— Аз не съм видял досега човек, който да не ми е харесал.
— Да, и аз така — отвърнал другият канибал.
— Аз не съм видял досега човек, който да не ми е харесал.
— Да, и аз така — отвърнал другият канибал.
Току-що разбирам от блога на Димка Гочева, че Юнуз е защитил дипломната работа. Димка е публикувала пълния текст на рецензията си, а комисията е поставила отличен. Темата за качеството на висшето образование занимава Юнуз от доста време. Радвам се, че текстът е готов и четен и обговорен от колегите в СУ. Поздрави!
Още няколко минути е втори февруари и намирам най-накрая време да честитя празника на всички мъжки момчета. Петльовден е български народен празник на момчешката инициация в мъжкото и храбростта. Празнува се спасението на момчетата от десетния кръвен данък, вземан от султана по турско време. Ритуалът е описан и се знае. Петелът символизира храбростта. Жертвата на кръвта му – спасението на момчето.
Понякога ми е трудно да обясня на приятели умората, стреса и отчаянието в малки дози, но постоянно. Не мога да обясня и на приятели с малки деца. Но има едно британско филмче, комедия на BBC. Повтарят го сега по GTV – “Blessed“. Превеждат го “Благословия или наказание”. Ние не сме чак така истерични като героите, но филмчето е добро обяснение.
След днешното кратко стрийтване в мразовита и дъждовна София се прибрах със свежата идея да си оправя DNS-проблемите вкъщи. Пусвах незаслужено доставчика (powernet.bg, те и иначе не са цвете, де). Постоянно връзката страхотно бавна и периодично не се resolve-ват домейни. Оказа се проблем с DNS-ите. Сега първи DNS ми е локалният BIND, той пък гледа непознатите имена в OpenDns. Лети, лети! Класика.
Откакто обнових Drupal до версия 6.х, някои неща вместо да заработят по-добре взеха да се получават странно. Преди всичко беше настроено и “заспало”. Работеше предвидимо. Сега не мога да разбера още по каква логика се изпращат автоматични pingbacks. Когато пиша текст и сложа линк в нова статия, не се изпраща нищо. Когато редактирам стара публикация, сайтът пуска pingback. Нещо с кеширането е…
За гугъл-бомбата на правителствения сайт ще кажа. Не искам да съм “лош” в нечии будни блогърски очи, но разберете ме правилно — еднопосочната линк-кампания вече си свърши работата. Некадърно направената интернет-страница на българското правителство излиза на първо място при търсене в една от търсачките по ключова дума “провал”. Нещо повече — акцията си свърши работата “прекалено” добре. Сайтът на правителството ни вече има Google PageRank 8, като така стана един от адресите с най-висок ранк за Гугъл в целия роден Интернет.
Естественото питане тук е: Този висок GooglePR заслужен ли е? Входящите връзки стабилни и смислени ли са? Наистина ли government.bg е толкова авторитетен сайт, колкото е българската Уикипедия, например?
Затова въпросът ми днес е: След като всичко се получи, хората чуха гласа ни и търсачките индексираха и съхраниха мненията, коментарите и дискусиите ни по куция сайт на правителството и по самото куцо правителство, днес готови ли сте всички да изтрием тези линкове?
Защото вече лека-полека те започват да работят против първоначалната идея. IT-тата в government.bg все ще позакърпят сайта, той ще започне да се индексира, Google ще започне да събира адекватно и актуално съдържание от самия него и външните линкове ще започнат лека-полека да се оценяват само като “тежест” от влиятелни сайтове, а не толкова като смислов елемент в подреждането на индекса.
И така, ако тези линкове останат, полека с времето по-скоро ще пренасочват авторитет и GooglePR към домейна на правителството, отколкото изобщо ще внасят “провал” смислово.
Някой ще каже “ама те нищо няма да оправят в сайта и никой няма да обърне внимание” — да, може и така да стане. Но по-добре да изчистим терена за следваща такава бърза кампания. Ако пък оправят точно този проблем — да следим за други неадекватности там. Мисълта ми е, че дори и да не ни обръщат внимание на кампанията, не си струва да държим този уеб-натиск. Махнете линковете, върнете си PR-тежестта и я ползвайте отново следващ път. Не подарявайте линкове на government.bg без нужда.
—-
Някои хора вече предложиха нова кампания, с нова ключова дума — “корупция”. Макар емоционално да ми се иска да се съглася на момента, разумната ми част ме възпира — вижте, властта (и особено тази нашата власт) може да носи много негативи. “Провал” и “корупция” далеч не са единствените ключови думи, които биха могли да се използват за смислова атака на индексирането на правителствения сайт в търсачките.
Но все някъде трябва да спрем. Защото иначе ще събудим някой ден, за да осъзнаем, че сме прехвърляли тежест от многото ни сайтове към един-единствен, като сме се заблуждавали, че така променяме, порицаваме и поправяме смисъла му. А всъщност само сме му “преливали” pagerank и входящи линкове.
—-
Истинската работа е свършена. Съгласен съм с Юнуз, който в Re:TV каза, че това е спонтанна гражданска проява и гражданска оценка на нещо, което очевидно не сработва в обществото. Аз също си дадох гласа в тази кампания, макар и не от заглавната ми страница. Но вече всичко е казано и всичко казано е индексирано от търсачките.
Време е да “накажем” отново сайта на правителството и самото правителство, като махнем линковете и си вземем изкуствено дадения им уеб-авторитет. Да, всичко стана много бързо и да, минаха само ден-два — така е в Интернет. Ударът е понесен, време е за следващо действие.
Аз оставям текста си, но махам от него линковете към сайта на правителството. Вие готови ли сте да го направите?
Трябва да уточня полето на изследването ми за PhD-дисертацията и след търсенето в мрежата затъвам. Особено последните дни. Или не намирам нищо, или намирам неща, които след няколко часа изобщо не ми се струват подходящи и ги трия от списъка, или намирам неща, които не разбирам и ровя да разбера, но или не са по темата, или не са подходящи, или пак не ги разбирам. Трябваше вече да съм пратил мейл.
Laconica е с нова версия и Identi.ca е с нов дизайн. Знам, че така изглежда “по-уебдве”, но не ми допада. Бях свикнал със старата кожа, макар да беше леко ръбеста. Не виждам в настройките нещата, свързани с Jabber/XMPP. Иначе ботът си работи, но са забегнали настройките в сайта. Новото в кода е поддръжката на групи. Не беше най-важното, ама айде. Ама дизайнът… дано е с темплейти, че да се сменя.