се впечатлил…

Вчера пих една такава Каменица – наложи ми се. В кутийка със син етикет, вместо зеления на “нормалната”. С колата бях, не се бяхме виждали отдавна с един приятел и вече бях пил една бира. От пиенето до качването ми в колата минаха 2-3 часа, така че това не е проблем, макар доскоро да бях принципно против всякакъв алкохол в деня, в който шофирам – или поне не без поспиване между двете. Сега съм малко по-либерален в това отношение, но няма проблем – макар и по-близо до границата, съм твърдо против прекрачването й. Най-много една бира (или половин, ако съм уморен) поне два-три часа преди каране. На някои хора може да им се стори прекалено – знам, че има хора, които без притеснение карат на бира или на две – но за мен шофирането не е просто начин за придвижване и ми харесва да съм свеж, спокоен и трезвен.

Та за безалкохолната – не ми се пиеше кафе, а в заведението повечето безалкохолни и сокчета бяха все по-скъпи и по-малки от бира. Та реших да пробвам – викам си, how hard can it be. За нищо на света не препоръчвам безалкохолна бира – поне тази на Каменица е пълен отврат!

Има вкус на… измислих го – има вкус на мухлясала пластмаса! Никога не съм вкусвал мухлясала пластмаса, разбира се, но съм сигурен, че вкусът й трябва да е като на безалкохолна Каменица! Има си и пяна, да – спихва се и оставя следи по чашата като перилен препарат. Може би водата от пералнята има такъв вкус, само леко газиране и смесване с тоалетната за докарване на цвета й трябва.

Лимонените бири също не са оферта – да, много ги пият напоследък, но са ужасни. Първо в заведенията са на цената на нормална бира, което си е яко минавка. Понеже вътре са пълни с разни химикали и есенции – да, пише, че “съдържат лимонов/потрокалов сок”, но от “съдържа” до “състои се от” разликата е огромна, нали? Има две капки лимонов сок и останалото е лимонтузу, то даже си го пише сред многото консерванти, оцветители, аромати и какво ли още нЕ. Да пия фалшив лимонов сок с лек дъх на бира на цената на бира? Мне, мерси! Бирата би трябвало да е един от продуктите, в който има най-малко наблъскана химия и повече естествени съставки – поне читавите бири, особено по-нетрайните и най-вече живите и белите – защо тогава да пия нещо, което е бъкано с химикали, само защото имало вкус на лимон, портокал или тем подобни? Луд народ.

Въпреки че съм го правил при липса на избор, когато съм бил с колата и явно ще продължа – по-добре лимонов сок, отколкото вода от пералнята.

И аз не мога да повярвам как толкова се впечатлих и възмутих от безалкохолната, но наистина, по-гадно нещо не бях пил. Не спирам да се учудвам на хората, които го харесват и даже нарочно си купуват в супера такива кутийки… Рекламата е голямо нещо.

С фарове на слънце

На слънце и в очите на кьоравите. Така е, като медицинските прегледи за книжка са проформа…

Приеха закон, с който задължават шофьорите да карат целогодишно и денонощно на фарове. 7/24/365. Публикува се в Държавен вестник днес и промяната влиза в сила от днес, защото – забележете – в заключителните разпоредби е изрично указано, че промяната влиза в сила в деня на публикуването. Има един закон, на който му викат “Конституция” – кавичките са на място, но за главната буква не съм сигурен вече. Та там, в чл.5, ал.5 пише “Всички нормативни актове се публикуват. Те влизат в сила три дни след обнародването им, освен когато в тях е определен друг срок.” А все по-често днешните властимащи пишат “влиза в сила в датата на публикуване“. Не им се чака, милите. Експресно, експедитивно – по милиционерски. Опа, прощавайте – по пожарникарски.

Аз съм против карането на фарове при достатъчна видимост през деня. Но ще се подчиня на закона. Няма да го уважавам, както и няма да уважавам създаващите такива закони – но единственото добро на тези закони е, че не изискват уважение, а само подчинение. И правилно – уважение не може да се изисква. Уважение се печели. Това, което могат да получат от мен, е най-много подчинение.

Защо съм против фаровете през деня не искам да коментирам. През последните седмици в различни сайтове и авто-форуми въпросът се обсъждаше нашироко. Който иска, може да се запознае защо е неправилно и дори в някои случаи опасно да се кара на фарове при видимост. Статистически доказателства за ползата пък или липсват, или са на пряко заинтересовани фирми. Който е любител на формалното логическо мислене, може да си извади изводите кои фирми и политически и икономически кръгове имат пряка изгода от карането на фарове. Който е добре с математиката, може и да пресметне колко пари са това на година за цялата страна. Всичко това, цялата тази промяна се изчислява в цистерни с гориво и контейнери с крушки и акумулатори, които пък се продават. Не от мен, вярвам и не от вас… Но на мен и на нас… Все едно.

Това, за което пиша, е че ми е трудно да реша КАК да се съобразя със закона. Технически имам предвид. Очертават се май три варианта:

1) Да карам на къси светлини.
Не ми допада, защото така попадам в целевата група на икономическия интерес зад закона. Няма да навлизам в темата, с две думи – не искам къси!

1а) Под-вариант е да си сложа някаква джаджа, която да ми пуска с по-ниско напрежение късите светлини, или пък дългите… Отново – не! Особено пък дългите – те светят под такъв ъгъл, че дори и намалени да не заслепяват, дразнят.

Да ползвам оригиналните фарове на колата за целта ще приема, само ако нямам друг вариант. Или ще е временно, докато намеря читаво решение.

2) Нови тунинг-фарове със светодиоди в тях.
Има такива за моя модел – с чисти лещи (лупи), не френелови и с вградени в самия фар светодиоди за дневни светлини и за габарити. Дневните са с пръстени, като “ангелските очи” на една друга марка. Не са лоши, но струват към 300 кинта…

3) Светодиодни ленти за дневни светлини.
Тук идва големият проблем. Който не иска да кара на фарове, най-логично е да потърси такова решение. Всички нови коли ги имат. Но при тия новите коли са си част от конструкцията и никое ченге на пътя не може да ти каже нищо. А тези ленти, дето ги продават за между 12 и 120 лева, са правени от бай Китаец в някой неизвестен трудов лагер (опа, завод). И няма гаранция, че куката няма да каже “я, какво ще правим сега” и като му обясниш, че това са дневни светлини, че са монтирани съгласно изискванията на ИКЕ-ООН и ЕК, той да почне да цъка с език “то и моето дете имаше такива на маратонките”. Иди после обжалвай акт… или не – то глобата е 50лв., а те за малки глоби нали се изхитриха да не дават да се обжалват…

Има разни китайци, които са се изхитрили да гравират отпред на лентите “E4”, “00RL” или подобна маркировка… Но пак казвам, не ми се вярва гравираното върху китайска стока за 20 лева да е аргумент пред катаджийската стоп-палка.

Някой ще каже – ами сертифицирай си ги. Да бе да, сега ще тръгна за едни светодиоди да ходя до Технотест и да им ръся пари за цялостен преглед за хомологация на приспособено МПС… Разбирам да имаха ценоразпис за светодиодни ленти само. Примерно да замерят колко силно светят, да видят дали са монтирани на правилните места и съгласно изискванията за отстояние…

—-

Сигурен съм, че има и други пред същия проблем. Ако имате някакво решение, споделете, моля! За мен най-удачният финансово вариант е светодиодни ленти. Но какъв документ може да служи за показване пред органа? Някъде правят ли сертифициране – като например на газовите бутилки. Никой не ходи на цялостен технотест за газова уредба, защо дневните светлини да са толкова принципно по-различни?

П.П.: Пак казвам – моля да не намесваме разните модули за “намалени дълги” и тем подобни.