1634

— Аз не съм видял досега човек, който да не ми е харесал.

— Да, и аз така — отвърнал другият канибал.

1632

Току-що разбирам от блога на Димка Гочева, че Юнуз е защитил дипломната работа. Димка е публикувала пълния текст на рецензията си, а комисията е поставила отличен. Темата за качеството на висшето образование занимава Юнуз от доста време. Радвам се, че текстът е готов и четен и обговорен от колегите в СУ. Поздрави!

1631

Още няколко минути е втори февруари и намирам най-накрая време да честитя празника на всички мъжки момчета. Петльовден е български народен празник на момчешката инициация в мъжкото и храбростта. Празнува се спасението на момчетата от десетния кръвен данък, вземан от султана по турско време. Ритуалът е описан и се знае. Петелът символизира храбростта. Жертвата на кръвта му – спасението на момчето.

1630

Понякога ми е трудно да обясня на приятели умората, стреса и отчаянието в малки дози, но постоянно. Не мога да обясня и на приятели с малки деца. Но има едно британско филмче, комедия на BBC. Повтарят го сега по GTV – “Blessed“. Превеждат го “Благословия или наказание”. Ние не сме чак така истерични като героите, но филмчето е добро обяснение.

1628

След днешното кратко стрийтване в мразовита и дъждовна София се прибрах със свежата идея да си оправя DNS-проблемите вкъщи. Пусвах незаслужено доставчика (powernet.bg, те и иначе не са цвете, де). Постоянно връзката страхотно бавна и периодично не се resolve-ват домейни. Оказа се проблем с DNS-ите. Сега първи DNS ми е локалният BIND, той пък гледа непознатите имена в OpenDns. Лети, лети! Класика.

1627

Откакто обнових Drupal до версия 6.х, някои неща вместо да заработят по-добре взеха да се получават странно. Преди всичко беше настроено и “заспало”. Работеше предвидимо. Сега не мога да разбера още по каква логика се изпращат автоматични pingbacks. Когато пиша текст и сложа линк в нова статия, не се изпраща нищо. Когато редактирам стара публикация, сайтът пуска pingback. Нещо с кеширането е…

Деактивиране на бомбата

За гугъл-бомбата на правителствения сайт ще кажа. Не искам да съм “лош” в нечии будни блогърски очи, но разберете ме правилно — еднопосочната линк-кампания вече си свърши работата. Некадърно направената интернет-страница на българското правителство излиза на първо място при търсене в една от търсачките по ключова дума “провал”. Нещо повече — акцията си свърши работата “прекалено” добре. Сайтът на правителството ни вече има Google PageRank 8, като така стана един от адресите с най-висок ранк за Гугъл в целия роден Интернет.

Естественото питане тук е: Този висок GooglePR заслужен ли е? Входящите връзки стабилни и смислени ли са? Наистина ли government.bg е толкова авторитетен сайт, колкото е българската Уикипедия, например?

Затова въпросът ми днес е: След като всичко се получи, хората чуха гласа ни и търсачките индексираха и съхраниха мненията, коментарите и дискусиите ни по куция сайт на правителството и по самото куцо правителство, днес готови ли сте всички да изтрием тези линкове?

Защото вече лека-полека те започват да работят против първоначалната идея. IT-тата в government.bg все ще позакърпят сайта, той ще започне да се индексира, Google ще започне да събира адекватно и актуално съдържание от самия него и външните линкове ще започнат лека-полека да се оценяват само като “тежест” от влиятелни сайтове, а не толкова като смислов елемент в подреждането на индекса.

И така, ако тези линкове останат, полека с времето по-скоро ще пренасочват авторитет и GooglePR към домейна на правителството, отколкото изобщо ще внасят “провал” смислово.

Някой ще каже “ама те нищо няма да оправят в сайта и никой няма да обърне внимание” — да, може и така да стане. Но по-добре да изчистим терена за следваща такава бърза кампания. Ако пък оправят точно този проблем — да следим за други неадекватности там. Мисълта ми е, че дори и да не ни обръщат внимание на кампанията, не си струва да държим този уеб-натиск. Махнете линковете, върнете си PR-тежестта и я ползвайте отново следващ път. Не подарявайте линкове на government.bg без нужда.

—-

Някои хора вече предложиха нова кампания, с нова ключова дума — “корупция”. Макар емоционално да ми се иска да се съглася на момента, разумната ми част ме възпира — вижте, властта (и особено тази нашата власт) може да носи много негативи. “Провал” и “корупция” далеч не са единствените ключови думи, които биха могли да се използват за смислова атака на индексирането на правителствения сайт в търсачките.

Но все някъде трябва да спрем. Защото иначе ще събудим някой ден, за да осъзнаем, че сме прехвърляли тежест от многото ни сайтове към един-единствен, като сме се заблуждавали, че така променяме, порицаваме и поправяме смисъла му. А всъщност само сме му “преливали” pagerank и входящи линкове.

—-

Истинската работа е свършена. Съгласен съм с Юнуз, който в Re:TV каза, че това е спонтанна гражданска проява и гражданска оценка на нещо, което очевидно не сработва в обществото. Аз също си дадох гласа в тази кампания, макар и не от заглавната ми страница. Но вече всичко е казано и всичко казано е индексирано от търсачките.

Време е да “накажем” отново сайта на правителството и самото правителство, като махнем линковете и си вземем изкуствено дадения им уеб-авторитет. Да, всичко стана много бързо и да, минаха само ден-два — така е в Интернет. Ударът е понесен, време е за следващо действие.

Аз оставям текста си, но махам от него линковете към сайта на правителството. Вие готови ли сте да го направите?

1625

Моето мнение е, че всяка власт е провал, но едно е сигурно – нашата избива рибата с динамит [1], [2]. Какво друго може да е government.bg, освен провал? Време е не само да си го признаем, а и да го показваме.

П.П.: линкът “провал” към government.bg е махнат.

1624

Трябва да уточня полето на изследването ми за PhD-дисертацията и след търсенето в мрежата затъвам. Особено последните дни. Или не намирам нищо, или намирам неща, които след няколко часа изобщо не ми се струват подходящи и ги трия от списъка, или намирам неща, които не разбирам и ровя да разбера, но или не са по темата, или не са подходящи, или пак не ги разбирам. Трябваше вече да съм пратил мейл.

1623

Laconica е с нова версия и Identi.ca е с нов дизайн. Знам, че така изглежда “по-уебдве”, но не ми допада. Бях свикнал със старата кожа, макар да беше леко ръбеста. Не виждам в настройките нещата, свързани с Jabber/XMPP. Иначе ботът си работи, но са забегнали настройките в сайта. Новото в кода е поддръжката на групи. Не беше най-важното, ама айде. Ама дизайнът… дано е с темплейти, че да се сменя.